Автор Тема: Репарирање на шофершајбна  (Прочитано 4466 пати)

Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29154
    • CARclub.mk
Одг: Репарирање на шофершајбна
« Одговори #15 на: 28 Февруари 2022, 07:03:54 am »
Се работи за Lexus IS200 од прва генерација, произведуван од (мислам) 2000 до 2005.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Репарирање на шофершајбна
« Одговори #16 на: 28 Февруари 2022, 07:59:39 am »
Од аспект на безбедност се соменвам дека ќе му колабрира шофершајбната всурат на чоекот, само ќе се шири пукнатината, и повеќе вочи на џандарите ќе мава. Овој е поголем проблем.  ;D

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3768
Одг: Репарирање на шофершајбна
« Одговори #17 на: 28 Февруари 2022, 08:58:34 am »
Шофершајбната не е безбедна, не може да се репарира, на технички нема да пројдеш. Што добиваш ако одолговлекуваш? Камата во банка? Ќе падне цената?

Отсутен is200

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 241
Одг: Репарирање на шофершајбна
« Одговори #18 на: 08 Март 2022, 19:09:26 pm »
Размислувам каде да ја променам шофершајбната.

Формула95 - XYG шофершајбна
ЕуроТек - SafeGlass шофершајбна

Во Тојота и Новус не се обратив сеуште, планирам деновиве.

Од аспект на квалитет на монтажа и употребени материјали (кедер, лепак), која од наведените фирми е најдобра?

Во ЕделПром кога ја прелепуваа не ставија соодветен кедер(како оригиналниот), можеби немаа во моментот (но не ми кажаа во секој случај). Исто така, немаат да ми понудат шофершајбна за мојот автомобил, дури ни по нарачка (што многу ме изненади бидејќи мислев дека се најснабдени и најспремни од секој аспект во своето поле во државава).

Made in Japan ☮

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7692
  • Хорска Секција
Одг: Репарирање на шофершајбна
« Одговори #19 на: 08 Март 2022, 23:40:22 pm »
Дали ќе ставиш оригинал или заменска нема ништо да ти смени. Совет (од еден газда на фирма шо работи со шофершајбни), ако немаш сензори стави си заменска, најефтина. Воедно од истиот тој извор, оглем број на оригинални шофершајбни од хх познати брендови за шофершајбни се помалку цврсти од заменски кинески. Патем, немај поверење во никој дека ќе стави се што треба. Ќе ти кажат сменивме кедер, лајсна и друго, а не смениле ништо. Опција е да им седиш над глава шо нема да ти дозволат и/или да ги бараш твоите кои ги извадиле да ти ги вратат.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17279
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Репарирање на шофершајбна
« Одговори #20 на: 08 Март 2022, 23:48:39 pm »
Дека има разлика меѓу кинески и ОЕМ, има. Има некогаш дури и во дебелина на стакло, па имаш зголемена бука, има во контрола на квалитет па стаклото прави диоптрии, па се чудат луѓе од кај им се главоболките додека возат кола...

Тоа е заебот кај нас со поседување ретка кола, има делови ама си лимитиран со избор па мора да се помириш со нешто што не го сакаш.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10124
Одг: Репарирање на шофершајбна
« Одговори #21 на: 09 Март 2022, 00:04:07 am »
Покрај зголемената бучавост има разлика и во тонираноста на стаклото.

Кога ја сменив на Меганот веднаш приметив дека е помалку затемнета, за да се уверам паркирав до друг Меган, очигледна беше разликата. Отпосле поврзав после многу години, дури и ладењето со климата се смени во однос од претходно.
Белгиско производство беше мислам.

Отсутен is200

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 241
Одг: Репарирање на шофершајбна
« Одговори #22 на: 09 Март 2022, 01:51:53 am »
Покрај зголемената бучавост има разлика и во тонираноста на стаклото.

Кога ја сменив на Меганот веднаш приметив дека е помалку затемнета, за да се уверам паркирав до друг Меган, очигледна беше разликата. Отпосле поврзав после многу години, дури и ладењето со климата се смени во однос од претходно.
Белгиско производство беше мислам.
Да не e AGC случајно кај тебе?
Кај мене фабричката е Asahi ( Asahi Glass Company ).
Made in Japan ☮

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10124
Одг: Репарирање на шофершајбна
« Одговори #23 на: 09 Март 2022, 07:08:47 am »
Покрај зголемената бучавост има разлика и во тонираноста на стаклото.

