Автор Тема: Најдобро теренско возило???  (Прочитано 235519 пати)

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8093
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #690 на: 26 Јануари 2014, 13:19:28 pm »
Индид. Забележливо е влијанието на Evoque на новиот Range Rover, особено на RR Sport.

Затоа, со задоволство би возел RR Sport.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


"Да се немало вкус" ;)

Ми ду ту!

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #691 на: 26 Јануари 2014, 13:26:29 pm »
Нема некоја разлика помеѓу 4WD системот во Јети (перманентен преден погон со опционен заден), и Евоукот со перманентен 4WD?
Haldex 4 користат и двете.

Уште едно возило чија намена не можам да ја разберам, и кое го доживувам ко најпозерско од сите ми е BMW X6.

Зашто некој би купил X6 место  X5 Ако веќе му треба практичност?

И зашто некој би купил X6 место 5 -ка, ако веќе сака возни карактеристики?


Јас би направил посебна класа на SHOW OFF CARS каде што припаѓаат ваквите возила
Јас не го сфаќам делот со цената пред се. Веќе X6 навлага во сегмент каде имаш доста избор за парите. Слично и Евок кој да не беше убав никој немаше ни да го погледне.
X6 почнува од околу 75.000 евра, а културна варијанта е 85к http://www.bmw.rs/rs/en/general/lokalni_sadrzaj/cenovnik.html

Значи ти си прошол покрај купување на стан, покрај купување на М3, преку купување на 535xd, преку купување на скоро сите BMW коли. И уште илјадници други марки на коли и си се одлучил на X6. Да опрчиш 80 илјади од своите евра за таква кола, која единствен адут и е позерството. Но позерството е силно влијание во денешниот свет, и е симбол на имање пари и сакање да се покажеш со истите. На граница на смешно е кога ќе се оддалечиш некој чекор наназад. На пример неколку пати сум се замислил како би било да си купам X6 и да дојдам дома или пред пријателите. Кои ќе ме прашаат „Зошто зема X6?“ И јас навистина ќе се усрамам. Ова субјективно, не значи дека секој ќе се усрами. Повеќето гордо ќе кажат „за курчење“.

Од друга страна сосема разбирливо ми е да се земе нешто интересно, нешто брзо, нешто офроудерско, нешто фраерско (навлагаме во територија на 911, М3, М550xd фраерлук, Дефендери, и што се не.) И тоа две сериозни коли, која од која пофраерска и слично. Како црнцине што купуваат Ескалејд со последните пари што ги имаат. Комично е од гледна точка на човек кој не носи тренерки за искачање.

« Последно менување: 26 Јануари 2014, 13:40:22 pm Deni »

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #692 на: 26 Јануари 2014, 13:33:23 pm »
Уште едно возило чија намена не можам да ја разберам, и кое го доживувам ко најпозерско од сите ми е BMW X6.

Зашто некој би купил X6 место  X5 Ако веќе му треба практичност?

И зашто некој би купил X6 место 5 -ка, ако веќе сака возни карактеристики?

Шознам? Поаеродинамична е X6-ката и на долги стази има поголем домет? (не знам дали стварно е, тропам на памет)

Јас би направил посебна класа на SHOW OFF CARS каде што припаѓаат ваквите возила

Но во таа „класа“ имаш претставници од сите видови возила. Таа специјална класа никако не е ограничена на „џипови“ (боже колку го мразам овој израз, ќе повратам врз тастатурава)

Зошто некој би купил 3.0 TDI со дупла турбина? Побрзо ќе го извози Скопје - Демир Хисар од 2.0 ТDI со една турбина?

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #693 на: 26 Јануари 2014, 13:35:57 pm »
Можеби не значително побрзо, ама побрзо во секој случај. Ако ништо друго, побрзо ќе ја достигне легално дозволената брзина.

Од друга страна, ќе го извози поопуштено и со помалку стрес.

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #694 на: 26 Јануари 2014, 13:38:45 pm »
Уште едно возило чија намена не можам да ја разберам, и кое го доживувам ко најпозерско од сите ми е BMW X6.

Зашто некој би купил X6 место  X5 Ако веќе му треба практичност?

И зашто некој би купил X6 место 5 -ка, ако веќе сака возни карактеристики?

