Автор Тема: Велосипед  (Прочитано 875394 пати)

Отсутен Boshe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5083
  • Пиши лаже
Одг: Велосипед
« Одговори #7290 на: 31 Мај 2024, 15:40:35 pm »
Едно прашање до тие љубителите од темава... :))

Размислувам за точак, но би сакал потврдно мислење од доктор, дали после операцијата би можел да возам.
Највеќе ми е за спуштање килажа и зајакнување на нозе/раце.
Висок 191цм со 110кг. Дали би имало пристоен точак за мене, да се вози скоро исправен и да не кошта 500+ евра?

Секако, доколку добијам потврден одговор би гледал варијанта половен.

Благодарам.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10281
Одг: Велосипед
« Одговори #7291 на: 31 Мај 2024, 18:36:41 pm »
Дојч бајкс... Баш тамо гледав исправени. Мада мене нај многу ми прија роуд Али јавни една ден таков една таков види кој ќе ти прија поќе.

Отсутен dreamson

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 618
Одг: Велосипед
« Одговори #7292 на: 31 Мај 2024, 19:18:09 pm »
некој да носит на старо бицикли или да знае да шитка некој роад бике.

Ајде ако си за, фул карбон со фул шимано 105ка опрема.

Отсутен nikola98

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 277
  • The best or nothing.
Одг: Велосипед
« Одговори #7293 на: 31 Мај 2024, 19:23:25 pm »
Едно прашање до тие љубителите од темава... :))

Размислувам за точак, но би сакал потврдно мислење од доктор, дали после операцијата би можел да возам.
Највеќе ми е за спуштање килажа и зајакнување на нозе/раце.
Висок 191цм со 110кг. Дали би имало пристоен точак за мене, да се вози скоро исправен и да не кошта 500+ евра?

Секако, доколку добијам потврден одговор би гледал варијанта половен.

Благодарам.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Нема да ослабеш со точак. Од свое тестирање ти кажувам.
Купи патики за пешачење и секој ден по 10км. Само пешачење е лекот и пливање е лекот.

Отсутен Boshe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5083
  • Пиши лаже
Одг: Велосипед
« Одговори #7294 на: 31 Мај 2024, 20:05:54 pm »
Пешачам секојдневно, да. Како во парк, така и низ град/работа и сл.
Но, мислам дека со точак би набил кондиција и би зајакнал мускули.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Отсутен nikola98

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 277
  • The best or nothing.
Одг: Велосипед
« Одговори #7295 на: 31 Мај 2024, 20:09:36 pm »
Да, да.
И јас набив кондиција, и само нозете колку толку стегнати, а над колкот, виси стомакот. Гледам сега и веслачки машини форсираат луѓе по инстаграм, разгледај таква опција.


Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Велосипед
« Одговори #7296 на: 31 Мај 2024, 20:31:35 pm »
Едно прашање до тие љубителите од темава... :))

Размислувам за точак, но би сакал потврдно мислење од доктор, дали после операцијата би можел да возам.
Највеќе ми е за спуштање килажа и зајакнување на нозе/раце.
Висок 191цм со 110кг. Дали би имало пристоен точак за мене, да се вози скоро исправен и да не кошта 500+ евра?

Секако, доколку добијам потврден одговор би гледал варијанта половен.

Благодарам.


Sent from my iPhone using Tapatalk

После операција, само пливање.
Смени начин на исхрана, повеќе домашно зготвена храна.
За слабеење мора да се намали внес на храна и подобри квалитет а истовремено да се биде физички поактивен. Добар сон исто помага.

Отсутен fuzzjaw

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 370
  • Alfa Romeo Giulietta 1.4TB
Одг: Велосипед
« Одговори #7297 на: 01 Јуни 2024, 08:50:01 am »
Нема да ослабеш со точак. Од свое тестирање ти кажувам.
Купи патики за пешачење и секој ден по 10км. Само пешачење е лекот и пливање е лекот.

Со сета должна почит, I call bullshit на муабетов дека немат да ослабиш со точак. Лани во два месеци возење константно бев по кило минус секоја недела, 4 кила минус во месец. Ова без да пазам на исхрана или да имам било каква друга физичка активност. Ко почнав да пазам и на исхрана, намалив уште повеќе.

Муабетот со возење точак е да го држиш пулсот константно во втора/трета зона, така се слабејт.