Кога ја сменив на Меганот веднаш приметив дека е помалку затемнета, за да се уверам паркирав до друг Меган, очигледна беше разликата. Отпосле поврзав после многу години, дури и ладењето со климата се смени во однос од претходно.
Белгиско производство беше мислам.
Да не e AGC случајно кај тебе?
Кај мене фабричката е Asahi ( Asahi Glass Company ).
Не се сеќавам, продаден е Меганот.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Репарирање на шофершајбна
« Одговори #24 на: 09 Март 2022, 07:40:39 am »
Имаш опција да си ја купиш само, и да ти ја смени некој каросерист, каде што ќе имаш увид на цела процедура.
Ама и со него мислам ќе се скараш, таков ти е табиетот, за влакно ќе се фатиш.  ;D

Отсутен is200

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 241
Одг: Репарирање на шофершајбна
« Одговори #25 на: 09 Март 2022, 17:26:12 pm »
Имаш опција да си ја купиш само, и да ти ја смени некој каросерист, каде што ќе имаш увид на цела процедура.
Ама и со него мислам ќе се скараш, таков ти е табиетот, за влакно ќе се фатиш.  ;D
Верувај, апсолутно секогаш ја барам вината кај себе.
Има нешто вградено во менталитетот наш, да сакаш да надмудриш муштерија со тоа што ќе му скратиш на нешто и повеќе профит ќе направиш. Или да му наплатиш за работна рака за нешто што не знајш да го работиш прописно. Тоа за успех се смета кај нас, ама гледам и на запад модерно е да фатиш зделка па успут ќе научиш тоа што треба да го сработиш... Долга тема, го окривувам капитализмот(или имплементацијата негова) и лакомоста за брзи пари и инстантен успех.

Како и да е, размислувам дали да купам XYG, SafeGlass или нешто што ќе ми понуди Novus (уште од нив чекам да ми кажат кој е тој "произведено во ЕУ" бренд). Некој да имал негативно искуство со Формула95, ЕуроТек или Новус, или XYG, SafeGlass или AGC Automotive(очекувам да ми го кажат тој бренд од Новус, само што видов паркиран автомобил со лепенка Новус на шофершајбната и забележав дека е AGC Automotive)
Made in Japan ☮

Отсутен зоки-златен

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6889
  • хаУс мајстор
Одг: Репарирање на шофершајбна
« Одговори #26 на: 09 Март 2022, 18:12:47 pm »
https://m.reklama5.mk/AdDetails?ad=3580609
Да се чуеш со овој да видиш дали има?
Јас и на оваа варијанта би одел, секако ако се најде здрава/не изгребана.

Отсутен is200

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 241
Одг: Репарирање на шофершајбна
« Одговори #27 на: 09 Март 2022, 18:24:35 pm »
https://m.reklama5.mk/AdDetails?ad=3580609
Да се чуеш со овој да видиш дали има?
Јас и на оваа варијанта би одел, секако ако се најде здрава/не изгребана.
Фала што се потруди да ми испратиш и линк, ценам. Веќе се обратив кај него, само не знам како би организирал монтажа (од Кичево до Скопје треба да се транспортира шофершајбната и цела да стигне таму...).
Made in Japan ☮

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3481
Одг: Репарирање на шофершајбна
« Одговори #28 на: 09 Март 2022, 19:36:41 pm »
Карго битола имаат посебни држачи за превоз на стакло/шофершајбни

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен зоки-златен

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6889
  • хаУс мајстор
Одг: Репарирање на шофершајбна
« Одговори #29 на: 09 Март 2022, 19:38:07 pm »
https://m.reklama5.mk/AdDetails?ad=3580609
Да се чуеш со овој да видиш дали има?
Јас и на оваа варијанта би одел, секако ако се најде здрава/не изгребана.
Фала што се потруди да ми испратиш и линк, ценам. Веќе се обратив кај него, само не знам како би организирал монтажа (од Кичево до Скопје треба да се транспортира шофершајбната и цела да стигне таму...).
Нема за што.
Баш ме интересира цена, колку бара?