Автор Тема: Велосипед  (Прочитано 854909 пати)

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10130
Одг: Велосипед
« Одговори #7305 на: 02 Јуни 2024, 11:42:59 am »
некој да носит на старо бицикли или да знае да шитка некој роад бике.

Ајде ако си за, фул карбон со фул шимано 105ка опрема.
KAkov karbon kje me otepaat po ulica za vakva bicikla :) nekoja stara Bez veza imav mi ja ukradoja, ovaja dur SE svrta kje isparit :) za do rabota mi e naj mnogu... Inaku nemat zbor za biciklava, ama ne e da sedit cel den v park... Rizik e epten.

Отсутен Filip MK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2222
Одг: Велосипед
« Одговори #7306 на: 06 Јуни 2024, 09:37:49 am »
Колеги, малата изрази желба за точак, има 8 години, бевме вчера до велосоипеди мк во Аеродром, мислев дека сега ќе и одговара 24-ка, ама продавачот ми сугерира 26-ка, заради висина на детето, а и дека за една година-две ќе и биде мал 24-ката. Немаа многу на лагер во Аеродром, ми кажа да погледам на нет, па од тоа што гледав, ќе ставам линкови, ми треба ваше мислење, буџет околу 12.000 денари. Дали да се иде на нов (мерак за ново, ово оно) или да се бара нешто од CH увоз посаглам во тој ценовен ранг.

Ова е тоа што погледав на страната на велосипеди мк:

Овој ми е страв да не биде преголем за почеток, рам 18 инчи
https://velosiped.mk/produkt/explorer-north-18-grey-purple-pink/?attribute_pa_dimenzija-trkalo=26&attribute_pa_dimenzija-na-ram=18

Рам 14 инчи
https://velosiped.mk/produkt/vennsinni-modena-26-siv-roze/?attribute_pa_dimenzija-trkalo=26&attribute_pa_dimenzija-na-ram=14

Овој некако нај ми фаќа око и рам 16 инчи
https://velosiped.mk/produkt/velosiped-velosiped-venera-26-explorer-north-belo-siv-roze/?attribute_pa_dimenzija-trkalo=26&attribute_pa_dimenzija-na-ram=16

Рам 14 инчи
https://velosiped.mk/produkt/velosiped-venssini-modena-26-s1260200/

Рам 18 инчи
https://velosiped.mk/produkt/velosiped-venssini-modena-mod262-26/
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен fcwizard

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 199
Одг: Велосипед
« Одговори #7307 на: 06 Јуни 2024, 12:17:51 pm »
Да видиш и Dook најевтини се во Еуро99, имаат шимано опрема треба да ти се во буџет

Отсутен volenos

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 335
Одг: Велосипед
« Одговори #7308 на: 06 Јуни 2024, 13:37:49 pm »
Едно прашање до тие љубителите од темава... :))

Размислувам за точак, но би сакал потврдно мислење од доктор, дали после операцијата би можел да возам.
Највеќе ми е за спуштање килажа и зајакнување на нозе/раце.
Висок 191цм со 110кг. Дали би имало пристоен точак за мене, да се вози скоро исправен и да не кошта 500+ евра?

Секако, доколку добијам потврден одговор би гледал варијанта половен.

Благодарам.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Нема да ослабеш со точак. Од свое тестирање ти кажувам.
Купи патики за пешачење и секој ден по 10км. Само пешачење е лекот и пливање е лекот.
Како се слабее со точак, мислам дека со ништо друго така неможе.
Зависи колку си активен ама луѓе знам симнуваа и по 30кг

Отсутен volenos

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 335
Одг: Велосипед
« Одговори #7309 на: 06 Јуни 2024, 13:43:36 pm »
Колеги, малата изрази желба за точак, има 8 години, бевме вчера до велосоипеди мк во Аеродром, мислев дека сега ќе и одговара 24-ка, ама продавачот ми сугерира 26-ка, заради висина на детето, а и дека за една година-две ќе и биде мал 24-ката. Немаа многу на лагер во Аеродром, ми кажа да погледам на нет, па од тоа што гледав, ќе ставам линкови, ми треба ваше мислење, буџет околу 12.000 денари. Дали да се иде на нов (мерак за ново, ово оно) или да се бара нешто од CH увоз посаглам во тој ценовен ранг.

