Автор Тема: Дешаванки со кола ( тумбања, судари, несреќни моменти, одвратни искуства... )  (Прочитано 2963143 пати)

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Јас искочив со Астра GTC со летни гуми на обиколница и возев 180кмч. Не ми зализга. Ако возеше некој 40 можеше да го опашам така добро, да нема да помисли да вози 40 друг пат на автопат и да причинува несреќи.

Ако некој возеше со 40 на саат вчера , на пример со некое возило од тип на Mitsubishi Pajero или некое друго така робусно и подигнато.. Ако го опашаше со 180 од позади со возило што е предпоставувам спуштено, и што ќе му влезеше испод , не мислиш дека ти ќе  беше тој што немаше да можеш повеќе да возиш воопшто? па макар и 40 :)


Дарко


п.с. Еднаш така ми влезе еден со многу помала брзина , дури ја имав Витарата (со некаков опел, подспуштен така). Резултат? Витарата НИШТО, ни огреботина.. Опелот? Па да речеме дека немаше хауба , хладњак и слично.. Јас се смилував, и не викав полиција што ме удри од позади, ама беше дечкото фер и ми се извини :)

Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4631
  • Passat B8
Darko ne zboram za na raskrsnica ili dase faka krivina so 50-60 , za na prav pat...
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Darko ne zboram za na raskrsnica ili dase faka krivina so 50-60 , za na prav pat...

На прав пат, вчера еден кочеше на раскрнсница да фати семафор. Возеше не повеќе од 50 на саат.. Кочеше прилично долго, дури мислев дека ќе се удри. Да, имаше зимски гуми

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7200
Многу лизгаше вчера асфалтот.
Пробав да цимнам воланТ како што си обично правам при претекнување, ама ми се вклучи системот за пролизгавање... дали 60-70 возев...

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Јас искочив со Астра GTC со летни гуми на обиколница и возев 180кмч. Не ми зализга. Ако возеше некој 40 можеше да го опашам така добро, да нема да помисли да вози 40 друг пат на автопат и да причинува несреќи.

Ако некој возеше со 40 на саат вчера , на пример со некое возило од тип на Mitsubishi Pajero или некое друго така робусно и подигнато.. Ако го опашаше со 180 од позади со возило што е предпоставувам спуштено, и што ќе му влезеше испод , не мислиш дека ти ќе  беше тој што немаше да можеш повеќе да возиш воопшто? па макар и 40 :)


Дарко


п.с. Еднаш така ми влезе еден со многу помала брзина , дури ја имав Витарата (со некаков опел, подспуштен така). Резултат? Витарата НИШТО, ни огреботина.. Опелот? Па да речеме дека немаше хауба , хладњак и слично.. Јас се смилував, и не викав полиција што ме удри од позади, ама беше дечкото фер и ми се извини :)
Во неколку наврати досега сум помислил да го бутнам возачот пред мене. Секако дека нема да го направам тоа, секако. Но можеби...

Најчесто тие кои се влечат се во следните наведени возила:„Матиз, Спарк, Марути, Тико, Југо и сличните им“. И најсериозно ми поминало низ глава кога на угорница си возат со 35кмч, што би се случило ако земам од позади да се доближам и да ги буткам колку што можам. Секако дека нема да го направам тоа, секако. но можеби...

Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4631
  • Passat B8
Јас искочив со Астра GTC со летни гуми на обиколница и возев 180кмч. Не ми зализга. Ако возеше некој 40 можеше да го опашам така добро, да нема да помисли да вози 40 друг пат на автопат и да причинува несреќи.
Dobo e sto Ne ti se trefnalo nekoe mestence kade moze dase sobere voda zada zamrzne bidejci e aftopatot nov i planski izraboten, ama nikogas ne se znae ... so letni gumi visok rizik...
A toa GTC pa te vlece brzinata nakaj 180 ili?? :D

sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Јас искочив со Астра GTC со летни гуми на обиколница и возев 180кмч. Не ми зализга. Ако возеше некој 40 можеше да го опашам така добро, да нема да помисли да вози 40 друг пат на автопат и да причинува несреќи.
Dobo e sto Ne ti se trefnalo nekoe mestence kade moze dase sobere voda zada zamrzne bidejci e aftopatot nov i planski izraboten, ama nikogas ne se znae ... so letni gumi visok rizik...
A toa GTC pa te vlece brzinata nakaj 180 ili?? :D


Па не идеше повеќе. Односно ќе идеше ама многу споро забрзува над тоа. :) 180 е многу нормална брзина (со тоа што на радар/гпс е околу 169) односно +49, што е со паушални трошоци. Сепак, колата е тивка, релаксирана, без драма, убави седишта...

