Автор Тема: CARclub Тест: DFSK Forthing T5 Evo  (Прочитано 1742 пати)

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29273
  • CARclub.mk

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6943
Одг: CARclub Тест: DFSK Forthing T5 Evo
« Одговори #1 на: 22 Ноември 2023, 17:56:05 pm »
Зошто не ти го дадоа појакиот PRO Max или Ultra моделот?

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54815
 • Махер
Одг: CARclub Тест: DFSK Forthing T5 Evo
« Одговори #2 на: 22 Ноември 2023, 18:00:03 pm »
Зошто не ти го дадоа појакиот PRO Max или Ultra моделот?

Ова е тоа што зборевме да го увезуваме јас и ти пред година дена. Многу добро изгледа и може доста конкурентно да се постави на пазарот. Ова е електрично: https://www.alibaba.com/product-detail/2023-Dongfeng-Forthing-T5-Evo-Heat_1600963570117.html?spm=a2700.galleryofferlist.normal_offer.d_image.51e83fe8J3Qg5W

А еве го од тестот:
https://www.alibaba.com/product-detail/Dongfeng-Forthing-T5-EVO-Heat-Wave_1600940672809.html?spm=a2700.galleryofferlist.topad_classic.d_image.51e83fe8J3Qg5W

А набавнава не е далеку од набавната на европските конкуренти.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43412
 • Il Moderatore
Одг: CARclub Тест: DFSK Forthing T5 Evo
« Одговори #3 на: 22 Ноември 2023, 18:01:26 pm »
Maserati Urus од Алиекспрес :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4779
Одг: CARclub Тест: DFSK Forthing T5 Evo
« Одговори #4 на: 22 Ноември 2023, 20:30:41 pm »
Bre bre zutive si gazat. Na poznative evropski brendovi luduvanjeto so cenite ke im se udri od glava ubavo. Ke iskoristat zutive

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Отсутен kimi makedonski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2552
 • Слобода или смрт
Одг: CARclub Тест: DFSK Forthing T5 Evo
« Одговори #5 на: 22 Ноември 2023, 20:54:16 pm »
Во бугарија ги нудат со вграден плински уред и важечка гаранција. Така веќе се подносливи овие 10 литри на 100 километри.

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13603
Одг: CARclub Тест: DFSK Forthing T5 Evo
« Одговори #6 на: 22 Ноември 2023, 21:23:36 pm »
Класен, убав момент за споредбен тест.

Пример би ја паркирал со Киа, Хјундаи, МГ?

Отсутен Nandor The Relentless

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8156
 • Малерозен дрводарец
Одг: CARclub Тест: DFSK Forthing T5 Evo
« Одговори #7 на: 22 Ноември 2023, 23:09:16 pm »
Dобро
Fаќен изгледа
Sо оглед
Kонкуренција и цени
Потлачени!

Џаба радите, нече вас платити!

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29273
  • CARclub.mk
Одг: CARclub Тест: DFSK Forthing T5 Evo
« Одговори #8 на: 23 Ноември 2023, 07:47:44 am »
Класен, убав момент за споредбен тест.

Пример би ја паркирал со Киа, Хјундаи, МГ?

Не би го споредил со тековната генерација на корејски возила, ама без проблем би го споредил со минатата генерација - тука е некаде. Тука е некаде и со MG (иако пред некој месец одев до Белград и назад со MG HS и многу пријатно и комотно беше возењето) ама Chery се подобри - а и поскапи.

Отсутен ficomk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4087
Одг: CARclub Тест: DFSK Forthing T5 Evo
« Одговори #9 на: 23 Ноември 2023, 09:04:48 am »
Фино изгледа и внатре и надвор, али брендот и името на моделот никако не ми се прифатливи. ДФСК, ќе заплеткаш јазик додека го изговориш :)
Не е ли некако малце 195 км/ч максимална, а моторот има скоро 200 КС? Ограничена ли е намерно?

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4289
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: CARclub Тест: DFSK Forthing T5 Evo
« Одговори #10 на: 23 Ноември 2023, 09:11:50 am »
СУВ е. Имавме во фамилија ремапиран СУВ 2.0 од 150кс на 185кс. Таа е крајната брзина.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54815
 • Махер
Одг: CARclub Тест: DFSK Forthing T5 Evo
« Одговори #11 на: 23 Ноември 2023, 09:12:47 am »
Фино изгледа и внатре и надвор, али брендот и името на моделот никако не ми се прифатливи. ДФСК, ќе заплеткаш јазик додека го изговориш :)
Не е ли некако малце 195 км/ч максимална, а моторот има скоро 200 КС? Ограничена ли е намерно?

Секако. И на РАв4 е 192кмч веќе практикуваат да ставаат лимити на некои коли. Ем да се олесни изборот на гуми, ем дека над таа граница тоа возило не би требало да вози.

Отсутен Skywalker

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3582
Одг: CARclub Тест: DFSK Forthing T5 Evo
« Одговори #12 на: 23 Ноември 2023, 09:13:09 am »
200Кс а забрзува до 100 за 9.5 сек. поверојатно има 150кс.

Зошто некој би го земал ова кога има Спортејџ и Тусон за слична сума.

Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13603
Одг: CARclub Тест: DFSK Forthing T5 Evo
« Одговори #13 на: 23 Ноември 2023, 09:42:39 am »
200Кс а забрзува до 100 за 9.5 сек. поверојатно има 150кс.

Зошто некој би го земал ова кога има Спортејџ и Тусон за слична сума.Заради повеќе опрема претпоставувам.

Не би го споредил со тековната генерација на корејски возила, ама без проблем би го споредил со минатата генерација - тука е некаде. Тука е некаде и со MG (иако пред некој месец одев до Белград и назад со MG HS и многу пријатно и комотно беше возењето) ама Chery се подобри - а и поскапи.

Според тебе, кој би бил најдобар избор цена/квалитет на материјали/гаранција - Chery?

Отсутен miksi

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1325
Одг: CARclub Тест: DFSK Forthing T5 Evo
« Одговори #14 на: 24 Ноември 2023, 10:38:23 am »
200Кс а забрзува до 100 за 9.5 сек. поверојатно има 150кс.

Зошто некој би го земал ова кога има Спортејџ и Тусон за слична сума.Нема за таа цена аутоматик мислам. А тоа мноооогу значи.