Автор Тема: Затемнетите стакла носат високи казни???  (Прочитано 43766 пати)

Отсутен TSI

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 185
Одг:
« Одговори #165 на: Мај 29, 2015, 18:36:42 pm »
Ајде и јас едно прашање на темава.
Кај мене фабрички се дополнително затемнети задните стакла а никаде не пишува,  немам никаков документ.
Како ќе му докажам на џандарот ако дојдам во ситуација да се докажуваме околу тоа?

Присутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12672
 • Пудингот на шоферството
Одг: Затемнетите стакла носат високи казни???
« Одговори #166 на: Мај 29, 2015, 18:49:38 pm »
Колега беше казнет  за претовар во саботата зашто на товарниот лист му стоеше тежина 3700кг(дозволена носивост 3000кг)   а беше товарен реално 1700 кг не сакаа да го носат на вага.Образложението беше 'имаш документ колку си товарен' значи испаѓа како им одговара така си прават.
Сите пишуваат помалку на товарните другарти дупло повеќе са, си го барал
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен onak

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16012
 • сељаторе ин ил селандроре!!
  • КАНО еко системи
Одг: Затемнетите стакла носат високи казни???
« Одговори #167 на: Мај 29, 2015, 21:30:42 pm »
Ајде и јас едно прашање на темава.
Кај мене фабрички се дополнително затемнети задните стакла а никаде не пишува,  немам никаков документ.
Како ќе му докажам на џандарот ако дојдам во ситуација да се докажуваме околу тоа?
врати се 2-3 страни наназад, истава работа е веке објаснета...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Drive-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7450
 • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Затемнетите стакла носат високи казни???
« Одговори #168 на: Декември 05, 2016, 18:33:01 pm »
Може малку да се реагира со коментарите, можеби би можело да се сменат некои работи пр. за позади да не ти треба а-тест.

https://www.facebook.com/Pravdiko/posts/728774973939834?comment_id=729018710582127&notif_t=like&notif_id=1480935164144070

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 50022
 • Махер
Одг: Затемнетите стакла носат високи казни???
« Одговори #169 на: Декември 05, 2016, 18:46:00 pm »
Стварно е крајно дебилно вадење атест за задни стакла во кои имаш иста таква кола ко твојата што се продава со лим место стакла позади. Глупости дефинитивно.


Од друга страна мислам дека со тоа што повеќето коли веќе фабрички се со затемнети стакла, не би истапувал многу од нормалата за некој да те примети, а камо ли да те казни.

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
Одг: Затемнетите стакла носат високи казни???
« Одговори #170 на: Декември 05, 2016, 22:15:06 pm »
Држи вода.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Бузуки

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6104
Одг: Затемнетите стакла носат високи казни???
« Одговори #171 на: Јуни 06, 2017, 00:33:10 am »
Дечки слушам некои муабети дека од скоро почнале да ги атестираат и предните стакла ? Има некоја новост или ?

Отсутен Igor

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9494
Одг: Затемнетите стакла носат високи казни???
« Одговори #172 на: Јуни 06, 2017, 05:44:21 am »
Нека го сменат и законов за увоз, да си донесеме забавни аута со еуро 3. :)))

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 40543
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Затемнетите стакла носат високи казни???
« Одговори #173 на: Јуни 06, 2017, 07:30:43 am »
Нека го сменат и законов за увоз, да си донесеме забавни аута со еуро 3. :)))
Увозот треба да биде без ограничување. Данокот за возење коли со што постар еко стандард, треба да биде повисок и да се плаќа при регистрација.  Ама кај нас од наопачки работиве стално иделе.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Luki Junior

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4500
 • The Spartan General
Одг: Затемнетите стакла носат високи казни???
« Одговори #174 на: Јуни 06, 2017, 08:51:36 am »
Увозот треба да биде без ограничување. Данокот за возење коли со што постар еко стандард, треба да биде повисок и да се плаќа при регистрација.  Ама кај нас од наопачки работиве стално иделе.
Штитиме производство.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен bramovsk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3555
Одг: Затемнетите стакла носат високи казни???
« Одговори #175 на: Јуни 06, 2017, 09:26:55 am »
[
Увозот треба да биде без ограничување. Данокот за возење коли со што постар еко стандард, треба да биде повисок и да се плаќа при регистрација.  Ама кај нас од наопачки работиве стално иделе.

Ем да се утврди дека ги задоволува декларираните еко стандарди. Ако не, не си street legal, нема ргистрација. Чувај за гледање.

Отсутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5504
 • Бенве сие бенве
Одг: Затемнетите стакла носат високи казни???
« Одговори #176 на: Октомври 17, 2019, 20:41:07 pm »
Бенвето си доби фолии назад, сертифицирани со 10год писмена гаранција. Умрените ми земаа 2600ден за атест, нешто што го има само кај нас. Во нормална држава треба само да има гравиран жиг на фолијата и немаш проблем.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk


Отсутен Ipkisija Meskosa

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8254
 • Пичлеме
Одг: Затемнетите стакла носат високи казни???
« Одговори #177 на: Октомври 17, 2019, 20:49:48 pm »
Не можеше нешто да се среди со пасошо бугарски како со брзото возење? :P
Ебате то предавнико ебате, туку плукаш по нашава татковина најуба!нормална, ненормална... ојси! ;D
Volkswagen. Gas Auto.

Отсутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5504
 • Бенве сие бенве
Одг: Затемнетите стакла носат високи казни???
« Одговори #178 на: Октомври 17, 2019, 20:58:05 pm »
Можеше да се среди ама решив да почнам поштено да живеам, како прав северно македонец.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk


Отсутен Ipkisija Meskosa

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8254
 • Пичлеме
Одг: Затемнетите стакла носат високи казни???
« Одговори #179 на: Октомври 17, 2019, 21:05:26 pm »
Да а? Скапо е кај нас, то е...
Volkswagen. Gas Auto.