Автор Тема: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна и Маф Сензор  (Прочитано 85624 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна
« Одговори #30 на: 25 Декември 2011, 17:36:55 pm »
Ова со спрејот на Симо ми изгледа апсолутно безопасно...за бензинци ;) За турбо дизелаши со упален мотор - искрено не сум баш сигурен :) Како и да е, убаво е да се проба, нема што да се изгуби! У исто време може да се исчисти и MAS сензорот со

http://www.liqui-moly.de/liquimoly/produktdb.nsf/id/en_4066.html?Opendocument&land=GB&voilalang=e&voiladb=web.nsf
http://www.liqui-moly.de/liquimoly/mediendb.nsf/gfx2/4066%20Luftmassensensor-Reiniger_EN.pdf/$file/4066%20Luftmassensensor-Reiniger_EN.pdf
НИКАКО СО ЗАПАЛЕН МОТОР !!!!!
Јас направив таква глупост .. НИКАКО!
Ајде профф, во секое време на еден од моите мотори, ќе ти демонстрирам, јас немам никаков проблем. Не знам што бил проблемот кај тебе.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54664
  • Махер
Одг: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна
« Одговори #31 на: 25 Декември 2011, 17:38:45 pm »
Ова со спрејот на Симо ми изгледа апсолутно безопасно...за бензинци ;) За турбо дизелаши со упален мотор - искрено не сум баш сигурен :) Како и да е, убаво е да се проба, нема што да се изгуби! У исто време може да се исчисти и MAS сензорот со

http://www.liqui-moly.de/liquimoly/produktdb.nsf/id/en_4066.html?Opendocument&land=GB&voilalang=e&voiladb=web.nsf
http://www.liqui-moly.de/liquimoly/mediendb.nsf/gfx2/4066%20Luftmassensensor-Reiniger_EN.pdf/$file/4066%20Luftmassensensor-Reiniger_EN.pdf
НИКАКО СО ЗАПАЛЕН МОТОР !!!!!
Јас направив таква глупост .. НИКАКО!
Ајде профф, во секое време на еден од моите мотори, ќе ти демонстрирам, јас немам никаков проблем. Не знам што бил проблемот кај тебе.
Еве демонстрирај кај мене. :)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна
« Одговори #32 на: 25 Декември 2011, 17:42:37 pm »
Ова со спрејот на Симо ми изгледа апсолутно безопасно...за бензинци ;) За турбо дизелаши со упален мотор - искрено не сум баш сигурен :) Како и да е, убаво е да се проба, нема што да се изгуби! У исто време може да се исчисти и MAS сензорот со

http://www.liqui-moly.de/liquimoly/produktdb.nsf/id/en_4066.html?Opendocument&land=GB&voilalang=e&voiladb=web.nsf
http://www.liqui-moly.de/liquimoly/mediendb.nsf/gfx2/4066%20Luftmassensensor-Reiniger_EN.pdf/$file/4066%20Luftmassensensor-Reiniger_EN.pdf
НИКАКО СО ЗАПАЛЕН МОТОР !!!!!
Јас направив таква глупост .. НИКАКО!
Ајде профф, во секое време на еден од моите мотори, ќе ти демонстрирам, јас немам никаков проблем. Не знам што бил проблемот кај тебе.
Еве демонстрирај кај мене. :)

ЈАс мислев на свој мотор, за тие што се плашат, еве ќе снимам на пролет, есеноска го исчистив стилото, а за алфата не сум видел потреба, па превентивно на пролет ќе имам на ум да снимам - ако не ти е страв, нема проблем, ќе го средиме и кај тебе :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54664
  • Махер
Одг: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна
« Одговори #33 на: 25 Декември 2011, 17:47:06 pm »
Ова со спрејот на Симо ми изгледа апсолутно безопасно...за бензинци ;) За турбо дизелаши со упален мотор - искрено не сум баш сигурен :) Како и да е, убаво е да се проба, нема што да се изгуби! У исто време може да се исчисти и MAS сензорот со

http://www.liqui-moly.de/liquimoly/produktdb.nsf/id/en_4066.html?Opendocument&land=GB&voilalang=e&voiladb=web.nsf
http://www.liqui-moly.de/liquimoly/mediendb.nsf/gfx2/4066%20Luftmassensensor-Reiniger_EN.pdf/$file/4066%20Luftmassensensor-Reiniger_EN.pdf
НИКАКО СО ЗАПАЛЕН МОТОР !!!!!
Јас направив таква глупост .. НИКАКО!
Ајде профф, во секое време на еден од моите мотори, ќе ти демонстрирам, јас немам никаков проблем. Не знам што бил проблемот кај тебе.
Еве демонстрирај кај мене. :)

ЈАс мислев на свој мотор, за тие што се плашат, еве ќе снимам на пролет, есеноска го исчистив стилото, а за алфата не сум видел потреба, па превентивно на пролет ќе имам на ум да снимам - ако не ти е страв, нема проблем, ќе го средиме и кај тебе :)

Да праиме наш туториал! :) После НГ.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567
Одг: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна
« Одговори #34 на: 25 Декември 2011, 17:49:40 pm »
proff има турбо дизел ...

