Автор Тема: Alfa Romeo MiTo 155 TB Distinctive  (Прочитано 30507 пати)

Отсутен R2D2

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 431
Шкода Октавиа 1.5 ТСИ, (А8 2020) http://forum.carclub.mk/index.php/topic,24484.0.html
Mercedes A160 (W168) http://forum.carclub.mk/index.php/topic,2269.0.html

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43463
 • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo MiTo 155 TB Distinctive
« Одговори #226 на: 11 Март 2023, 22:15:35 pm »
Знам од кои коли е, на моите стари оригинални вилушки е жигов, на опели корси, на фиати, и на сите што ја делат платформава веројатно го има на фабричките. Ме интересира кој е производителот кој го лупа жигов, кој е фабричкиот производител на оригиналните делови за подвозје на MiTo-во.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43463
 • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo MiTo 155 TB Distinctive
« Одговори #227 на: 12 Март 2023, 14:31:40 pm »
Денес сменети филтрите и масло во моторот, изборот падна на Fuchs Titan GT1 Flex3 и Hengst филтри за масло и воздух . Маслото ги задоволува стандардите за моиве турбо-бензинци (FIAT 9.55535-S2 за TB, и FIAT 9.55535-GH2 за TBi), мислам дека ќе лапне и 159-ката вакво уље наскоро.
Значи, худини треба да си филтерот за масло да го извадиш.. Како ги смислуваат коливе, уште малце, ќе мора мотор надвор за уље да смениш :(

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен andrejnaumovski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 566
Одг: Alfa Romeo MiTo 155 TB Distinctive
« Одговори #228 на: 12 Март 2023, 15:25:28 pm »
Денес сменети филтрите и масло во моторот, изборот падна на Fuchs Titan GT1 Flex3 и Hengst филтри за масло и воздух . Маслото ги задоволува стандардите за моиве турбо-бензинци (FIAT 9.55535-S2 за TB, и FIAT 9.55535-GH2 за TBi), мислам дека ќе лапне и 159-ката вакво уље наскоро.
Значи, худини треба да си филтерот за масло да го извадиш.. Како ги смислуваат коливе, уште малце, ќе мора мотор надвор за уље да смениш :(


Од кај го набави Fuchs-от? Барав Titan Race Pro S за мене ама не успеав никаде да најдам, па падна изборот на Shell Helix Ultra

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43463
 • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo MiTo 155 TB Distinctive
« Одговори #229 на: 12 Март 2023, 15:30:32 pm »
Колку што знам, директно од увозникот. Ми ги набави еден пријател, за некоја компезација, така да не ме прашувај ни за цени :) Јас само кажав што ми треба, да ми каже брендови да си изберам и он ми најде.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Zile

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7615
 • Плинаш!!!
Одг: Alfa Romeo MiTo 155 TB Distinctive
« Одговори #230 на: 12 Март 2023, 16:02:22 pm »
Прв пат го користиш уљето? Се мислам на меривата да ставам такво, па затоа прашувам.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43463
 • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo MiTo 155 TB Distinctive
« Одговори #231 на: 12 Март 2023, 18:02:34 pm »
Прв пат го користиш уљето? Се мислам на меривата да ставам такво, па затоа прашувам.
Овој Fuchs да, претходно за 147-цата друга спецификација исто GT1, и бев многу задоволен.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5990
Одг: Alfa Romeo MiTo 155 TB Distinctive
« Одговори #232 на: 12 Март 2023, 18:31:12 pm »
Прв пат го користиш уљето? Се мислам на меривата да ставам такво, па затоа прашувам.

Со Фукс немаш промашај. Одлично уље.

Отсутен Zile

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7615
 • Плинаш!!!
Одг: Alfa Romeo MiTo 155 TB Distinctive
« Одговори #233 на: 12 Март 2023, 21:02:54 pm »
Викаш да пробам а?

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43463
 • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo MiTo 155 TB Distinctive
« Одговори #234 на: 12 Март 2023, 21:08:43 pm »
Нема да погрешиш.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Zile

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7615
 • Плинаш!!!
Одг: Alfa Romeo MiTo 155 TB Distinctive
« Одговори #235 на: 12 Март 2023, 21:45:51 pm »
Благодариме!

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43463
 • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo MiTo 155 TB Distinctive
« Одговори #236 на: 14 Март 2023, 23:05:23 pm »
Вчера си доби и едно прописно центрирање во Автосервис „Мето“. Драстична промена во понашање со нови рамњеа и нацентрирана како што треба. Друга кола.


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Alfista

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1492
Одг: Alfa Romeo MiTo 155 TB Distinctive
« Одговори #237 на: 04 Април 2023, 17:53:26 pm »
Поздрав, Симо.
Читам убаво си се навежбал со лагерите на менувачот. Секоја чест. Јас со моето црвено Мито немав таква среќа. Така го купив со сјебан менувач. Запалив 159ката и во Софија си купив половен менувач. Стариот беше оштетен дури и на кукјиштето и немаше логика да се репарира. Инаку внатрешните снопови одговараат од било кој М32, ама кукјиштето не одговара, така да мора кукјиште од Мито.
p.s. тапацирот за хаубата уште го чувам.
Поздрав,

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43463
 • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo MiTo 155 TB Distinctive
« Одговори #238 на: 08 Април 2023, 08:50:24 am »
Поздрав, Симо.
Читам убаво си се навежбал со лагерите на менувачот. Секоја чест. Јас со моето црвено Мито немав таква среќа. Така го купив со сјебан менувач. Запалив 159ката и во Софија си купив половен менувач. Стариот беше оштетен дури и на кукјиштето и немаше логика да се репарира. Инаку внатрешните снопови одговараат од било кој М32, ама кукјиштето не одговара, така да мора кукјиште од Мито.
p.s. тапацирот за хаубата уште го чувам.
Поздрав,
Поздрав @Alfista, ќе се видиме деновиве за тапацирот :)


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43463
 • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo MiTo 155 TB Distinctive
« Одговори #239 на: 27 Јануари 2024, 15:12:54 pm »
Благодарност до @Prcot за ќебенцето под хауба:
и благодарност до @MartinAlfista за стоп светлото:Мали, ама за мене многу вредни работи! :) Фала дечки!

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.