Автор Тема: Измерена потрошувачка на гориво  (Прочитано 1867326 пати)

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
Измерена потрошувачка на гориво
« на: 12 Март 2011, 18:17:46 pm »
Ја почнувам темата со еден прекрасен клип на Renault Megane 1.5 DCi 105 hp. Тој при 110кмх троши мизерни 3.2 литри на 100км:


Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20613
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #1 на: 12 Март 2011, 18:27:01 pm »
респект за потрошњата... ама зависи од патот, гумите, уклучени потрошувачи, товар итн итн... Мене Лансерот на удолница да го пуштам, а во брзина, ич не ми троши ;)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #2 на: 12 Март 2011, 18:31:06 pm »
Znaci da bideme sto e mozno porealni. Na videovo sto go isprativ ubavo se gleda deka megancevo odi po avtopat, na ramno so konstantna brzina.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10902
 • 430i
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #3 на: 12 Март 2011, 20:11:36 pm »
Дефинитивно дЦи-то е еден од најекономичните мотори некогаш произведени.
Еден пријател стално ми се жали дека неможе да ја потроши нафтата на 1.5 85кс Клио, страв му е да не скисне :)

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20613
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #4 на: 12 Март 2011, 20:13:42 pm »
Znaci da bideme sto e mozno porealni. Na videovo sto go isprativ ubavo se gleda deka megancevo odi po avtopat, na ramno so konstantna brzina.

Е арно де... Пак зависи од патот, гумите, товарот итн итн.

За да не бидеме премногу осетливи као енглески краљици, од сеа па натаму стално ке биде наведено коа се зезам или сум саркастичен или нешто слично, пошто некои луѓе имаат ептен осетливо его. Очигледно дека смајлињата не го доловуваат расположението/моментот.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен RikiRulz

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10650
 • *** UNDERCOVER ***
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #5 на: 14 Март 2011, 18:57:31 pm »
Ја почнувам темата со еден прекрасен клип на Renault Megane 1.5 DCi 105 hp. Тој при 110кмх троши мизерни 3.2 литри на 100км:Овој модел на меган е меган со 6 брзини, и веројатно дечково мисли дека има 106 кс, а не 105

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33980
 • Таков е животот... јебига
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #6 на: 16 Март 2011, 12:09:58 pm »
Што?

Отсутен RikiRulz

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10650
 • *** UNDERCOVER ***
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #7 на: 16 Март 2011, 12:50:42 pm »
Па толку троши, што сакаш :)

Отсутен Jove

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3148
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #8 на: 16 Март 2011, 13:27:22 pm »
Вчера  мерев со голфот
Кичево-Гостивар-Кичево 102.7 километри поминати 4.7литри оторен троши :D ;)
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33980
 • Таков е животот... јебига
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #9 на: 16 Март 2011, 14:46:05 pm »
Па толку троши, што сакаш :)
Сакш да кажеш толку покажува, а троши 30% повеќе.

И мене на Лагуната ми пишуваше дека троши 7,0 на отворено при 160км/ч (просек) 2,0 мотор со 135кс а трошеше 9,5. Мерено од бензинска до бензинска до капка прецизно

Отсутен Chlink

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8520
 • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #10 на: 16 Март 2011, 15:57:43 pm »
Нема везе бе што ти е, недај боже да вози 90 само литро ипол ќе му троши. Абе да има таква кола дечково атентат ќе му направат....

Отсутен RikiRulz

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10650
 • *** UNDERCOVER ***
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #11 на: 16 Март 2011, 16:07:15 pm »
Jaс мерев кај мене... со свифтот, значи низ град со бркање околу 9 литри, поточно со 1000 денари околу 155 км, а иначе низ град да го возиш лагано, без запињање... околу 7.5 троши...

А на отворено 5 до 5.5 на вожња помегу 90 и 120кмч

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33980
 • Таков е животот... јебига
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #12 на: 16 Март 2011, 16:20:59 pm »
И на службениот Јарис пишуваше дека потрошил во просек 6,2 литри а според помината километража трошеше 8.
Нема везе тоа, ми зигледа како бабини диветини. Мислам ретардирано е да те лаже борд компјутерот дека потрошил 6,2 литри кога земи ги литрите подели ги со километрите и помножи со 100 и ќе добиеш колку е. Исто и со Меганот...

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #13 на: 16 Март 2011, 16:26:03 pm »
Taka e Falanga, bord kompjuterite lazat za potrosuvackata. Lazele tie sto jas sum gi vozel, od 1.5 - 3 litri. Site lazat na pomalku :)

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33980
 • Таков е животот... јебига
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #14 на: 16 Март 2011, 17:22:31 pm »
Се сеќавам и на Модео 2,0 тдци покажуваше смешна цифра од 4л во шеста брзина при 3500 вртежи.