Автор Тема: Mercedes E 200 CDI W211 - Karavan  (Прочитано 16890 пати)

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Mercedes E 200 CDI W211 - Karavan
« Одговори #60 на: 09 Ноември 2021, 18:54:15 pm »

Тоа е тоа. Треба да го прифатите ризикот.

Имаш опција иначе. Продај го, купи си Дачија Логан караван на плин и не му ја мисли. Да се расипи нешто ќе биде 5 пати поефтино од Мерцедесот 😊

Rizikot e prifaten, a sega malku da gi sporedime brojkite. Krntijata stara (hto e machka vo vrekja kako ke se pogodi VS knrijata nova od fabrika)

Dachija vika 15.500 evra za najbrziot dizel shto go ima so oprema priblizno shto ja imam vo kolata (ne sum neshto lud po oprema ama ubavo e koga ja ima). Klima ne znam dali odi standard so dachijava ili voopshto ne moze ni da se doplati za nea oti ja nema vo dopolnitelna opcija.

Dobivam naj jak motor koj ne odi ni prblizno brzo kolku najslabiot (mojot) na mercedes, dobivam buchava i vozenje kako na tezgere. Od druga strana kolava do registracija me koshtashe neshto sitno nad 9000 evra i so deneshnava popravka imam dadeno se na se 900 evra (neka se i 1000) za popravki vo ovie 2ipol skoro 3 godini.

Slednive 5 godini (uslovot go zemam zaradi garancijata na Dachija) treba da pominam ushte 77.000km i imam ushte 6500 evra za da stignam cenovno do cenata na Dachijata.

Mislish deka za ne daj boze 6500 evra ne bi ja remontiral kolava bilo kakov defekt da se desi? Nema sporedba ova, so cenite na vozilata kaj nas i cenite na polovni vozila od Germanija NIKOGASH!!! ama NIKOGASH nema da e poisplatlivo da se vozi nova kola od koristena. (normalno rizikot so staro vozilo sekogash postoi) Da ne zboruvam za ne daj boze slupuvanje do dachijata i so mercedesot

edno slikche podole za da vidime shto nudi Dachija za parite shto gi bara.

@AngelSK kade vide deka e problem da se kupat 4 novi gumi na 4,5 godini? Kolava ja imam skoro 3 godini i novi letni gumi veke kupiv, dilemata beshe dali da gi smenam zimskive sega na pocetok na sezona ili ke isteraat i sezonava (ili mozebi na sred zimo da splasne momentov so diznite).

Ne se sekirajte ne sum lud da vozam ne ispravna kola ili da rizikuvam so del shto e dotraan

Na krajot na kraishtata sekoj so svoja matematika, spored mene podobro e da kupam 10 godini stara kola od dobra marka otkolku nova dachija.

Абе да така е, ако се лажиме.

Кај нова кола имаш Каско.
Кај нова кола имаш гаранција цел свет кај и да си (ноќевање во хотел и сл)
Кај нова кола не те зезнал мајстор Трпе и ти увалил силиконче место нов дел. Делот ти го украл. Нека ти каже Никола еве ти го на форумов.
Кај нова кола, каква и да е, ќе те однесе со 99% сигурност од точка А до точка Б и да сите нови коли се со клима.

Темата стара/нова катаљон пати ја разговараме на форумов.

Мене она што ми смета е што се жалите од старите коли.

Ова ви се расипало, она, па зошто, па сте се разочарале...

Стара кола. Како човек да ви каже.

Башка на то, купувате коли што биле средна класа од типот на w211, E60, а очекувате цена на одржување како Голф 5 оти тука биле до цената.

Е не е така бе дечки.
 
Сакате комоција ќе си плаќате скапи предници, кочници, делови, дизни, турбини, црева, дискови, ....Оти е премиум возило, т.е било.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Mercedes E 200 CDI W211 - Karavan
« Одговори #61 на: 09 Ноември 2021, 19:43:12 pm »
Јас зборам за Michelin energy saver (ги најдов). Летни.

По гној гума, амин.

Jas gi vozam i use nemozam da ja osetam tinjata vo gumite, daj malce po konkretno

A za stara nova kola abe nova e stalno najubavo ama nova E klasa nemoze sekoj da kupi a vo ovaa ima use zivot samo treba da si spremen da ja napraish tip top ako sakash da ne se zamarash. A so prikrpuvanje cel zivot po majstori ke si ziveesh

Присутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 696
Одг: Mercedes E 200 CDI W211 - Karavan
« Одговори #62 на: 09 Ноември 2021, 20:02:31 pm »
Aj vaka, da se soglasime deka ne se soglasuvame so matematikite za isplatlivosta na nova/stara kola i nejzinoto odrzuvanje. Nema potreba nikoj da se oseti zasegnat ili iznerviran. Temava ja otvoriv koga se zachleniv na forumov em da si ja pretstavam kolata na pocetok em da si vodam nekoja hronologija na rabotite koga shto sum smenil  i kolku me koshtalo.

