Автор Тема: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)  (Прочитано 143932 пати)

Отсутен Vlatce-Vectra

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5432
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #30 на: 18 Јули 2020, 16:23:56 pm »
Simni dzamot do dole isprskaj vnatre vo kederite so silikonski sprej ubavo i krevaj spustaj prozorot edno 5-6  pati  da se podmacka ubavo. Toa e najpametno na site prozori da go napravis i mirna glava.
Ako ne pomogne togas nadvor tapacirot i tie sini kaj sto se dvizi prozorot da se podmackaat so mast.

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2055
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #31 на: 21 Јули 2020, 10:30:35 am »
Ставив неќна Sonax силиконски спреј во кедерите на сите 4 врати. Сега прозорите лизгаат многу подобро и го снема проблемот со тресењето на возачкиот прозорец.

Вчера го оставив Леонот за мал сервис, голем сервис, промена на задни плочки и проверка/дополнување на фреонот.
Ќе пишам повратно подетално.

Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5982
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #32 на: 21 Јули 2020, 12:32:42 pm »
Паднала колава во вистински раце.

Браво. Секоја чест.

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2055
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #33 на: 21 Јули 2020, 18:42:19 pm »
Паднала колава во вистински раце.

Браво. Секоја чест.

Хахах благодарам. Ја знаеш или општо? :D

Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5982
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #34 на: 21 Јули 2020, 19:33:59 pm »
Не те разбрав.

Претпоставувам дека мислиш оти ја знам колата и претходниот сопственик, дека тој не ја одржувал прописно, а дека сега паднала во прави раце и ќе биде одржувана како треба.

Не, не ја знам колата, него алудирам на тоа дека секој треба да одржува кола како ти што почна со оваа.

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2055
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #35 на: 21 Јули 2020, 20:02:45 pm »
Да, помислив дека ја знаеш од претходно  ;D

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2055
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #36 на: 22 Јули 2020, 00:48:11 am »
Заборавив да прашам: дали некој има VCDS да смениме 3-4 едноставни опции? Сакам да го исклучам предупредувањето за појасите, да исклучам DRL (да не ми свети на 0 позиција, а се прави и ова да го дава како опција во менито, сега ја нема), копчето за зборење на воланот да го направам mute...

 Ќе си платам поштено за услугата.
« Последно менување: 22 Јули 2020, 00:57:52 am balanar »

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6076
 • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #37 на: 22 Јули 2020, 07:31:38 am »
За појасот имаш во џамбо, или спој ги жиците.

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29170
  • CARclub.mk
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #38 на: 22 Јули 2020, 08:28:45 am »
Или вози со појас, како што треба. :)

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2055
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #39 на: 22 Јули 2020, 09:37:48 am »
Или вози со појас, како што треба. :)

Не дека не возам со појас, ама низ град како Штип нема потреба.
Плус малку се потенки овие лажњациве што ги продаваат, па крцка/тропка совозачкото во лежиштето. А и вади лажњак - стави нормален појас кога некој ќе седне - фала, не.

Во 2020-та нема потреба од вакви предупредувања, барем за освестени возачи, во кои лично се сметам.

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6366
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #40 на: 22 Јули 2020, 09:46:05 am »
Ти си далеку од освестен возач кога возиш во град без појас.

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29170
  • CARclub.mk
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #41 на: 22 Јули 2020, 09:58:34 am »
Еве, ќе го оставам линков тука. Не мора текстот да се чита, доволно е да се види видеото.

https://player.vimeo.com/video/125031552

https://www.robsonforensic.com/articles/low-speed-crash-safety-expert-crash-testing-research/

И тоа е при 10 милји на час, односно ситно над 16 километри на час.

Отсутен ficomk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4061
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #42 на: 22 Јули 2020, 10:15:58 am »
Или вози со појас, како што треба. :)

Не дека не возам со појас, ама низ град како Штип нема потреба.
Плус малку се потенки овие лажњациве што ги продаваат, па крцка/тропка совозачкото во лежиштето. А и вади лажњак - стави нормален појас кога некој ќе седне - фала, не.

Во 2020-та нема потреба од вакви предупредувања, барем за освестени возачи, во кои лично се сметам.
ти и да возиш со 20 на саат и да си мислиш дека не ти треба појас, ако те здрви некој со 50-60 што вози, или уште полошо со 80+ па ќе видиш дали не ти треба појас.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54756
 • Махер
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #43 на: 22 Јули 2020, 10:22:46 am »
Во прилог начинот:
https://www.seatcupra.net/forums/threads/guide-the-mk2-leon-vag-com-guide.167515/
Цитат
Turning Off Sealt Belt Warning

Module 17 - Intruments
Coding
Change 3rd and 4th number in string to 00 as per text comment, or add up the number for the options you have, ie; you have headlight washers if you have xenons, so add that to the value.

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10125
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #44 на: 22 Јули 2020, 10:26:02 am »
Веќе преку 20 години откога стана задолжително врзувањето со појас.
Толку ми е влезено во рутина врзувањето појас што не ми претставува никаков проблем. Ниту ми требаат аргументи, видеа итн за придобивките од врзувањето појас.

Едноставно симнато е од дневен ред тоа прашање.