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна
« Одговори #35 на: 25 Декември 2011, 17:51:58 pm »
proff има турбо дизел ...
Ааа, друг муабет. Јас не сум на „ти“ со дизел, така да не препорачувам ништо во тој поглед :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна
« Одговори #36 на: 25 Декември 2011, 19:13:34 pm »
Ова веќе е професионално чистење


Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна
« Одговори #37 на: 25 Декември 2011, 19:42:32 pm »
Ова веќе е професионално чистење

http://www.youtube.com/watch?v=Pc5qCuQLmFE
Еее вака јас првите 3 пати на стилото, па после се опаметив :D А не е е тешко, само е тајм консјуминг :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Vlado

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 371
Одг: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна
« Одговори #38 на: 25 Декември 2011, 20:11:42 pm »
Го имам овај проблем подолго време кај мене, на Свифтот, после палење додека е ладна (под саух) убаво си работи и само што ќе почни да се смирува и нерамномерно започнува да работи, доаѓа и до гаснење ама не гасни, ќе снимам сабајле да слушните. Е сега мислам дека со ова би можело да се реши проблемот и кај мене само страв ми е да пробам и дали можи да ми кажите ќе поставам слика од моторот кај да отворам да испрскам и дали да е запалена колата или изгасната и кај можам да го најдам овај спрејов. И да прашам дали има врска инџекшн и карбураторски систем во врска со ова, кај мене е карбураторски систем.

Сузуки Свифт 1.3

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна
« Одговори #39 на: 25 Декември 2011, 20:16:27 pm »
Го имам овај проблем подолго време кај мене, на Свифтот, после палење додека е ладна (под саух) убаво си работи и само што ќе почни да се смирува и нерамномерно започнува да работи, доаѓа и до гаснење ама не гасни, ќе снимам сабајле да слушните. Е сега мислам дека со ова би можело да се реши проблемот и кај мене само страв ми е да пробам и дали можи да ми кажите ќе поставам слика од моторот кај да отворам да испрскам и дали да е запалена колата или изгасната и кај можам да го најдам овај спрејов. И да прашам дали има врска инџекшн и карбураторски систем во врска со ова, кај мене е карбураторски систем.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Отвори ова кутијата за  филтерот, ачик треба да ти испадне тротл бодито... Што се однесува тоа дали на запалена или не, сега се присеќавам дека и на тоа wurth-ot средството (може да го има на лукоил, имаат од вурт скоро се`), пишува упатство со упален мотор на 2-3.000 рпм да шприцаш по ѓубрето нафатено.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Vlado

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 371
Одг: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна
« Одговори #40 на: 25 Декември 2011, 20:27:38 pm »
Уште утре ќе земам, одам Струга ќе поминам до лук оил да видам, можиш да ми пуштиш слика од него да не земам нешто сосема трето.
Сузуки Свифт 1.3

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна
« Одговори #41 на: 25 Декември 2011, 20:33:09 pm »
Уште утре ќе земам, одам Струга ќе поминам до лук оил да видам, можиш да ми пуштиш слика од него да не земам нешто сосема трето.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Vlado

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 371
Одг: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна
« Одговори #42 на: 25 Декември 2011, 20:33:55 pm »
Тханк ју вери мач. :)
едит: Уште нешто да си прашам на загреана кола или на ладна?
« Последно менување: 25 Декември 2011, 20:49:46 pm Vlado »
Сузуки Свифт 1.3

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна
« Одговори #43 на: 25 Декември 2011, 20:54:59 pm »
На ладна. Исто така не смее да се пипка лептирот со рака. Доколку гаста ти е со сајла, лептирот ќе го отвараш притискајќи ја сајлата.

Отсутен daniel111

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 35
Одг: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна
« Одговори #44 на: 28 Декември 2011, 20:16:55 pm »
vo 80% od slucaite,dokolku kolata raboti neramnomerno vo lergas, ima seckanje te, koga ke dade naglo gas ne prima tuku ima mala pauza ili ako odzemes naglo gas ,gasta ne se stabilizira odma tuku postepeno se namaluva treba da se sprovede gore navedenata postapka -cistenje. no dokolku i posle cistenjeto ,povtorno ima nekoj od gore navedenite simptomi ,togas e vo prasane senzorot za gas ili pozicija senzorot na trotile body.vo toj slucaj namesto da plakate ,odprilika 200eura za da vi go zamenat ,iako ovie senzori se blindirani pobarajte nacin da go otvorite -vo nego ima samo eden obicen potenciometar od 50 denari ,na koj najcesto mu se lize grafitot i ne praka tocni informacii do ecu ,istoto privremeno moze da se popravi dokolku mu izbusite edno dupce od 2-3 mm i mu prsnete kontakt sprej vo koj sodrzi i nekoj % ulje --da ne e suv kontakt sprej.