Bi bilo ubavo ako prasham za sovet i ako znae nekoj da preporacha/odgovori toa shto prasham, moze i nekoja shega da se nashalime ama da ne se pretvori i ovaa vo ushte edna tema so prepukuvanje koj kako zoshto i shto mislel/pravel koga planiral ili kupuval kola.

Vo plan sum da ja chuvam ushte minimum 5 godini a moze i fazla ako e se vo red (ne samo so kolata tuku i so nas lugjeto, kraen rok za zamena mi e 2030) taka da na temava kje ima i mnogu prashanja i mnogu plukanja/pcuenja koj koga me zeznal ili kako ubavo sum se izvozil, da sme zivi i zdravi samo .

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Mercedes E 200 CDI W211 - Karavan
« Одговори #63 на: 10 Ноември 2021, 08:36:44 am »
Јас зборам за Michelin energy saver (ги најдов). Летни.

По гној гума, амин.

Jas gi vozam i use nemozam da ja osetam tinjata vo gumite, daj malce po konkretno
   

Колаѕа не ти кочи како што треба. Едно 20% повеќе растојание ми требаше да закочам. Многу, многу језива работа. Многу луѓе се жалат од истите проблеми.
За кратко време ги фрлив тие гуми и веднаш по ставањето на други гуми, буквално без никаков сервис на колата, колата се врати во нормала.

Ги имаме дискутирано и тука на форумов, ова беше пред многу години, треба да прочепка по темите.

@nikomil1 Да не се разбереме погрешно. Не дека нешто лично имам протов тебе, ниту па сакам да те навредам или да се препуцавам. Си дебатираме на темата. Темата стара/нова кола е долга дебата овде.

Присутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 696
Одг: Mercedes E 200 CDI W211 - Karavan
« Одговори #64 на: 10 Ноември 2021, 09:25:54 am »
@nikomil1 Да не се разбереме погрешно. Не дека нешто лично имам протов тебе, ниту па сакам да те навредам или да се препуцавам. Си дебатираме на темата. Темата стара/нова кола е долга дебата овде.


Taman rabota, uzivaj ne se razbirame pogreshno a i nema zoshto lichno da imame eden protiv drug koga nemame aber ni koi sme :D Temata stara/nova kola e vechita tema ne samo ovde tuku i na sekoja sobiranka (rodenden, slava, svadba, pijanka) kaj shto ima poveke od 1 vozach shto razmisluva da se podnovi :) Jas go "boram" brat mi da ne zema nova kola toj me bori mene deka se osekjal sigurno so site hartii potpishani servisi, garancii chuda no sepak smetam deka vo rok od 5 ili 10 godini dodeka se ima kolata a si ja kupil nova a si ja kupil koristena istite pari ke gi dadesh samo za razlichni raboti (za nova ke te oderat od kasko, krediti, skapi redovni servisi a za koristena vo sekoj moment moze da pukne neshto pa da treba da se menuva. Razlika e shto sekogash ke moze da si kupish poopremena i povisoka klasa koristena od nova za istite pari (ama nema da e nova) ili pak ke si zemish nekoe po lito koliche (ama drug nema da mu se ima kachuvano ke znaesh kako si go vozel i kako si go chuval)... vremeto kje pokaze koja opcija e podobra, samo shteta shto ne se vrakja vremeto za posle so nauchena lekcija da si go pomineme zivotot polesno.

P.s. Ja zapaliv "Bela lagja" od sabajle na ladno (od keif duri 2 pati) i povtorno prede kako mache (da ne recham kako nova), nema veke drmanje, tresenje i slichni gluposti problemot so neubaviot start na ladno se reshi. Sega ostanuva ushte da najdam salam nafta oti pak ke otidat jabana diznive so tinjava shto e kaj nas, ne aditivi shto sakash stavaj.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Mercedes E 200 CDI W211 - Karavan
« Одговори #65 на: 10 Ноември 2021, 10:48:59 am »
Точи слободно кај ќе стигнеш и не користи адитиви и сл.Досега на ниедно воџило сум немал проблем од горивото.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Mercedes E 200 CDI W211 - Karavan
« Одговори #66 на: 10 Ноември 2021, 10:59:51 am »
a si ja kupil nova a si ja kupil koristena istite pari ke gi dadesh samo za razlichni raboti (za nova ke te oderat od kasko, krediti, skapi redovni servisi a za koristena vo sekoj moment moze da pukne neshto pa da treba da se menuva. Razlika e shto sekogash ke moze da si kupish poopremena i povisoka klasa koristena od nova za istite pari (ama nema da e nova) ili pak ke si zemish nekoe po lito koliche (ama drug nema da mu se ima kachuvano ke znaesh kako si go vozel i kako si go chuval)... vremeto kje pokaze koja opcija e podobra, samo shteta shto ne se vrakja vremeto za posle so nauchena lekcija da si go pomineme zivotot polesno

Да, тука си во право. Ако парите ти се пред се главен предуслов, тогаш да. Новата кола ем ја купуваш поскапо, ем губиш вредност многу брзо, ем те бричат за регистрации, каско (ако сакаш каско т.е ако ја плаќаш ќеш нема потреба од каско). Сервисите, тука е дискутабилно. Убаво е човек да си ја носи во официјален сервис т.е поубаво отколку кај мајстор Трпе.

