Автор Тема: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006  (Прочитано 69011 пати)

Отсутен Jove

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3148
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #135 на: 25 Октомври 2011, 23:21:04 pm »
И мене не ми се верува,дека е ова тоа што треба,да не трепкаат кога ке палиш би требало да има поголем кондензатор овој кондензатор од 1мФ не може да издржи ни пола секунда да е запален ксенонот  :(
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43439
 • Il Moderatore
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #136 на: 25 Октомври 2011, 23:33:57 pm »
Види, не се разбирам многу од афтермаркет ксенони, така да не знам како се изведува тоа со лажалките и ова со трепкањето. На алфата беше едноставно, трепакше едното светло,  дали е баласт или ксенонка (молев бога да не е баласт - нормално, ѓавол ипол е оригинален од алфа) и ги сменив лева со десна,  па ми стана јасно каде лежи проблемот:

http://www.amazon.com/Sylvania-66144-D1S-HID-Intensity/dp/B00265FXTA

2 комада нови, 100 долари, и решен проблем (ем ми остана едната здрава за резерва)

Знам дека аутото во секој момент мери кондуктивност на одредени светла, за да ти светне индикација на инструмент табла и борд компјутерот да ти јави дека ти изгорело сијаличе. На стилото на пример, дури и за осветлувањето на задните таблици има лајт балб фејл грешка на борд компјутерот. Покрај тоа, има за позиции напред назад (пошто се по две на секое ќоше, мора двете сијаличиња да не работат за да индицира), за долги светла, за светла за магла напред/назад, стоп светла и за трето стоп светло. Но, (ако примети) во списокот ги нема средните (оборени) светла. Веројатно мислеле дека овие МОРА да ги приметиш дека не ти работат. Е сега, како се лаже CAN-bus-от (Controller Area Network магистрала) пошто во негова надлежност се овие информации - е тоа стварно не знам. Веројатно некој што се занимава со електрика на аута би можел да каже или евентуално на нет да се побара инфо..

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен djidji

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10567
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #137 на: 25 Октомври 2011, 23:37:10 pm »
И мене не ми се верува,дека е ова тоа што треба,да не трепкаат кога ке палиш би требало да има поголем кондензатор овој кондензатор од 1мФ не може да издржи ни пола секунда да е запален ксенонот  :(

Не не, друго беше муабетот со блокадата :) Незнам колкав е капацитетот на ANTI-FLICKER кондензаторите, ама еве ги

http://www.ebay.com/itm/2Pcs-Warning-Error-Decoder-Canceller-Capacitor-ANTI-FLICKER-Xenon-HID-Light-/130590246030?hash=item1e67c9048e&item=130590246030&pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&vxp=mtr

Отсутен Ogi88

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1148
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #138 на: 25 Октомври 2011, 23:45:15 pm »
На некој ако му рикне нека донира еден да расклопиме :)
Тогаш ќе знаеме колкава вредност имаат кондензаторите :)

Отсутен djidji

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10567
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #139 на: 25 Октомври 2011, 23:47:47 pm »
А бе 5 евра се ;)

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43439
 • Il Moderatore
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #140 на: 25 Октомври 2011, 23:48:39 pm »

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Jove

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3148
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #141 на: 25 Октомври 2011, 23:53:26 pm »
Повелете мрзи едни ;)

http://www.mybenz.org/zoopp/html/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=9044&forum=4
4700Микро фаради кондензатор е околу 20 денари најмногу,вреди дома да се проба ништо комплицирано не е!
Ова кошта 20 денари и 10 минути од вашето време,а ANTI-FLICKER кондензаторите кошатаат од 500 денари нагоре :)
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)

Отсутен djidji

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10567
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #142 на: 25 Октомври 2011, 23:53:40 pm »
Браво бе друже :) Ја имав порано некаде постирано, ама ме мрзеше да барам ;)

Отсутен infected

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 402
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #143 на: 27 Октомври 2011, 16:36:42 pm »
Јас имам warning canceler на мојот xenon зашто морав да ги ставам и ги најдов за 500ден парче. Веќе година и нешто имам xenon со slim ballast-и и ниту баласт ниту сијалица ми откажала. дефинитивно ги препорачувам, поготово на бензинци.


