Автор Тема: Opel Astra G 1.4 16V TNG  (Прочитано 45859 пати)

Отсутен nikola98

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 181
 • The best or nothing.
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #495 на: 15 Декември 2023, 14:14:31 pm »
Батали такви работи. Ќе качиш некоја слаба, ќе ти изгребе цела хауба со карлицата.  ;D

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4518
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #496 на: 03 Јануари 2024, 21:48:03 pm »
Recap за 2023та:

Период 01.01.2023 - 31.12.2023:


34,411 ден. плин
10,001 ден. бензин 98ка
36,060 ден. сервис
  4,440 ден. одржување
15,736 ден. регистрација + зелен картон
Вкупно:  100,648 ден.
од кои 44,412 ден. за гориво

Потрошени:
798.38 L плин
121.87 L бензин 98ка

Изминати километри:
131,946 - 139601 км
7655км

Сѐ на сѐ:
Сум ставил гориво 43 пати
Сум бил на сервис 12 пати
Сум бил на "мало/редовно одржување" 5 пати
Сум бил на регистрација 1 пат

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33949
 • Таков е животот... јебига
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #497 на: 04 Јануари 2024, 01:07:51 am »

Отсутен bear

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1997
 • If you can dream it, you can do it.
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #498 на: 04 Јануари 2024, 20:46:39 pm »
За ~ 8к км, 5 мали сервиси си направил?
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4518
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #499 на: 04 Јануари 2024, 20:48:48 pm »
@Tischläufer шта је мишеви? Хаха, доста е одржувана колава за годините.

@bear

Држачи на мотор - 1
Масло и филтер - 1
Алтернатор - 1
Друго не ми текнува. Апликацијата дава таква опција како сервис да ги внесам.

Отсутен bear

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1997
 • If you can dream it, you can do it.
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #500 на: 04 Јануари 2024, 22:04:18 pm »
Жалосно да ја продаваш колава сега. Се имаш променето.
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4518
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #501 на: 04 Јануари 2024, 23:02:29 pm »
Дадов збор дека нема да ја продавам. Можеби ќе ја возам со минимално напукнат лак на браник (забележлив околу 10 цм кога ќе се доближиш до него, останатиот дел е добар). Можеби ќе се фарба и полира в лето на убаво време. Догогаш ќе ја возам без многу влог, освен масло и филтри.

Отсутен andrejnaumovski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 566
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #502 на: 04 Јануари 2024, 23:10:30 pm »
Жалосно да ја продаваш колава сега. Се имаш променето.

Ова важи за повеќе коли тука на форумов. Мене сервисерот ми рече „Ова што надградуваш никој нема да ти го цени кога ќе ја продаваш“, на што му реков „Јебига, мерак“.

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17309
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #503 на: 04 Јануари 2024, 23:10:53 pm »
Нели мајсторот на свој трошок ќе префарбуваше?

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14078
 • Пудингот на шоферството
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #504 на: 04 Јануари 2024, 23:13:41 pm »
Тоа што во секој момент можиш да го купиш со пари,не гледам никаква причина да се "врзиш" за нештото.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Кољо

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 183
  • MVP Ring
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #505 на: 04 Јануари 2024, 23:19:17 pm »
Дадов збор дека нема да ја продавам. Можеби ќе ја возам со минимално напукнат лак на браник (забележлив околу 10 цм кога ќе се доближиш до него, останатиот дел е добар). Можеби ќе се фарба и полира в лето на убаво време. Догогаш ќе ја возам без многу влог, освен масло и филтри.
Не се замарај многу за надворешниот излед, гледај да ти е убаво и чисто кога ќе седнеш внатре. И онака колата од надвор ќе ја гледаш едвај 5% од времето, а секој може да ти ја закачи на паркин па да се нервираш.

Sent from my LM-V450 using Tapatalk


Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4518
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #506 на: 05 Јануари 2024, 01:00:16 am »
Нели мајсторот на свој трошок ќе префарбуваше?
Ќе ја префарба, не смее да бега. Ама нека биде нарем 20 °C надворешната температура.

Отсутен Filip MK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2190
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #507 на: 09 Јануари 2024, 07:49:22 am »
Кога ќе удриш есап, зборам генерално, не за твојот случај, дали се исплати да имаш кола или со 100.000 денари да си плаќаш такси по потреба и еднаш годишно рент а кар за одмор  :-\
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6135
 • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #508 на: 09 Јануари 2024, 08:21:45 am »
Вгодина можи ќе паднат трошоците...

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4518
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #509 на: 21 Јануари 2024, 02:00:26 am »
Годинава тргна убаво со колата. Само така нека продолжи. Имав еден "дефект" - ми откажа едно ламбиче кај конзолата за парното, па пробав да го сменам на "полесниот начин", а кај мене на Delphi модел не е така лесно како на Behr, односно мора демонтажа на цел панел и го скршив делчево:

Па нервози, ваму нема, таму нема. Еден заминал Австралија, друг изиграва нешто, трет треба да го молиш и го купив цело за 1000 денари, па го расклопував со осет и го извадив "тркалцето". Едвај наместив ламбичиња со пинцета и со "шпицангла", чекав да се стемни па не работеа, нареден ден пак демонтирав сѐ и ги местев 1ч само ламбичињата, ги сменив двете во случај да не откажат кој ќе се е*ава пак...
Сега имам резервна Delphi конзола без клима.

Моментално е на ≈141210км. и чекаме делови за предвремен мал сервис. Редовно се вози на бензин и се става адитив Liqui Moly Valve Cleaner со комбинација со 98ка од Лукоил. Можам да кажам дека потрошувачката градска ми е драстично намалена иако ја возам на ист начин, забрзувањето е како на друга кола...
Од 1ви јануари до денес се изминати ≈1200км. со просечна потрошувачка од 8.87л плин/100км. Се надевам дека ќе ме служи и понатака како во последниов период.