Автор Тема: Велосипед  (Прочитано 819141 пати)

Отсутен зоки-златен

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6865
  • хаУс мајстор
Одг: Велосипед
« Одговори #6585 на: 29 Јули 2021, 17:38:15 pm »
Браво!

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5223
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Велосипед
« Одговори #6586 на: 29 Јули 2021, 17:47:01 pm »
Како наједноставно може да се реши проблем со прениско седиште, односно кога „колчето“ не е доволно долго да се извади уште 10-тина сантиметри?

Отсутен Marakana

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 886
Одг: Велосипед
« Одговори #6587 на: 29 Јули 2021, 17:52:56 pm »
Како наједноставно може да се реши проблем со прениско седиште, односно кога „колчето“ не е доволно долго да се извади уште 10-тина сантиметри?

Vijagra??? Ako ne pomaga stimulativen rucen rad :) :)

Se salam.
Mozebi da probas da navaris cevka ama pa varot da ne mu tekne da pukne na nekoja dupka ili od vibracii, ili da se najde podolga cevka pa eventualno taka.
Коме је суђено да буде јебан, том гаће саме падају

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17267
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Велосипед
« Одговори #6588 на: 29 Јули 2021, 18:08:02 pm »
Се решава со купување подолго колче. Секој друг скрпен начин речиси гарантира тешка телесна повреда.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Велосипед
« Одговори #6589 на: 29 Јули 2021, 18:46:04 pm »
Како едноставното да се направи сложено. 😂

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4920
Одг: Велосипед
« Одговори #6590 на: 29 Јули 2021, 18:49:25 pm »
Јас реставрирам "Цуцла Партизан" народски кажан во оригинална состојба без фарбање,сеа засеа бандашите се скоро готови,исчистени наполнатинсо маст, точакот е забораен на отворено 50/60 години, уопште не возен, на балкон од куќа седеше пола век, уште се оригиналните гуми на него за чудо уште имаат мекост.
Еве некој слики од бандашите ако го интересираат некој вакви старудии.
Before/after стружење/полирање на венците




Корегирање на гребаници, мислам дека со уште едно нанесвање боја и полирање ќе се спој бојата стара со нова.





И гумите добија еден третман







Засега толку дур да помини топлотниот бран не се работи кај шо ми се остаени.

За друг single speed шо го маткам времиња дур да најдам пренос некаков направив седиште од телешка кожа бидејки не најдов никаде, а и за тапацирање видов прелоши примери од тапацери и се решив сам да пробам, како за прв пат мислам излезе супер, сеа уште да успеам од истата кожа да го свиткам воланот некако







Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17267
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Велосипед
« Одговори #6591 на: 29 Јули 2021, 19:41:14 pm »
Гледај примери како се соборуваат/заоблуваат рабови на кожа по Youtube, тоа многу ќе ти помогне во финалниот резултат ако планираш да го моташ како класичен road bike волан.

А секогаш можеш да одиш по рута на шиење волан како од кола - два паралелни шавовина краевите од кожата и ќе си ги споиш со игла и конец на воланот.

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4920
Одг: Велосипед
« Одговори #6592 на: 29 Јули 2021, 20:12:26 pm »
@MartinAlfista се мислам незнам дали ќе ми стигне кожата да не ја испустам за џабе, околу 120cm е најдолгиот дел од парчето и незнам колку метража ми е доволна за да го смотам, мотав од прилика со едно метро платнено тоа цело го собра 150цм, да не ја споебам за џабе само да ја сечам.. Воланот беше некој стар класичен за road bike  со кочници споени фабрички на него ама едната фалеше другата беше скршена и го сецнав над нив, сеа е bullhorn стил. Ако најдам таква лента со некоја слична боја на седиштето би ја земал. Битола нема избор имаше само на едно место и тоа за алиекспрес срања едната фосфорно зелена другата лилава беше ми побараја 800/900 денари, реков фак ит не давам. Не ми треба некоја квалитетна можи и фушарија колку да ја личи бојата и да не е сулуда цена. Последно ми текна да побарам во авто галантерија за на волан шо се мота  по 150 денари се, ама низ цела Битола само црни имаше, кафеави нијанси ни за лек.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17267
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Велосипед
« Одговори #6593 на: 29 Јули 2021, 21:44:56 pm »
Види на Tweeks Cycles нешто од Fizik или Deda Elementi, имаат Classic серија, околу 20 евра коштаат.

Или види Ebay, можда ќе најдеш нешто со free shipping.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29057
    • CARclub.mk
Одг: Велосипед
« Одговори #6594 на: 30 Јули 2021, 08:02:34 am »
Се решава со купување подолго колче. Секој друг скрпен начин речиси гарантира тешка телесна повреда.
Пенетративна. :)

Отсутен Ѓорѓи

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1318
Одг: Велосипед
« Одговори #6595 на: 02 Август 2021, 00:30:43 am »
Последниве неколку денови нешто ме заебаваше осветлувањето на точакот, прво мислев сијаличката е но подоцна пак ќе светнеше мислев контактот на жичките наместив светеше ама на пробување пак престана воопшто да свети, така да најверојатно е динамото. Сеа не знам чаре дали може да се поправа, да барам ново или да преминам на батерии

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29057
    • CARclub.mk
Одг: Велосипед
« Одговори #6596 на: 02 Август 2021, 07:38:13 am »
Батерии, нормално. :)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Велосипед
« Одговори #6597 на: 02 Август 2021, 07:39:37 am »
И тоа ричарџибл!

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4920
Одг: Велосипед
« Одговори #6598 на: 16 Август 2021, 14:25:03 pm »
Стросав една бицикла од 61' никогаш не возен стоен на балкон од куќа од кога бил купен. Беше зарѓан, запечен бојата имаше веќе мов зелена на неа, на делови ја немаше. Ме фати инает со многу стружење, полирање и колор корекција со полирање ја вратив назад до кај шо можи во првобитна состојба.Се е оригинал освен седиштето, ќе го претапацирам и багажникот назад беше извиткан ќе го опраам и ќе оди напред со некој винтиџ поштарски карго торби, мислам дека ќе најдам.. Еве некој слики.











Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17267
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Велосипед
« Одговори #6599 на: 16 Август 2021, 15:01:12 pm »
Џам :) со здравје да се вози повторно! Имаш и нови багажници за релативно малце пари, види на velosiped.mk :)