Автор Тема: Opel Astra G 1.4 16V TNG  (Прочитано 48414 пати)

Присутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4771
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #450 на: 22 Септември 2023, 12:48:36 pm »
Ко 128мица со скинат ауспух беше на високи вртежи. Сега можам да возам слободно. Плус маслото ми е погодено и е доста потивка и во лер и во возење. После променава на издувов бев пријатно изненаден дека ни најмала вибрација во кабина немам.
Го препорачувам мајсторот на сите (цената е друга, но услугата е еднаква за сите).
Едно мало рекламче:
Веселин Иле • Сервис за ауспуси

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17331
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #451 на: 22 Септември 2023, 14:48:58 pm »
Моторот си тресел и ќе продолжи да тресе, сега е разликата тоа што панцир цревото уште е цврсто и вибрацијата успешно ја пренесува кон остатокот од издувниот систем.

Наздравје промена, да продолжи да ти прави мерак :)

Присутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4771
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #452 на: 22 Септември 2023, 16:24:04 pm »
Тресеше кај нозете долу на задната клупа бидејќи имаше дупче на среден лонец, заден скроз отиден, а цевката не ми изгледаше толку лоша.

Цитат
The force created by gases leaking out of the exhaust pipes through small holes or cracks will cause the vehicle to vibrate.
« Последно менување: 22 Септември 2023, 16:32:05 pm nestor04 »

Присутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6015
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #453 на: 25 Септември 2023, 17:08:19 pm »


Е, заради ова не ги сакам патосниците "правени по мерка".

Шо ги кошта и тој дел да го заштитат? Материјал ќе оди уште колку сунет кожичка од кур.

Да си купиш...

https://www.karoserija.mk/no-data-198370-n/opel-astra-g-1998-1-2009-8

Присутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4771
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #454 на: 25 Септември 2023, 17:10:47 pm »
Е јебига и фабричките се такви.
Ионака нога не ставам тука, туку долу на патосница.
Инаку фала ти за линкот, ја имам и фабричката од кумплунгот, но од долу се скина, па никаде не можев оем да најдам.

Присутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6015
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #455 на: 25 Септември 2023, 17:14:34 pm »


Само маааалку да се потрудат.

1800,00 ги плати, така? Овие се 2400,00. За 600,00 плус, имаш ОЕМ патосница.

Присутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4771
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #456 на: 25 Септември 2023, 18:49:44 pm »
Јас гледам дека се идентични на оригиналот, на претходната кола (Мерцедес) имаше оригинални патосници и зафаќаа само долен дел, а горе имаше прикачено парче материјал на тој дел со некој пластичен држач кој се поместуваше лево-десно за да може да се исчисти под него.
Инаку еве ги оригиналните патосници кои коштаат 30€ на Амазон.

Присутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4771
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #457 на: 27 Септември 2023, 14:03:30 pm »
27.09.2023:
Ситница:
Порачани 2 гумени GM навлаки за педали.
Трошоци:
2 гумени навлаки - 2*300=600 ден.
*Не гледајте во валканото, се валка секојдневно со теписонски патосници...
Кој дојди на собир ќе ја види чиста, внатре-надвор.*
Слики:Присутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4771
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #458 на: 06 Октомври 2023, 11:56:36 am »
Периодов имав проблеми со колата со гаснење при префрлање на плин и паѓање на вртежите на загреан мотор при застанување на семафор. Двата проблеми решени од страна на Горан бесплатно. Претходно стоеше во гаража кај друг плинаџија (не сакам да го именувам) близок другар кој реално проба да го види проблемот во возење, со опком и Ловато софтвер истовремено, но за жал не го најде проблемот.
Секоја чест до ДОКТОР Горан. Го препорачувам човекот на сите без рзлика дали е редовно одржување или некој поголем проблем (BRC, Lovato, Prins, Landirenzo, Lpgtech, STAG, G.G.S). Решил проблеми и со бензин кои не можеа да го решат други механичари и со BRC плин на претходната кола каде ни во овластен не ја најдоја грешката.
Моментално сме на околу 137600км.
Еве сликче да не биде штуро.

Отсутен Кољо

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 183
  • MVP Ring
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #459 на: 07 Октомври 2023, 10:06:51 am »
Периодов имав проблеми со колата со гаснење при префрлање на плин и паѓање на вртежите на загреан мотор при застанување на семафор. Двата проблеми решени од страна на Горан бесплатно. Претходно стоеше во гаража кај друг плинаџија (не сакам да го именувам) близок другар кој реално проба да го види проблемот во возење, со опком и Ловато софтвер истовремено, но за жал не го најде проблемот.
Секоја чест до ДОКТОР Горан. Го препорачувам човекот на сите без рзлика дали е редовно одржување или некој поголем проблем (BRC, Lovato, Prins, Landirenzo, Lpgtech, STAG, G.G.S). Решил проблеми и со бензин кои не можеа да го решат други механичари и со BRC плин на претходната кола каде ни во овластен не ја најдоја грешката.
Моментално сме на околу 137600км.
Еве сликче да не биде штуро.
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Си напишал убава реклама а не напиша што беше проблемот

Sent from my LM-V450 using Tapatalk


Присутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4771
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #460 на: 07 Октомври 2023, 10:24:35 am »
Пишав горе. Имам пишано и во други теми.
Без разлика, еве пак ќе напишам. :)
Имав проблем со префрлањето на ладно време под саух. Кога ќе префрлеше поради високата туража и нели поголемата количина потребна на гориво при повисоки вртежи колата при префлање на плин гаснеше.
Вториот проблем беше кога возам пред семафор враќам од трета во втора и си ја држам втора полека до семафор на 1000-1200 вртежи, притискам кумплунг вртежите паѓаат на 500, колата тресе, па ги враќа на 1000 и ги спушта на 780.
Решени двата проблеми бесплатно софтверски. Ми стави и најнов софтвер за мојот плински уред, изврши додатна калибрација, а гледам дека и мерачот почна точно да ми покажува (ќе видам со тек на време).

Отсутен Кољо

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 183
  • MVP Ring
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #461 на: 07 Октомври 2023, 14:21:28 pm »
Тоа ме интересираше, дека софтверски се решило.

Sent from my LM-V450 using Tapatalk


Присутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4771
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #462 на: 12 Октомври 2023, 23:43:42 pm »
Во прилог испраќам една фотогалерија изработена од @carswithendi на вчерашниот собир во Прилеп.
Кликни тука за да пристапиш до галеријата
Дел од сликите:
*Не ги атачирав сите бидејќи се многу, затоа пуштив линкче  ;) :D*
« Последно менување: 12 Октомври 2023, 23:49:11 pm nestor04 »

Отсутен andrejnaumovski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 593
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #463 на: 13 Октомври 2023, 00:11:11 am »
Во прилог испраќам една фотогалерија изработена од @carswithendi на вчерашниот собир во Прилеп.
Кликни тука за да пристапиш до галеријата
Дел од сликите:
*Не ги атачирав сите бидејќи се многу, затоа пуштив линкче  ;) :D*
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Немаме пристап до фолдерот, смени го пристапот да биде до Anyone with the link can read

Присутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4771
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #464 на: 13 Октомври 2023, 00:12:35 am »
Средено, не забележав, фала. :D