Ова е тоа што погледав на страната на велосипеди мк:

Овој ми е страв да не биде преголем за почеток, рам 18 инчи
https://velosiped.mk/produkt/explorer-north-18-grey-purple-pink/?attribute_pa_dimenzija-trkalo=26&attribute_pa_dimenzija-na-ram=18

Рам 14 инчи
https://velosiped.mk/produkt/vennsinni-modena-26-siv-roze/?attribute_pa_dimenzija-trkalo=26&attribute_pa_dimenzija-na-ram=14

Овој некако нај ми фаќа око и рам 16 инчи
https://velosiped.mk/produkt/velosiped-velosiped-venera-26-explorer-north-belo-siv-roze/?attribute_pa_dimenzija-trkalo=26&attribute_pa_dimenzija-na-ram=16

Рам 14 инчи
https://velosiped.mk/produkt/velosiped-venssini-modena-26-s1260200/

Рам 18 инчи
https://velosiped.mk/produkt/velosiped-venssini-modena-mod262-26/

Види Max. Убави велосипеди имаат годинава. 27.5 беа по 8500 денари. А мислам дека имаа и 24 поевтини. Изложени им се во нивни салони, но и во Веро ГТЦ и Веро Џамбо. Според мене за опремата, цената е стварно коректна

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10130
Одг: Велосипед
« Одговори #7310 на: 06 Јуни 2024, 13:48:48 pm »
Да видиш и Dook најевтини се во Еуро99, имаат шимано опрема треба да ти се во буџет
nemat vrska so shimano :D за децана зедов од тамо. Али со оглед дека се за 2-3 год таман се.

Отсутен Filip MK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2222
Одг: Велосипед
« Одговори #7311 на: 07 Јуни 2024, 12:48:28 pm »
Да видиш и Dook најевтини се во Еуро99, имаат шимано опрема треба да ти се во буџет
@fcwizard Фала што ме потсети на нив, да најефтини се кај нив, дилемата е Dook или српските Venera што ги има во велосипед.мк, скоро иста цена, само не знам кој би бил поквалитетен. Во старт Dook има дискови и амортизер, за разлика од Venera, ма тоа не ми е толку битно, сепак дете ќе го вози.
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10130
Одг: Велосипед
« Одговори #7312 на: 14 Јуни 2024, 23:21:18 pm »
Drugovi, na gumata pisuva 25/622, kje pasirat ova vnatresna ?

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4797
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Велосипед
« Одговори #7313 на: 15 Јуни 2024, 01:40:10 am »
Да.

Отсутен Filip MK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2222
Одг: Велосипед
« Одговори #7314 на: 20 Јуни 2024, 13:36:57 pm »
На мисла сум да зимам носач/држач за велосипеди, највеќе за малата, ќе оди на распуст кај бабите и дедовците, па сакам да искористи и да си вози бицикла таму. Зборам за оние што идат на багажник/петта врата, дали се практични, што да се гледа, каде да се бара, ми излезе едно на Ананас страната за 3000 и нешто денари, што мислите?
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6177
 • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Велосипед
« Одговори #7315 на: 21 Јуни 2024, 13:39:26 pm »
Не се практични, багажник блокиран, монтажа демонтажа - 30мин.
Најубо е на кука или на покрив, ама за еднаш два пати годишно можи поарно да се помачиш со каишите на 5-та врата.

Отсутен stefanel984

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1069
Одг: Велосипед
« Одговори #7316 на: 21 Јуни 2024, 14:19:56 pm »
Ама пази не сите држачи се добри. Има некои кои заштитите да не се гребе кола, се оштетуваат брзо, и после проблем:(

Отсутен fuzzjaw

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 335
 • Alfa Romeo Giulietta 1.4TB
Одг: Велосипед
« Одговори #7317 на: 21 Јуни 2024, 14:27:50 pm »
Зависит од држачот и возилото, на некои не ти е блокиран багажникот, го креваш со се велосипедите на него. Кука е скапа варијанта, за покрив ако немаш попречни носачи е исто скапа варијанта.

Ако ова од Ананас е Mistral Hornet, би требало да е Menabo, и би требало да е солидна опција.

Отсутен Tommy

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7125
Одг: Велосипед
« Одговори #7318 на: 21 Јуни 2024, 15:15:02 pm »
Некој да користи shotgun seat? Ми се јави потреба малиот да го разнесувам по град заради разно разни активности, и точак ми станува идеално средство за транспорт. Ама, некако ми делува килаво целиот систем, да не речам премногу пластично.

Ако има некој искуство, би му бил благодарен ако сподели. Се работи за дете на 4 години.
Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6177
 • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Велосипед
« Одговори #7319 на: 21 Јуни 2024, 18:32:17 pm »
Тие шо ги гледав на али или оригиналните метални мислам се, или не?

Инаку јас си направив дрвен шотган, не е совршен ама 2-3 пати внукот го повозив и е топ, го пратиш детето цело време, ако не ти се проблем 100€ земај.