Што е со дизелите и плинашите  ???

Warning canceler воедно е и capacitor (кондензатор), кај некој коли со послав алтернатор се случува по палење на колата да почнат да трепкаат сијаличките (најчесто кај бензинци со помал мотор),  искуство од еден мајстор дека кај дизели го немале ова како проблем и не ги монтирале.

+1

Отсутен Prcot

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3467
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #144 на: 07 Ноември 2011, 19:02:48 pm »
Здраво Ате!
Ме интересира како иде инсталацијата на ксенон дали се сечат некои постоечки кабли од самиот фар па се наставаат од китот и во просек колку временски трае сијалицата година, две (временскиот период го земав произволно)? Неможам веќе со овие халогенкиве на секои 8 месеци ги мењам пред некој ден ми прегоре едната и од пуста мрза не отидов да ја сменам (да да, одам на сервис и за една сијаличка пошто на меганов толку лесно се мењаат сијалички што да ти кажам) и ете денес ми прегоре и втората и така си останав без светла :) па да прашам за ксенонов дали ќе ми се исплати.
Поздрав!!!
Значи вака, по долго размислување и пресметки заклучив дека ставањето на ксенон апсолутно не ми се исплати. Зошто? У принцип мене сијаличките ми горат еднаш годишно зошто е тоа така само рено знае... е сеа ксенонот кошта околу 5000 ден па бидејќи е Х7 ќе треба 2 компелета прво мислев да стаам само за соборните света ама коа си помислив дека коа ќе пуштам дугачки ќе ми се меша светлината па тоа отпадна од комбинација. Што ми беше зборот, јас за сијалички годишно давам околу 700 денари па ако ставам ксенон гаранцијата ми е 12 месеци што апсолутно немам сметка да ставам ксенон и да меракот беше голем ама сепак многу пари се во прашање.
Поздрав!!!

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43439
 • Il Moderatore
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #145 на: 07 Ноември 2011, 22:33:55 pm »
Здраво Ате!
Ме интересира како иде инсталацијата на ксенон дали се сечат некои постоечки кабли од самиот фар па се наставаат од китот и во просек колку временски трае сијалицата година, две (временскиот период го земав произволно)? Неможам веќе со овие халогенкиве на секои 8 месеци ги мењам пред некој ден ми прегоре едната и од пуста мрза не отидов да ја сменам (да да, одам на сервис и за една сијаличка пошто на меганов толку лесно се мењаат сијалички што да ти кажам) и ете денес ми прегоре и втората и така си останав без светла :) па да прашам за ксенонов дали ќе ми се исплати.
Поздрав!!!
Значи вака, по долго размислување и пресметки заклучив дека ставањето на ксенон апсолутно не ми се исплати. Зошто? У принцип мене сијаличките ми горат еднаш годишно зошто е тоа така само рено знае... е сеа ксенонот кошта околу 5000 ден па бидејќи е Х7 ќе треба 2 компелета прво мислев да стаам само за соборните света ама коа си помислив дека коа ќе пуштам дугачки ќе ми се меша светлината па тоа отпадна од комбинација. Што ми беше зборот, јас за сијалички годишно давам околу 700 денари па ако ставам ксенон гаранцијата ми е 12 месеци што апсолутно немам сметка да ставам ксенон и да меракот беше голем ама сепак многу пари се во прашање.
Поздрав!!!

еднаш годишно ти одат, зошто (веројатно) поминуваш околу 13-15.000 км годишно и користиш нормални светилки. ако пресметаш во работни часови, испаѓа блиску на декларираните од производителите на H7 ОЕМ светилки - околу 500 часа. 15.000км со 30км/ч во просек, ете ти ги една година :).
Ако користиш некои „пофенси“ сијалици вака иде:

Osram's Hyper H7 clear 65 watt bulb (bigger H9 burner on H7 base) from their high-wattage rally and professional offroad bulb line offers 2100 lumens (brightness) and a 500 hour life, compared to:
1780 lumens, 340 hours for the Osram Night Breaker
1750 lumens, 350 hours for the Osram Silverstar
1620 lumens, 200 hours for Philips X-Treme Power H7...
(Standard H7: 55w, 1500 lumens, 500 hours)