Отсутен dreamson

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 618
Одг: Велосипед
« Одговори #7298 на: 01 Јуни 2024, 09:44:42 am »
Луѓево мислат ако возат точак покрај кеј или така релаксирано, дека ќе ослабат.
Треба километри да се врват, угорници да се возат, да се испоти човек, и пулсот да штрака ко ненормален.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Велосипед
« Одговори #7299 на: 01 Јуни 2024, 09:49:34 am »
Луѓево мислат ако возат точак покрај кеј или така релаксирано, дека ќе ослабат.
Треба километри да се врват, угорници да се возат, да се испоти човек, и пулсот да штрака ко ненормален.
И да не се јаде скоро ништо освен стек, брокула, јајца, сенф, зачини, риба, леќа, грашок, грчки јогурт 0%, и слично.

И секако тежински тренинг.

А ако остане време, после тоа и точаче.

Ама...

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10281
Одг: Велосипед
« Одговори #7300 на: 01 Јуни 2024, 13:48:50 pm »
ќе си бидам дебел.
Немат врска, порано и пиво пиев и свите алкохоли и цигари пушев и не вежбав и бех 65кг. Онда ко ги остајв цигарите јадев, вежбав и се напрајв свина од 85кг.  Наравоучение- нејади ќе ослабиш.

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5619
Одг: Велосипед
« Одговори #7301 на: 01 Јуни 2024, 15:41:32 pm »
Ako saka nekoj biciklo Unis Adriatik ex YU kvalitet. Stoen e vo podrum preku 10 god treba vnatresnite gumi da se smenat ili dzivanite necinat ili pa pumpata ne mi cini nemozam da gi napumpam. Inace e komplet korpa napred,dinamo,svetlo,bagaz pozadi...za do pazar TOP.
Cena 3000.
Mu fali edno perenje vaka go izmknav od podrum.

Sent from my SM-N9750 using Tapatalk


Отсутен flashgordon007

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 90
Одг: Велосипед
« Одговори #7302 на: 02 Јуни 2024, 02:14:11 am »
Едно прашање до тие љубителите од темава... :))

Размислувам за точак, но би сакал потврдно мислење од доктор, дали после операцијата би можел да возам.
Највеќе ми е за спуштање килажа и зајакнување на нозе/раце.
Висок 191цм со 110кг. Дали би имало пристоен точак за мене, да се вози скоро исправен и да не кошта 500+ евра?

Секако, доколку добијам потврден одговор би гледал варијанта половен.

Благодарам.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Да си разговараш со хирургот, матичниот доктор или со докторот за физикална терапија.
Тие ќе ти дадат препорака за соодветна физичка активност и интензитет на истата према твојата здравствена состојба и извршената хируршка интервенција. Тоа може, а и не мора да биде користење велосипед.
На форум НЕМА да добиеш одговор на твојот проблем. Слушајќи ги „паметните членови“ (без навреда) може само дополнително да ја комплицираш твојата здравствена состојба.

Отсутен Boshe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5083
  • Пиши лаже
Одг: Велосипед
« Одговори #7303 на: 02 Јуни 2024, 09:58:55 am »
Година дена помина после операцијата, поминав и терапии и се. Само реков да се консултирам уште еднаш, дали би било добро да возам точак. Мене ме интересираше само дали се наоѓа точак за горе доле таа сума и секако за човек со таа килажа. :)
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5361
Одг: Велосипед
« Одговори #7304 на: 02 Јуни 2024, 10:42:27 am »
Деликатна работа е бициклата, зависи каков точак, ако ти е за да ти заврши работа за низ град онаков сити холанндски стил ти е најдобра опција, исправен си не го напрегаш вратот, ниту половината, за друг не знам, еве мене веќе ми ствара проблем  овај "градскиот' шo го возам , сега барам таков стем со движење за да си го прилагодам за да не сум навален. А кога ќе ми теккни дека како дете сам си купив РAM HT бугарски, сите ребра ги имав набиено, една шеска ми фали , лева рака скршенна, глужд и незнам уште што, ми врвеле онака, сеа да се сопнам на улица ќе лежам две недели болен :D
За килажа ако ти е , најпаметно в теретана има точаци, тие убавите како орбитрек шо се, ќе си прилагодиш која опција ти одговара и цепај можеш да симулираш планини успони, да напрегаш само со нозете или пак да туркаш и со рацете, вежбаш и раце и нозе истовремено, комбинирај со Core exersises и не ти треба ништо повеќе .
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html