ГТЦ е купе, не е ОПЦ ако мислиш на тоа со јакиот мотор.

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Јас искочив со Астра GTC со летни гуми на обиколница и возев 180кмч. Не ми зализга. Ако возеше некој 40 можеше да го опашам така добро, да нема да помисли да вози 40 друг пат на автопат и да причинува несреќи.

Ако некој возеше со 40 на саат вчера , на пример со некое возило од тип на Mitsubishi Pajero или некое друго така робусно и подигнато.. Ако го опашаше со 180 од позади со возило што е предпоставувам спуштено, и што ќе му влезеше испод , не мислиш дека ти ќе  беше тој што немаше да можеш повеќе да возиш воопшто? па макар и 40 :)


Дарко


п.с. Еднаш така ми влезе еден со многу помала брзина , дури ја имав Витарата (со некаков опел, подспуштен така). Резултат? Витарата НИШТО, ни огреботина.. Опелот? Па да речеме дека немаше хауба , хладњак и слично.. Јас се смилував, и не викав полиција што ме удри од позади, ама беше дечкото фер и ми се извини :)
Во неколку наврати досега сум помислил да го бутнам возачот пред мене. Секако дека нема да го направам тоа, секако. Но можеби...

Најчесто тие кои се влечат се во следните наведени возила:„Матиз, Спарк, Марути, Тико, Југо и сличните им“. И најсериозно ми поминало низ глава кога на угорница си возат со 35кмч, што би се случило ако земам од позади да се доближам и да ги буткам колку што можам. Секако дека нема да го направам тоа, секако. но можеби...


Ако се во брза лента и се влечат , едноставно блиндирам дури не се тргнат.

Ако е магистрален пат, едностави ги проаѓам и тоа е тоа.

Ама па јас имам хоби каде што ја пукам фрустрацијата и вишокот енергија, па не останува за да се нервирам при возење толку :) (дој некој ден да извозиме заедно точак на некои од турите што возам, ти ветувам дека одеднаш нема толку да се нервираш при возење). И исто ќе видиш како може 50-60 на саат одеднаш да ти изгледа страшно брзо и адреналинско.

Истото ти го нудам зимово некој ден на скијање ако сакаш.


Инаку и на тој со Опел -от можда му дојде да ме поттурне, и му успеа стварно :) Ме помести напред за едно 20-30 цм.

Ама кога излегов немаше хауба, хладњак, браник, фарови... Пошто се извини, и ми падна жал не му викнав ни полиција, туку си продолжив понатаму.

И он си продужи, ама некаде на друго место (сервис на пример), и тоа со мала помош (од влечна служба на пример).

 Витарата - НИШТО (имаше малку сменета сива нијанса на браникот на линија 5 цм, ама после едвај наоѓав кај е.. Ех, како ми фали таа Витара на моменти.. А да.. На моменти имав и кука, пошто користев багажник за точак што се монтира на куката..


Дарко

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Сум возел Матиз со 130кмч. Верувај знам што значи зборот „страшно брзо и адреналинско“.

Затоа и сметам дека треба да се забрани употребата на таквите возила. Обично тие што се влечкаат се во колите во кои се осеќаш „страшно брзо и адреналинско“ на 120кмч, па си возиш 90 за да го намалиш адреналинот.

Во S klasse од друга страна нема многу адреналин при 200-250.

Мислам дека сега треба да е појасно кон што целам. Несакам адреналин на автопат. Немам потреба. Имам потреба од муабет и занимација.

