Автор Тема: Каков телевизор сакате, имате или ви треба?  (Прочитано 460142 пати)

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54860
 • Махер
Одг: Каков телевизор сакате, имате или ви треба?
« Одговори #30 на: 30 Декември 2011, 18:26:37 pm »
OLED технологијата ќе биди the final nail in its coffin, за плазмата.
Koga ke izvadi crna boja ke pravime muabet...

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17676
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Каков телевизор сакате, имате или ви треба?
« Одговори #31 на: 30 Декември 2011, 18:46:11 pm »
Чисто информативно, секој оној кој вредел нешто во Pioneer сега работи во Panasonic. Моментално Panasonic е предводник во Плазма телевизорите но уопште не заостанува и во LCD технологијата. Реално нема конкуренција.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43463
 • Il Moderatore
Одг: Каков телевизор сакате, имате или ви треба?
« Одговори #32 на: 30 Декември 2011, 22:32:45 pm »
OLED технологијата ќе биди the final nail in its coffin, за плазмата.
Koga ke izvadi crna boja ke pravime muabet...
Јас имам Samsung PDP 50" FullHD http://reviews.plasmatvbuyingguide.com/plasmatvreviews/samsung-pn50b550-review.html Овој модел, мислам дека беше одличен избор на времето, и ако треба пак да бирам, Samsung прави одлични плазми.

OLED е прескап, но вади ќумур црна, бидејќи позади секој LCD пиксел стои LED (Конкретно AMOLED технологијта), па гасењето на комплетното осветлување на секој пиксел поединечно прави одлични црнила :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54860
 • Махер
Одг: Каков телевизор сакате, имате или ви треба?
« Одговори #33 на: 30 Декември 2011, 22:41:18 pm »
OLED технологијата ќе биди the final nail in its coffin, за плазмата.
Koga ke izvadi crna boja ke pravime muabet...
Јас имам Samsung PDP 50" FullHD http://reviews.plasmatvbuyingguide.com/plasmatvreviews/samsung-pn50b550-review.html Овој модел, мислам дека беше одличен избор на времето, и ако треба пак да бирам, Samsung прави одлични плазми.

OLED е прескап, но вади ќумур црна, бидејќи позади секој LCD пиксел стои LED (Конкретно AMOLED технологијта), па гасењето на комплетното осветлување на секој пиксел поединечно прави одлични црнила :)
Значи исто како плазма e KLOLED... Само поскапо бајаги. :) Дали сакам да си го комплицирам животот до бесвест или за 40к да опнам плазма со двојно поголема дијагонала? Хммммммммм. Плазма води посебно на пазарот на поголеми телевизори (едини кои ме интересираат, за помали си имам лаптоп), и тоа води со најдобра слика и најдобра цена, малку потешко да се сруши. Лед и ЛЦД а и ОЛЕД и МОЛЕД и КЛОЗЕТ телевизорите едино се исплатат во помали димензии.

Ден денес не е ни потребно фул-ХД рецимо, зошто и така нема можност за таква слика. Телевизиите се со 1080и што е растегната 720п, а филмови во 1080п, се направени како ЛАЈСНИ со црно од горе и доле, кое го кратам, и им се намалува резолуцијата на 720П. Соодветно ако сакаш да гледаш вилм во 720П, треба да го симнеш во 1080п, и да го кропнеш при гледање. Што уствари и јас си правам. :) Значи и најефтинине плазми од 50инчи со 720 резолуција ќе имаат совршена слика. :) Освен ако не гледаш озбилни 16:9 1080п, записи што е неверојатна реткост.

Отсутен Drive-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7477
 • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Каков телевизор сакате, имате или ви треба?
« Одговори #34 на: 31 Декември 2011, 02:16:03 am »
Јас пред да  земам нешто ми треба мн. време прашување, шетање и интернет..
Кога земав монитор пред 3-4год. кога излезе Самсумг Т220 беше со најдобри перформанси и меѓу најдобрите и најскапите...