Шознам? Поаеродинамична е X6-ката и на долги стази има поголем домет? (не знам дали стварно е, тропам на памет)

Јас би направил посебна класа на SHOW OFF CARS каде што припаѓаат ваквите возила

Но во таа „класа“ имаш претставници од сите видови возила. Таа специјална класа никако не е ограничена на „џипови“ (боже колку го мразам овој израз, ќе повратам врз тастатурава)

Зошто некој би купил 3.0 TDI со дупла турбина? Побрзо ќе го извози Скопје - Демир Хисар од 2.0 ТDI со една турбина?

Нема поголем домет во дизелска варијанта, или ако има е нешто смешна разликата и не вреди жртвата на практичност.

И веќе ако му е битен дометот, ќе купи 5 -ка, уште поаеродинамична и уште поголем домет (плус бољи возни карактеристики).


3.0 ТДИ у однос на 2.0 ТДИ сигурно праи ќеиф поголем. Не само побрзо да извози Скопје-Демир Хисар, туку општо можда прави поголем ќеиф самиот осет на снага и торк колку сакаш без граници.

Тука сепак има некоја разлика што можеби вреди или не.  И повеќе ценам некој ако купи 3.0 ТДИ во однос на 2.0 , одколку некој што купил кола без поента, освен да покажеш колку имаш пари, и колку немаш стварно стил и ентузијазам за нешто (ко што е X6 )

Башка што не сите возат само Скопје-Демир Хисар, има и што возат Скопје-Минхен или Скопје-Берлин, па таму и има уште поголем ќеиф.

И не реков дека е само за СУВ -ови, ама треба да постои како назив: SHOW OFF CARS

Мене X6 ми е нај таква :) Имате идеја за други?


Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #695 на: 26 Јануари 2014, 13:40:42 pm »
Ако ништо друго, побрзо ќе ја достигне легално дозволената брзина.

Во тој случај, разликата меѓу 1.9 СДИ (18 секунди до 100) и 3.0 ТДИ (6? 7? секунди до 100) ќе биде 11-12 секунди до дистанцата. Замисли, дистанца од А до Б, просечна брзина стотка....

Друго ми беше поентата - поентата ми е дека не мора „џип“ за курчење. Курчење може со најразлични видови возила. Што одење до тинекс и назад со мрсен v6, спуштен и со широки осумнаески? Потреба? Не.

3.0 ТДИ у однос на 2.0 ТДИ сигурно праи ќеиф поголем.

Taка. Значи немора да е само курчење во прашање. Може е и ќеф.

Може x6 праи поголем ќеф од x5 при возењето? Не знам, не сум возел ни х5 ни х6... но не е невозможно.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #696 на: 26 Јануари 2014, 13:42:57 pm »
Па не, ако веќе цепидлачиме ќе биде барем 40-тина секунди (земи во предвид дека има 3 патарини за застанување по пат).

За секојдневно возење не е потребен мрсен V6. Али убаво е да се има.

Плус и Дарко ти објасни погоре, да не повторувам. :)

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #697 на: 26 Јануари 2014, 13:43:13 pm »
Ако ништо друго, побрзо ќе ја достигне легално дозволената брзина.

Во тој случај, разликата меѓу 1.9 СДИ (18 секунди до 100) и 3.0 ТДИ (6? 7? секунди до 100) ќе биде 11-12 секунди до дистанцата. Замисли, дистанца од А до Б, просечна брзина стотка....

Друго ми беше поентата - поентата ми е дека не мора „џип“ за курчење. Курчење може со најразлични видови возила. Што одење до тинекс и назад со мрсен v6? Потреба? Не.

Ако се купи мрсниот В6 само за до тинекс е курчење. Ама ретко кој го купува за до Тинекс. .Истиот В6 би се користел и за патувања, и за све. Во дел од таа експолатација има и уживање во В6 -от.

Каде е уживањето и посебноста на X6 ka? Во било кое сценарио?

Има добри практични можности за до Тинекс?

Има добри практични можности за практикување на Хобијата?

Има добри возни карактеристики, па ете сопственикот да е ентузијаст што сака спортски да вози?

Има добри off road способности?

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #698 на: 26 Јануари 2014, 13:43:41 pm »
За секојдневно возење не е потребен мрсен V6. Али убаво е да се има.

exactly

Има добри возни карактеристики, па ете сопственикот да е ентузијаст што сака спортски да вози?

Реков не знам но не ми е незамисливо.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #699 на: 26 Јануари 2014, 13:44:26 pm »
Ја рецимо секојдневно би возел A4 Avant 3.0 TDI DSG Quattro. Со задоволство.

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #700 на: 26 Јануари 2014, 13:44:39 pm »
и јас

ова ми е поентата:

протестирам против стереотипизацијата на сопствениците на кросовери, по овој принцип: не е способен за на терен, значи едино останува курчењето како можен мотив. Тоа е глупост и израз на неразбирање на концептот.