А овие се сите поскапи (барем 600-700 денари по сијаличка). Така да ако користиш фенси, како најтбрејкери, имаш пократок рок на траење (мое искуство околу 6 месеци), поголем трошок - поголема веројатност дека ќе ти се исплатат ксенонки :)
Тука ги приметив овие 65 ватниве, ми се чинат добар избор, треба такви да се најдат - OSRAM Hyper H7 (2100 lumens)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4797
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #146 на: 07 Ноември 2011, 22:53:11 pm »
Здраво Ате!
Ме интересира како иде инсталацијата на ксенон дали се сечат некои постоечки кабли од самиот фар па се наставаат од китот и во просек колку временски трае сијалицата година, две (временскиот период го земав произволно)? Неможам веќе со овие халогенкиве на секои 8 месеци ги мењам пред некој ден ми прегоре едната и од пуста мрза не отидов да ја сменам (да да, одам на сервис и за една сијаличка пошто на меганов толку лесно се мењаат сијалички што да ти кажам) и ете денес ми прегоре и втората и така си останав без светла :) па да прашам за ксенонов дали ќе ми се исплати.
Поздрав!!!
Значи вака, по долго размислување и пресметки заклучив дека ставањето на ксенон апсолутно не ми се исплати. Зошто? У принцип мене сијаличките ми горат еднаш годишно зошто е тоа така само рено знае... е сеа ксенонот кошта околу 5000 ден па бидејќи е Х7 ќе треба 2 компелета прво мислев да стаам само за соборните света ама коа си помислив дека коа ќе пуштам дугачки ќе ми се меша светлината па тоа отпадна од комбинација. Што ми беше зборот, јас за сијалички годишно давам околу 700 денари па ако ставам ксенон гаранцијата ми е 12 месеци што апсолутно немам сметка да ставам ксенон и да меракот беше голем ама сепак многу пари се во прашање.
Поздрав!!!
Не се става ксенон на долги светла поради времето кое е потребен за да се пушти, и со само тоа што на долгите правиш вклучи исклучи ќе им се скрати векот...

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54832
 • Махер
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #147 на: 07 Ноември 2011, 23:10:04 pm »
Toчно.

Отсутен infected

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 402
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #148 на: 07 Ноември 2011, 23:59:10 pm »
Квалитетни Xenon сијалици имаат подолг рок на траење од обичните H7 сијалици. Под квалитетни се подразбира се друго освен најефтини/битпазарски :)

Отсутен Prcot

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3467
Одг: XENON SET SLIM H1,H3,H7,H11,9005,9006
« Одговори #149 на: 08 Ноември 2011, 13:52:35 pm »
А овие се сите поскапи (барем 600-700 денари по сијаличка). Така да ако користиш фенси, како најтбрејкери, имаш пократок рок на траење (мое искуство околу 6 месеци), поголем трошок - поголема веројатност дека ќе ти се исплатат ксенонки :)
Тука ги приметив овие 65 ватниве, ми се чинат добар избор, треба такви да се најдат - OSRAM Hyper H7 (2100 lumens)
И мене ми го привече вниманието овој Осрамов 500 работни саати тоа е одлично ако има некој информација каде се продаваат нека каже и да, во просек поминувам околу 12 000 км годишно
Не се става ксенон на долги светла поради времето кое е потребен за да се пушти, и со само тоа што на долгите правиш вклучи исклучи ќе им се скрати векот...
Ок може да е така ама што се случува ка Х4 сијалиците нели кај нив е во едно долго и кратко? Значи дека на Х4 се поголеми шансите да прегори?

Квалитетни Xenon сијалици имаат подолг рок на траење од обичните H7 сијалици. Под квалитетни се подразбира се друго освен најефтини/битпазарски :)
Сакаш да кажеш дека овие шо ги продава Дог дека не се квалитетни? Ако е така некој прмер за квалитетен ксенон знам дека еден од поквалитетните е Philips ама тука нигде не су сретнал да продава Philips kit знам дека Џиџи имаше стаено Philips ама он мислам дек ги имаше порачано по интернет