По толку чепкање на нет најдов доста жалби и поплаќи за Т220 и др. модели на Самсунг.
Самсунг инсталирал за Т220  4 модели на панели, 2 катастрофално лоши и 2 панели од кој едниот бил Самсунг и е со добар квалитет и другиот кој е уште подобар од Самсунг.
Има цака за влегување во скриено мени на мониторот и ти кажува колку часови работел и ознака што панел има!


Мој совет ако немате пари за фрлање убаво проверете на нет што како пред да земете нешто!

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43463
 • Il Moderatore
Одг: Каков телевизор сакате, имате или ви треба?
« Одговори #35 на: 31 Декември 2011, 10:35:43 am »

Ден денес не е ни потребно фул-ХД рецимо, зошто и така нема можност за таква слика. Телевизиите се со 1080и што е растегната 720п, а филмови во 1080п, се направени како ЛАЈСНИ со црно од горе и доле, кое го кратам, и им се намалува резолуцијата на 720П. Соодветно ако сакаш да гледаш вилм во 720П, треба да го симнеш во 1080п, и да го кропнеш при гледање. Што уствари и јас си правам. :) Значи и најефтинине плазми од 50инчи со 720 резолуција ќе имаат совршена слика. :) Освен ако не гледаш озбилни 16:9 1080п, записи што е неверојатна реткост.
Јас обично при даунлоад ги барам 720p кропнати, да не ми зафаќаат место по дисковине :) повеќе од прифатлив квалитет на растојание од 2-3 метри пред тв :)
А телевизиите батали ги - тие имаат толку компресија набиено за да пробуткаат низ парица (немам оптика) 3 стрима + интернет, што не ги ни есапам како HD стрим (фудбалот е бољи за гледање -дефинитивно) :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54860
 • Махер
Одг: Каков телевизор сакате, имате или ви треба?
« Одговори #36 на: 18 Март 2012, 17:48:35 pm »
Што мислите за овие?

http://www.technomarket.com.mk/products/09073553/samsung-ps-42c430
http://www.technomarket.com.mk/products/09107779/lg-42pt353Што би препорачале како најефтино решение за над 40 инчи плазма и барем 1300 резолуција. :) Ми треба нешто од Самсунг по можност, за под 22-23.000. Првиов незнам ни дали има толку резолуција, може да е грешка. А вториов нема...

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6105
 • 69
Одг: Каков телевизор сакате, имате или ви треба?
« Одговори #37 на: 18 Март 2012, 21:57:46 pm »
Битен ти е агол на гледање, природност на бои или пак контраст?
За првите две работи оди на ЛГ, а за втората оди со Самсунг.
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54860
 • Махер
Одг: Каков телевизор сакате, имате или ви треба?
« Одговори #38 на: 19 Март 2012, 09:15:50 am »
Најефтино. ХД реди (1300). Над 40 инчи. Плазма.

Друго мање-више.

Отсутен Darko-HPG

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 204

Отсутен Banzai

 • Blitzqueen
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9999
Одг: Каков телевизор сакате, имате или ви треба?
« Одговори #40 на: 19 Март 2012, 10:25:12 am »
Ваков сакам:

За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10896
 • 430i
Одг: Каков телевизор сакате, имате или ви треба?
« Одговори #41 на: 19 Март 2012, 10:44:33 am »
Изрендерирај си :)

Отсутен Banzai

 • Blitzqueen
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9999
Одг: Каков телевизор сакате, имате или ви треба?
« Одговори #42 на: 19 Март 2012, 10:45:50 am »
Ќе да си нешто грешка :)
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10896
 • 430i
Одг: Каков телевизор сакате, имате или ви треба?
« Одговори #43 на: 19 Март 2012, 10:50:14 am »
Дај модел намбр и кај може да се купи

Отсутен Banzai

 • Blitzqueen
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9999
Одг: Каков телевизор сакате, имате или ви треба?
« Одговори #44 на: 19 Март 2012, 11:02:28 am »
http://www.loewe.tv/de/produkte/reference/uebersicht.html

Можеш и кај нас да ги купиш ;)

Фантастични телевизори.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.