Автор Тема: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)  (Прочитано 138991 пати)

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1982
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1500 на: 24 Ноември 2023, 14:18:50 pm »
Андроид мултимедија прескокни.

Зашо бре?  :)

Отсутен ficomk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3979
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1501 на: 24 Ноември 2023, 15:08:57 pm »
Сака да каже да си земеш ново ауто со најнова мултимедија :)

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1982
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1502 на: 24 Ноември 2023, 16:07:44 pm »
И тата би сине, али чергичето... :)

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54501
 • Махер
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1503 на: 24 Ноември 2023, 16:45:36 pm »
Си нашол некоја мултимедија што ќе личи убаво и ќе работи мазно? И ќе се укллопи со соодветна пластика секако? Највеќе од тие причини, преслаб хардвер имаат и знаат да замараат многу повеќе отколку фабричкото радио. Треба доста ривјуа и искуства за да се најде добро. Јас сум многу голем пропонент на фабричко радио, ама твоево може веќе да се менува ако има некое што личи доволно OEM.

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1982
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1504 на: 24 Ноември 2023, 17:18:18 pm »
Ако земам Андроид - ќе одам на минимум 4/64GB и octa-core, сакам да има тркалца, највеќе заради Volume up/down.

Вака нешто:
Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54501
 • Махер
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1505 на: 24 Ноември 2023, 17:23:20 pm »
Ти како си тргнал 2013та ќе го напраиш леонот.

Отсутен bear

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1747
 • If you can dream it, you can do it.
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1506 на: 24 Ноември 2023, 18:23:02 pm »
Пост од тебе, а да нема цена на деловите?  ???

Тоа со "тач" за глас, е најголема глупост. Да, понуди го како опција, ама не го отфрлај потенциометарот. Поскапо кошта решението и кодирањето, отколку еден бесконачен потенциометар.

пс : Распрашај се, дали треба центрирање, после промената на деловите.
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1982
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1507 на: 24 Ноември 2023, 19:24:24 pm »


Пост за цената на деловите.

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1982
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1508 на: 25 Ноември 2023, 16:38:03 pm »
Денес променет сетот гуми со зимскиот (BFGoodrich gForce Winter 2).
Имаат поминато 11723km откако ги купив од @Tischläufer (на 13.11.2020)

Со летниве (Sava Intensa UHP2) поминати 10387km од 01.04.2023.
Има два пара гуми:
- DOT 1422, купени 28.05.2022, 22342km вкупно
- DOT 5122, купени 01.04.2023, 10387km вкупно

Цена за промената - 500 денари.
И како да знаев, моментално во Штип си врне снег.

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1982
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1509 на: 28 Јануари 2024, 11:31:28 am »
Конечно - за наредната сабота договорен термин кај тапацер Додо.
Ова ме нервира со месеци, па и години.
Рече ќе му требаат 4-5 часа, за цена - ќе утврдиме на лице место.

Возачкото седиште.
Ќе треба да се среди тапацирот и да се потполни/обликува со сунѓер на страничниот и на долниот дел (мислам).

Совозачкото седиште има како набори (претпоставувам дека е внатрешната постава, онаа белата што се гледа помеѓу сунѓерот и тапацирот на сликите погоре).

Да се заврши ова, па ми следуваат:

- Промена на предни и задни чаури на предната оска, промена на балансштанглите.  Деловите се во мене со недели, ама бидејќи крцкањето престана после апликацијата на силиконски спреј на предните чаури - одложив додека не се пристопли малку.
- Регистрација и зелен картон (при крајот на февруари)
- Хемиско на седиштата (на пролет)
« Последно менување: 28 Јануари 2024, 11:40:01 am balanar »

Присутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 28939
  • CARclub.mk
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1510 на: 28 Јануари 2024, 11:39:46 am »
Кај мене на Голфот направија ваква корекција. Супер си завршија работа, платив мислам околу 1200 денари.

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17249
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1511 на: 28 Јануари 2024, 11:49:10 am »
Верувам дека ќе го средат супер, само би било интересно да се знае какви цени формирале за годинава. Беше многу тешко да се добијат на телефон и ако се добијат - да се фати термин во догледно време, па сигурно си кренале и ценички, што е и нормално :)

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1982
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1512 на: 28 Јануари 2024, 12:11:17 pm »
Некој да го види разговорот што го имам со Додо на Viber - ќе биде како оние мемињата кога симпатија ти враќа после 1 година.
Му имам пишувано на 5-6 месеци, понекогаш и после цела година, ама никако да договориме конечен термин и да отидам.

Присутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 28939
  • CARclub.mk
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1513 на: 28 Јануари 2024, 19:39:17 pm »
Ах, и со мене беше така. На крај отидов на лице место, закажав термин и така бидна.

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1982
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1514 на: 03 Февруари 2024, 18:26:04 pm »
Денес завршено кај Додо.
Оставена колата во 10:30, беше готова околу 14:00.
На возачкото седиште се пополнети/поправени сунѓерите странично и долу. Некако баш има разлика, претходно левата страница не ме држеше како што треба и долниот дел беше пропаднат.
На совозачкото седиште е сменет долниот материјал/постава, имаше набори.
Цена - 4000 денари.
Кога прашував уште полани, толку отприлика рече дека ќе чини.

Седиштата се очајни за хемиско, ќе ја однесам колава кај @Diesel на пролет.