Гласање

Кој ќе биде автомобил на годината во Македонија?

Citroen C4
8 (11%)
Audi Q3
14 (19.2%)
Mercedes B
8 (11%)
Hyundai Elantra
8 (11%)
Kia Rio
19 (26%)
Chevrolet Aveo
4 (5.5%)
Ssangyong Korando
1 (1.4%)
Toyota Yaris
4 (5.5%)
Suzuki Swift
7 (9.6%)

Вкупно гласови: 73

Автор Тема: Автомобил на Годината во Македонија 2012 - Финалисти!  (Прочитано 13536 пати)

Отсутен Ivoo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 112
Одг: Автомобил на Годината во Македонија 2012 - Финалисти!
« Одговори #30 на: 05 Јануари 2012, 10:04:39 am »
Имаше порано една награда која ја доделуваше г-динот Крумислав,која гласеше најпосакуван автомобил(и за некое чудо победи Дачиа Логан).Кога би гласал за најпосакуван автомобил од понудениве би гласал за Ауди-то,меѓутоа за Автомобил на годината критериумите се поинакви.Гласав за Риото затоа што убаво изгледа, квалитетно изработено, со сериска опрема која ни во повисоките класи не се нуди како сериска опрема, затоа што има економичми мотори,има ,,најзелен,, дизел мотор со само 99г/цо2,и за некое време мислам дека ќе биде уште подостапен во однос на цената.Инаку риото веќе е Автомобил на годината во Хрвтаска,Словачка,Австралија,Ирска а и кандидат за автомобил на годината во Европа.

Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29135
    • CARclub.mk
Одг: Автомобил на Годината во Македонија 2012 - Финалисти!
« Одговори #31 на: 05 Јануари 2012, 10:31:21 am »
Наградата што ја даваше Барзов се даваше според гласови од гледачи на неговата емисија. Мислам дека и сегашната Ibiza ја доби таа награда.

Отсутен Ivoo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 112
Одг: Автомобил на Годината во Македонија 2012 - Финалисти!
« Одговори #32 на: 05 Јануари 2012, 10:37:04 am »
Наградата што ја даваше Барзов се даваше според гласови од гледачи на неговата емисија. Мислам дека и сегашната Ibiza ја доби таа награда.
Знам дека наградата се доделуваше со гласови од гледачите,само малку неверојатно ми изгледаше најпосакуван автомобил на Македонците да биде Дачија Логан.Не е битно. :)

Отсутен 0k0

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 17
Одг: Автомобил на Годината во Македонија 2012 - Финалисти!
« Одговори #33 на: 08 Јануари 2012, 15:26:40 pm »
Мој избор е Киа Рио.

Кое расправање го имавме за Киа Рио пред 6-7 години.... толку време требаше... :)

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20553
Одг: Автомобил на Годината во Македонија 2012 - Финалисти!
« Одговори #34 на: 08 Јануари 2012, 16:08:40 pm »
Kia Rio (пред 6-7 години) != Kia Rio (сега) - со тоа што би потенцирал дека е „Апсолутно нееднакво“ :D :D :D
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54736
  • Махер
Одг: Автомобил на Годината во Македонија 2012 - Финалисти!
« Одговори #35 на: 08 Јануари 2012, 16:10:16 pm »
Кај Киа Рио силен е факторот на неочекувано добро (зошто е Киа и очекуваш многу помалку). Ама далеку од тоа дека е најдобро возило денес, особено по таа цена.

Отсутен Fic_CC

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16661
  • Keep it 100
Одг: Автомобил на Годината во Македонија 2012 - Финалисти!
« Одговори #36 на: 10 Јануари 2012, 00:04:33 am »
Киа порано имаа нивен дизајн што не личеше на ништо, потоа со Ceed и Pro'ceed ја ископираа тогашната Opel Astra и заличија на нешто, а со сегашното Rio го ископираа Golf-от и затоа е прекрасно.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54736
  • Махер
Одг: Автомобил на Годината во Македонија 2012 - Финалисти!
« Одговори #37 на: 10 Јануари 2012, 00:05:10 am »
Киа порано имаа нивен дизајн што не личеше на ништо, потоа со Ceed и Pro'ceed ја ископираа тогашната Opel Astra и заличија на нешто, а со сегашното Rio го ископираа Golf-от и затоа е прекрасно.
Па само за тоа ги бива - копирање.

Отсутен Fic_CC

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16661
  • Keep it 100
Одг: Автомобил на Годината во Македонија 2012 - Финалисти!
« Одговори #38 на: 10 Јануари 2012, 00:08:28 am »
Киа порано имаа нивен дизајн што не личеше на ништо, потоа со Ceed и Pro'ceed ја ископираа тогашната Opel Astra и заличија на нешто, а со сегашното Rio го ископираа Golf-от и затоа е прекрасно.
Па само за тоа ги бива - копирање.
И Paste-ирање ;D

Отсутен Sarach

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 698
Одг: Автомобил на Годината во Македонија 2012 - Финалисти!
« Одговори #39 на: 10 Јануари 2012, 01:19:11 am »
Toyota Yaris.... Kia ne bi zemal nikogas, nemam doverba vo Kia......
za dizajn i noviot Yaris e ubav, interesni linii, kako od nadvor taka i vnatresniot del, za motori se znae sto znaci toyota.... ili 1.33 so 101ks ili 1.4 d4d so 90ks, za oprema nemora da se diskutira










Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20553
Одг: Автомобил на Годината во Македонија 2012 - Финалисти!
« Одговори #40 на: 10 Јануари 2012, 08:32:32 am »
Еммм... Проблемот е што, за да изгледа Јарисот вака, треба прописно многу пари да се опљукаш. Во „почетна фаза“, Риото мнооогу повеќе нуди.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8056
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Автомобил на Годината во Македонија 2012 - Финалисти!
« Одговори #41 на: 10 Јануари 2012, 08:48:24 am »
На јарисов воланот 1000е ќе те кошта!

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8806
Одг: Автомобил на Годината во Македонија 2012 - Финалисти!
« Одговори #42 на: 10 Јануари 2012, 08:49:44 am »
Во саботата видов едно Рио плава боја, ама изгледа имаше некој појак пакет на опрема бидејки каков штоп држење позади у пм јако беше. Имам видено неколку ама не беа како ова, само од назад го видов ама претпостауввам дека е некој пакет со ЛЕД па штопот позади му беше исто различен.

Јарисот за да изгледа вака ке биде со цена како Корола дизел

Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29135
    • CARclub.mk
Одг: Автомобил на Годината во Македонија 2012 - Финалисти!
« Одговори #43 на: 10 Јануари 2012, 09:07:24 am »
Риото e подобро од Јарисот, во скоро секој поглед.

Отсутен Ivoo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 112
Одг: Автомобил на Годината во Македонија 2012 - Финалисти!
« Одговори #44 на: 10 Јануари 2012, 10:15:44 am »
Кај Киа Рио силен е факторот на неочекувано добро (зошто е Киа и очекуваш многу помалку). Ама далеку од тоа дека е најдобро возило денес, особено по таа цена.
Риото може не е најдобро возило денес , ама е едно од подобрите во својата класа.А за тоа кој колку очекува од Киа не суди според твоите стандарди и очекувања, за мене нема подобар избор за таа цена ново возило.И не можам да разберам каде во Риово гледате голф?