Секако дека има курчење со џипови, но има курчење и со спуштени коли со широки гуми и затемнети прозори (синкер бутрос бутрос гали ќе се вози унутра па да не го познаат, ебате беља ебате)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #701 на: 26 Јануари 2014, 13:45:51 pm »
Ако ништо друго, побрзо ќе ја достигне легално дозволената брзина.

Во тој случај, разликата меѓу 1.9 СДИ (18 секунди до 100) и 3.0 ТДИ (6? 7? секунди до 100) ќе биде 11-12 секунди до дистанцата. Замисли, дистанца од А до Б, просечна брзина стотка....

Друго ми беше поентата - поентата ми е дека не мора „џип“ за курчење. Курчење може со најразлични видови возила. Што одење до тинекс и назад со мрсен v6? Потреба? Не.

Ако се купи мрсниот В6 само за до тинекс е курчење. Ама ретко кој го купува за до Тинекс. .Истиот В6 би се користел и за патувања, и за све. Во дел од таа експолатација има и уживање во В6 -от.

Каде е уживањето и посебноста на X6 ka? Во било кое сценарио?

Има добри практични можности за до Тинекс?

Има добри практични можности за практикување на Хобијата?

Има добри возни карактеристики, па ете сопственикот да е ентузијаст што сака спортски да вози?

Има добри off road способности?
Одлично објаснето. Нема партипис, нема основа на која да застане. Како и повеќето скапи SUV.

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #702 на: 26 Јануари 2014, 13:52:25 pm »
Ако ништо друго, побрзо ќе ја достигне легално дозволената брзина.

Во тој случај, разликата меѓу 1.9 СДИ (18 секунди до 100) и 3.0 ТДИ (6? 7? секунди до 100) ќе биде 11-12 секунди до дистанцата. Замисли, дистанца од А до Б, просечна брзина стотка....

Друго ми беше поентата - поентата ми е дека не мора „џип“ за курчење. Курчење може со најразлични видови возила. Што одење до тинекс и назад со мрсен v6, спуштен и со широки осумнаески? Потреба? Не.

3.0 ТДИ у однос на 2.0 ТДИ сигурно праи ќеиф поголем.

Taка. Значи немора да е само курчење во прашање. Може е и ќеф.

Може x6 праи поголем ќеф од x5 при возењето? Не знам, не сум возел ни х5 ни х6... но не е невозможно.
Ако ништо друго, побрзо ќе ја достигне легално дозволената брзина.

Во тој случај, разликата меѓу 1.9 СДИ (18 секунди до 100) и 3.0 ТДИ (6? 7? секунди до 100) ќе биде 11-12 секунди до дистанцата. Замисли, дистанца од А до Б, просечна брзина стотка....

Друго ми беше поентата - поентата ми е дека не мора „џип“ за курчење. Курчење може со најразлични видови возила. Што одење до тинекс и назад со мрсен v6, спуштен и со широки осумнаески? Потреба? Не.

3.0 ТДИ у однос на 2.0 ТДИ сигурно праи ќеиф поголем.

Taка. Значи немора да е само курчење во прашање. Може е и ќеф.

Може x6 праи поголем ќеф од x5 при возењето? Не знам, не сум возел ни х5 ни х6... но не е невозможно.

X6 дефинитивно има полоши возни карактеристики од обична 5 -ка. Некој што сака добри возни карактеристики, ќе купи 5 -ка, а не X6 -ka.

Купување на X6 -ka е само одлика на лош вкус (или немање на истиот), и заработени пари преку ноќ (го немало процесот на градење вкус и софистицираност ).

Не би ме зачудило од добриот аудио на таквата кола да фршти Цеца и слично

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #703 на: 26 Јануари 2014, 13:53:41 pm »
Прекрасно, прекрасно доловено, особено моментот со Цеца.

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #704 на: 26 Јануари 2014, 13:53:56 pm »
Ја рецимо секојдневно би возел A4 Avant 3.0 TDI DSG Quattro. Со задоволство.

И јас.. Ако нешто сакам е практична кола, што не одскокнува со изгледот, а крие звер во себе и плус некакви off road способности.

Ако некад пораснам веројатно ќе возам некој таков караван (затоа многу ми се бендисува Шкода Октавија vRS во караванска верзија).

Многу сакам нешта што не се со SHOW OFF изглед, а во себе кријат и те како суштина и ентузијазам