Автор Тема: Opel Astra G 1.4 16V TNG  (Прочитано 12204 пати)

Отсутен Zile

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7042
 • Плинаш!!!
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #150 на: Септември 12, 2022, 22:41:54 pm »
Много е друже и 400€. Мене за кров, хауба, горен дел од гепек и двата стуба од хауба до гепек ми побараа 150 евра со негов материјал.

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk
Каде и кога тоа?

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
Пред месец ипол во Ѓорче по 4ти Јули на крај од улицата па лево. Не ми текнува како се викаше сервисот.
Чичко ми го закачи браникот на колата го фарбаше кај него и заедно бевме да си ја земе колата со меривата па воедно и мајсторот ја погледна и колата и кажа цена.

Ете сеа нека е и 200€ пак мислам дека е ок цена.

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk
Написмено или усно низ зуби ти промрљал?

Тоа е речиси пола кола и уште пред 10 години не беше испод 200-300 евра, а можеби и 400 евра, веќе и јас не се сеќавам.
Незнам зашто писмено а може и на нотар требаше да одиме. Едноставно, виде што треба да се фарба и кажа цена, јас не го тепав по уста. Кај мене олеснително е што нема китирање, варење сечење. Туку струга  лакот и бојата става подлога и фарба.

Едит: дури ми рече остави ја денес за два три дена дојди земи си ја.

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8950
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #151 на: Септември 12, 2022, 23:10:33 pm »
Много е друже и 400€. Мене за кров, хауба, горен дел од гепек и двата стуба од хауба до гепек ми побараа 150 евра со негов материјал.

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk
Каде и кога тоа?

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
Пред месец ипол во Ѓорче по 4ти Јули на крај од улицата па лево. Не ми текнува како се викаше сервисот.
Чичко ми го закачи браникот на колата го фарбаше кај него и заедно бевме да си ја земе колата со меривата па воедно и мајсторот ја погледна и колата и кажа цена.

Ете сеа нека е и 200€ пак мислам дека е ок цена.

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk
Написмено или усно низ зуби ти промрљал?

Тоа е речиси пола кола и уште пред 10 години не беше испод 200-300 евра, а можеби и 400 евра, веќе и јас не се сеќавам.
Незнам зашто писмено а може и на нотар требаше да одиме. Едноставно, виде што треба да се фарба и кажа цена, јас не го тепав по уста. Кај мене олеснително е што нема китирање, варење сечење. Туку струга  лакот и бојата става подлога и фарба.

Едит: дури ми рече остави ја денес за два три дена дојди земи си ја.

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk
Писмено можеби утнал некоја цифра, а усмено можеби не си чул добро :D

Како и да е, 150 евра е џабе за кров и хауба

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5262
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #152 на: Септември 13, 2022, 08:22:33 am »
Наместо вкомора, надвор фарбал, затоа таа цена.

Присутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3652
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #153 на: Септември 13, 2022, 11:49:33 am »
Прилеп се во друг универзум, другар плати 2500е за  3ка бемве од 83та, сеа до душе и го прснаја заштита одоздола, ама 2500 :D Нема лабао во Лагоо :D

Sent from my SM-A202F using Tapatalk

Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен nestor04

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 220
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #154 на: Септември 13, 2022, 11:55:49 am »
Прилеп се во друг универзум, другар плати 2500е за  3ка бемве од 83та, сеа до душе и го прснаја заштита одоздола, ама 2500 :D Нема лабао во Лагоо :D

Sent from my SM-A202F using Tapatalk
Шо е многу, многу е, ама збор немам за Саме во Лагоо :D

Отсутен nestor04

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 220
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #155 на: Септември 16, 2022, 11:24:36 am »
16.09.2022:
Порачано е масло Amsoil XL Boosted 10W-40
3.785 литри за 29.97€≈1850 ден. со достава во Германија od ato24.de, прв пат порачувам од таму, инаку порачувам од autodoc.de
1 литар масло ме кошта 485 ден.
Доколку некој сака да порачува масла од таа страница нека ми пише во ПП за попуст (5% на сите масла и 10% на AMSOIL маслата)
Слика:
« Последно менување: Септември 16, 2022, 11:57:03 am nestorodario »

