Автор Тема: Дешаванки со кола ( тумбања, судари, несреќни моменти, одвратни искуства... )  (Прочитано 2963395 пати)

Отсутен зоки-златен

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7004
  • хаУс мајстор

Отсутен Prcot

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3460
Вчера враќајки се од пиво пеш на една жена и угасна пунтото во возење и застана прилично брзо доволно да ја удри еден Лансер одпозади.
Подзастанав да видам дали и треба помош ама женава се плашеше да излезе, и така излеле со страв, ја прашав треба ли помош и она ме замоли да го бутнеме на тротоар да не го кочи сообраќајот. И кажав да пушти светла нешто колку да се гледа дека има некој ама тоа да ти биде до акумулаторорт.
Додека бутавме застана еден дечко со Линеа вика да помогнам и ајде и он буташе прашува што е проблемот женава вика маж ми прееска ставаше нов акумулатор ако знаеш нешто да ја чепнеш да отворам хауба, и среќа ја отвори што да видиме каблите од клемите горат! Дечково почна со нозе да ги трга и ги тргна некако... Цела кола ќе и се запалеше.
« Последно менување: 24 Декември 2013, 10:54:31 am Prcot »

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
тоа е краток спој. имала краток спој преку нешто. богами, ке се запалела... поготово нов акумулатор чим е, има снага... страшно...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
имал век чоеков... имал век за живот...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Кое главче?

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Воланот на што стои.

Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4631
  • Passat B8
Nasinec obvinet za zagrozuvanje na bezbednosta vo soobrakajot na avtopatot Beograd-Zagreb... Jas bigi obvinil site ovie sto I deneska vozat 40 na saat vo grad, cel soobrakj go...  :-[
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Извор? Свака част.

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Nasinec obvinet za zagrozuvanje na bezbednosta vo soobrakajot na avtopatot Beograd-Zagreb... Jas bigi obvinil site ovie sto I deneska vozat 40 na saat vo grad, cel soobrakj go...  :-[

40 е екстра за низ град. Екс-тра!

Загушувањето на сообраќајот не е заради возење 40. Кога сите би возеле 40 проточноста би се подобрила, а просечната брзина би се зголемила.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Баш така, има многу што возат и под 40 и го опаѓаат просекот.

Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4631
  • Passat B8
Izvorot nego zacuvav za soobrakajkata v srbija, nekoj od portalive bese...
Ako dobro razbrav od videoto spored mojta procenka se gleda deka BMWto udrilo odzadi desno TIRot i izletalo, vo levata lenta do TIRot imase paralelno vlezeni dve auta mercedes i pasat ... Dali dvete koli prvi se spukale ili BMWeto na TIRot go ucukal mozeme samo da spekulirame... Samo pasatot mu se gledaat mislam avstriski tablicite, drugite negi pokazue... Potoa koj kako stignel se lupal odzadi...

Za 40 brzina mislev na mestata kade ima zelen bran za 50-60 , nema potreba dase uletuva u crven semafor na 20 metra. No ne e ni produktivno na zeleno da go tupos so 40 i pred nos ti se zatvara semafor...
Ps: Osven ako ne si od onie koj se falat deka i zimoska se vozi ubavo so letni gumi... ;)
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Izvorot nego zacuvav za soobrakajkata v srbija, nekoj od portalive bese...
Ako dobro razbrav od videoto spored mojta procenka se gleda deka BMWto udrilo odzadi desno TIRot i izletalo, vo levata leva do TIRot imase paralelno vlezeni dve auta mercedes i pasat ... Dali dvete koli prvi ili BMWeto na TIRot go ucukal mozeme samo da spekulirame... Samo pasatot mu se gledaat mislam avstriski tablicite, drugite negi pokazue... Potoa koj kako stignel se lupal odzadi...

Za 40 brzina mislev na mestata kade ima zelen bran za 50-60 , nema potreba dase uletuva u crven semafor na 20 metra. No ne e ni produktivno na zeleno da go tupos so 40...
Ps: Osven ako ne si od onie koj se falat deka i zimoska se vozi ubavo so letni gumi... ;)

Вчера беше така подмрзнато да и 40 беше многу. Дента излегов со кола (Honda CR-V , зимски Continetal гуми), вртејќи од Нова Македониа према Јужен булевар, малку ми зализга колата (ништо страшно, ама зализга, и тоа дали возев 30 км/х).

Попладнето излегов пешки, и приметив неколку возила што исто излизгаа (многу подрастично него дента јас).

Така да вчера 40 си беше тамам на некои места


Дарко

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Јас искочив со Астра GTC со летни гуми на обиколница и возев 180кмч. Не ми зализга. Ако возеше некој 40 можеше да го опашам така добро, да нема да помисли да вози 40 друг пат на автопат и да причинува несреќи.