П.С. Многу е безвезе муабетот што го почна. „Чиј е подолг“. За референца ќе земам (пак) како пример дека возам Volvo FH16 без приколка како домашно возило. Чисто за да ти го појаснам муабетот „чиј е подолг“. Обично возачите на СУВ имаат такви сфаќања за себе, дека се над другите. Што ако те опашам со FH16 со 180, а ти си во Витарата со 40? Нели е глупаво?

П.П.С. Еве ме тука ме фатиле како одам на работа со службената:

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Сум возел Матиз со 130кмч. Верувај знам што значи зборот „страшно брзо и адреналинско“.

Затоа и сметам дека треба да се забрани употребата на таквите возила. Обично тие што се влечкаат се во колите во кои се осеќаш „страшно брзо и адреналинско“ на 120кмч, па си возиш 90 за да го намалиш адреналинот.

Во S klasse од друга страна нема многу адреналин при 200-250.

Мислам дека сега треба да е појасно кон што целам. Несакам адреналин на автопат. Немам потреба. Имам потреба од муабет и занимација.

П.С. Многу е безвезе муабетот што го почна. „Чиј е подолг“. За референца ќе земам (пак) како пример дека возам Volvo FH16 без приколка како домашно возило. Чисто за да ти го појаснам муабетот „чиј е подолг“. Обично возачите на СУВ имаат такви сфаќања за себе, дека се над другите.


Јас вака возам:

Ако има ризик при возењето (подмрзнато, некакви проблеми по пат, се што би напраило потенцијална несреќа...), возам полека, односто оставам резерва при возењето.. Ако возам со возило што не се осеќа брзината, уште сум по поредпазлив зашто лесно може да се излажеш (Научен на звукот од моторот што го имав кај HONDA HR-V, возејќи ја Honda Accort Type S на другар ми, не гледајќи на километражникот дигнав 200 км/х, а мислев дека возам 120 км/х).

Ако е све како треба, нема гужва, сув пат и слично, знам да возам брзо.

Со други зборови, баш гледам да се прилагодам на условите на патот. Инаку свесен сум дека патот не е само мој, и дека има секакви.. Гледам и тоа да го земам во обзир при начинот на возење.


Што се однесува на тоа "Чив е подолг", замисли дека некој друг го напишал оној пасусот каде што би забранил матиз, каде што би буткал коли и слично..

Биди искрен како би го протолкувал? Мене ми личи прилично црначки филм, и само ти опишав реални ситуации во кои може да западнеш..

Е сеа замисли некој со слично размислување ко твоево, ама вози нешто што иде 300.. Ти возиш 180, и он века би забранил Поло, Фиеста, Опеал и слично, односно све што не иде 300..

Со сета почит, ама секој има право да вози што сака, према условите на патот.

Технички преглед и регулативите дефинирани таму , се филтер за кои возила не смеат, кои смеат.. Ти го делиш патиштата со сите нив, прилагоди се..

Инаку муабетот дека вчера на подмрзнат ден , и дека си возел 180 км/ч со летни гуми, ми укажува дека си далеку од одговорен и прилагодлив на условите, и дека не дај боже ќе оштетиш некој ни крив ни должен.


поздрав


Дарко

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Обично возачите на „Матиз, Спарк, Марути, Тико, Југо и сличните им“ мислат дека се прилагодуваат на условите на патот, ама уствари само се прилагодуваат на условите на колата.

П.С. Кога возев, не беше воопшто подмрзнато. :) Може Vрачед да потврди. :)

П.П.С. Има извесни прифатливи возила, и неприфатливи. Нека забрани Поло или Фиеста, немам ништо против. Ако тоа придонесе да не се влече народ и да се прават колони од 10км по патиштата, нека забрани. Ќе одам и ќе си купам Е класа. И вака и така ќе си купам Е класа eventually. Незнам зошто би ми било проблем. Сите коли кои спаѓаат во некој просек не би требало да се забранат, туку оние кои се далеку под просекот.

A да:

« Последно менување: 25 Декември 2013, 13:23:14 pm Deni »

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Обично возачите на „Матиз, Спарк, Марути, Тико, Југо и сличните им“ мислат дека се прилагодуваат на условите на патот, ама уствари само се прилагодуваат на условите на колата.