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 42126
 • Il Moderatore
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #156 на: Септември 16, 2022, 12:18:23 pm »
Доколку некој сака да порачува масла од таа страница нека ми пише во ПП за попуст (5% на сите масла и 10% на AMSOIL маслата)

Колку е отприлика време на достава, франко Скопје? :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен M.Meskov

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 337
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #157 на: Септември 16, 2022, 13:26:59 pm »
Доколку некој сака да порачува масла од таа страница нека ми пише во ПП за попуст (5% на сите масла и 10% на AMSOIL маслата)

Колку е отприлика време на достава, франко Скопје? :)
И колку царина се плака

Отсутен nestor04

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 220
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #158 на: Септември 16, 2022, 13:29:37 pm »
Доколку некој сака да порачува масла од таа страница нека ми пише во ПП за попуст (5% на сите масла и 10% на AMSOIL маслата)

Колку е отприлика време на достава, франко Скопје? :)
До Скопје не знам, јас ги порачувам во Германија, до Германија доставата е 4.95€, а за нарачки над 45€ е бесплатна (за Германија зборувам).

Отсутен Ilioski Dragan

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 80
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #159 на: Септември 16, 2022, 13:49:07 pm »
16.09.2022:
Порачано е масло Amsoil XL Boosted 10W-40
3.785 литри за 29.97€≈1850 ден. со достава во Германија od ato24.de, прв пат порачувам од таму, инаку порачувам од autodoc.de
1 литар масло ме кошта 485 ден.
Доколку некој сака да порачува масла од таа страница нека ми пише во ПП за попуст (5% на сите масла и 10% на AMSOIL маслата)
Слика:
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Amsoil е врвот во моторните масла оваа цена е многу ниска, браво друже подобар избор нема

Sent from my moto g(60) using Tapatalk


Отсутен nestor04

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 220
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #160 на: Октомври 01, 2022, 00:23:46 am »
30.09.2022:
Стаса Опкомот на 28.09.2022, не е добра копија (чекам рефунд), туку е лоша, но сите функции работат за опели до 2014, ја избришав сијаличката за аирбагот успешно.
Е сега малку ме буни ова, и нема кој да го прашам, па мислам дека може да прашам тука, во делот на Airbag Configuration стои само Side Airbags, дали тоа значи дека работат само страничните ербези или?
На српски и руски форум ги најдов овие слики од астри г и гледам дека е исто и кај тие астри
Слики:*Конечно ја добив астрата назад 😁*

Слики:


« Последно менување: Октомври 01, 2022, 00:29:18 am nestorodario »

Присутен Sase_91

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3161
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #161 на: Октомври 01, 2022, 01:38:10 am »
Fave Astra <3
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен Kozanostra

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1871
 • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #162 на: Октомври 01, 2022, 13:11:41 pm »
Dobar si, si ja steduvas poleka astrata.Inaku side airbag toa mislam e opcija da se isklucat stranicnite airbag-ovi bidejki prednite nema opcija da se isklucat za toa i gi nema....

Sent from my SM-J600FN using Tapatalk


Отсутен nestor04

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 220
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #163 на: Октомври 01, 2022, 13:17:26 pm »
Dobar si, si ja steduvas poleka astrata.Inaku side airbag toa mislam e opcija da se isklucat stranicnite airbag-ovi bidejki prednite nema opcija da se isklucat za toa i gi nema....

Sent from my SM-J600FN using Tapatalk
Баш ме заинтересира и разгледав повеќе видеа на youtube и на сите астри е така, така да не дели ни мојата од нив 😂

Отсутен nestor04

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 220
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #164 на: Октомври 05, 2022, 15:06:55 pm »
05.10.2022:
Средено централното заклучување и проверка на аирбаг системот (конфигурирано е да работат сите 4х ербези), нормално кај маестро Лало.
Трошоци:
- 500 ден.
Доколку на некого му е потребно оригинално централно заклучување од Opel Astra G, може да ме контактира, цената е 800 ден.