П.С. Кога возев, не беше воопшто подмрзнато. :) Може Vрачед да потврди. :)

Токму така.. Се прилагодуваш на условите на патот, согласно другите возила на истите тие патишта, согласно возилото што го имаш.. Кога ја имав Витарата, на автопат не возев побрзо од 130-140, бидејќи над тоа беше небезбедна.

СО ЦР-В во знам да возам 160-170 , и ја осеќам безбедна.. Ако на истиот пат има трактори (посебно често околу Кавадарци, Неготино, накај Прилеп), тогаш се прилагодувам на тоа, и возам соодветно тие услови (и покрај што моето возило е безбедно и доста ок и на поголема брзина).

И вчера излегов со кола неколку пати, и беше и те како подрмзнато..

Да не имаш некаква временска машина, па си успеал да возиш вчера во Лето? (Па од таму и летните гуми компатибилни со условите на патот).

Али ај да земеме дека не било подмрзнато..

Да предпоставивме дека сум скроз лаик за коли, гуми и слично..

Те молам објасни ми како летните гуми функционираат на температури под 7 степени (вчера немаше период каде што беше над 7 дефинитивно, туку -2 -1, 0 и слично).


Дали ако требаше да закочиш со летните гуми на така ниски температури ќе беше доволно сигурно?

Дали према ова си се прилагодил со брзината на сите услови што биле вчера?


Дарко

P.s. Ако е стварно сигурно да се вози со летни гуми на вчерашниот ден, јас сум исклучетелно глупав човек што купив 4 зимски гуми (17 ки со се алу бандажи) на едната кола, и 4 зимски (15 ки), на другата кола.

P.p.s. А што се зае*аш со компромисни решенија ко Мерцедес Е Класа, што не си купиш директно Астон Мартин, или некое Ферари или нешто што е стварно HighEnd.

p.p.p.s. Мерцедес Е Класа е доста компатибилно возило со Македонските патишта, паркинзи и улици.. Посебно со паркинзите и сервисните улички низ градов.  (да предпоставиме дека парите не ти се проблем да стварно ја купиш :) )

Отсутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2663
  • Слобода или смрт
Обично возачите на „Матиз, Спарк, Марути, Тико, Југо и сличните им“ мислат дека се прилагодуваат на условите на патот, ама уствари само се прилагодуваат на условите на колата.

П.С. Кога возев, не беше воопшто подмрзнато. :) Може Vрачед да потврди. :)

П.П.С. Има извесни прифатливи возила, и неприфатливи. Нека забрани Поло или Фиеста, немам ништо против. Ако тоа придонесе да не се влече народ и да се прават колони од 10км по патиштата, нека забрани. Ќе одам и ќе си купам Е класа. И вака и така ќе си купам Е класа eventually. Незнам зошто би ми било проблем. Сите коли кои спаѓаат во некој просек не би требало да се забранат, туку оние кои се далеку под просекот.

A да:


Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Јас искочив со Астра GTC со летни гуми на обиколница и возев 180кмч. Не ми зализга. Ако возеше некој 40 можеше да го опашам така добро, да нема да помисли да вози 40 друг пат на автопат и да причинува несреќи.

40 низ град <> {обиколница, автопат}

на автопат од 80 до 120, во зависност од делницата и условите. Многу ретко може и над 120, ама ако не мора - немој. Тргни порано.

A да:

аман со овој клип

тоа што џандари понекогаш казнуваат колку да казнат не ја прави ни микроџул кинетичката енергија која ќе треба да се конвертира во некаква друга енергија при непредвидена ситуација или пу пу да се поместам од местото нешто друго

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Јас искочив со Астра GTC со летни гуми на обиколница и возев 180кмч. Не ми зализга. Ако возеше некој 40 можеше да го опашам така добро, да нема да помисли да вози 40 друг пат на автопат и да причинува несреќи.

40 низ град <> {обиколница, автопат}

на автопат од 80 до 120, во зависност од делницата и условите. Многу ретко може и над 120, ама ако не мора - немој. Тргни порано.

Јас возам во просек малку побрзо од ова, ама никогаш неприлагодено на сите услови што владеат во моментот. Ако нема услови и на автопат возам 60. Ако има знам да возам 140-150-160. Над 160 многу многу ретко