Има и добри мајстори, ама повеќето се лоши така што треба ептен да внимаваш каде ја носиш.

Имаш официјални сервиси што лажат дека тие ти го прават сервисот (да речеме МКар) ама па од друга страна одговараат ако нешто се зезне . И така :)

Имаше една една дебата од која до која вредност се исплаќа кола на старо и кола на ново.

Rule of thumb е дека до 15000 евра се исплаќа кола на старо. 15-20 000 евра понова кола на старо (до 5 години стара), а над 20К веќе се исплаќа нова кола, бидејќи над 20К веќе добиваш релативно добра кола што ги дава каква таква комоција и квалитет на материјали.

Присутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 696
Одг: Mercedes E 200 CDI W211 - Karavan
« Одговори #67 на: 10 Ноември 2021, 11:53:51 am »
a si ja kupil nova a si ja kupil koristena istite pari ke gi dadesh samo za razlichni raboti (za nova ke te oderat od kasko, krediti, skapi redovni servisi a za koristena vo sekoj moment moze da pukne neshto pa da treba da se menuva. Razlika e shto sekogash ke moze da si kupish poopremena i povisoka klasa koristena od nova za istite pari (ama nema da e nova) ili pak ke si zemish nekoe po lito koliche (ama drug nema da mu se ima kachuvano ke znaesh kako si go vozel i kako si go chuval)... vremeto kje pokaze koja opcija e podobra, samo shteta shto ne se vrakja vremeto za posle so nauchena lekcija da si go pomineme zivotot polesno

Да, тука си во право. Ако парите ти се пред се главен предуслов, тогаш да. Новата кола ем ја купуваш поскапо, ем губиш вредност многу брзо, ем те бричат за регистрации, каско (ако сакаш каско т.е ако ја плаќаш ќеш нема потреба од каско). Сервисите, тука е дискутабилно. Убаво е човек да си ја носи во официјален сервис т.е поубаво отколку кај мајстор Трпе.

Има и добри мајстори, ама повеќето се лоши така што треба ептен да внимаваш каде ја носиш.

Имаш официјални сервиси што лажат дека тие ти го прават сервисот (да речеме МКар) ама па од друга страна одговараат ако нешто се зезне . И така :)

Имаше една една дебата од која до која вредност се исплаќа кола на старо и кола на ново.

Rule of thumb е дека до 15000 евра се исплаќа кола на старо. 15-20 000 евра понова кола на старо (до 5 години стара), а над 20К веќе се исплаќа нова кола, бидејќи над 20К веќе добиваш релативно добра кола што ги дава каква таква комоција и квалитет на материјали.

Da imam jas 30+ iljadi evra sigurno nemashe da gi zapukam za kola vo skapanata ni drzava (zapiram tuka so politika) ke smislev neshto popametno kade da gi vlozam (ili pak ke gi puknev na S-klasa ili Leksus Ls za 17-20 iljadi i 12-13 ke cuvav za popravki) pa kad je bal nek je maskenbal.

Inache shto se odnesuva do servis samiot menuvam trkala so letni/zimski gumi (oti na "Trpe" ne mozam da mu veruvam so kolku ke gi stegne so pishtolot) ulje, filtri, crevca nesto sitno oti "Trpe" moze da mi natochi od bureto bez da se zamara dali trebashe od toa ili ne ili namerno nema da go smeni filterot za da me ukrade 500 denara  (ova pod uslov so "Trpe" da gi oslovime site majstori prevaranti)

Koga go imav Poloto ednash go odnesov da smenat ulje oti nemav kanal a bash i ne mi se lezese pod nego i "majstorot" ne ja zategna shtopnata dovolno pa si kapeshe po malku do utre denta, koga otidov da ja dopritegne i e...a mamata posle edvaj ja olabaviv na sledno menuvanje. Istoto beshe i so elektricharot koga trebashe venilator da smeni...ni gi sredi kablite vo kanal so drzach da si vlezat ni butur...pa go vrakjav ubavo da gi sredi kako shto treba (malku se potskaravme ama toa e)

Ne sum meraklija da odam po servisi i na majstor nosam samo ako e nedaj boze defekt shto nemozam da go otstranam  poradi nemanje alat i togash obichno im visam nad glava t.e. piknat sum pod kola so majstor "Trpe" i gledam dali ke ja izvadi sponata i ke ja stavi taa novata shto sum mu ja dal ili ne. Ova bash i ne moze kaj oficijalnite servisi (prichina plus zoshto ne sakam da sum vrzan so oficijalniot servis)

Tolku so debatava za stati/novi koli se umoriv (isto kako so brat mi shto se 'raspravame' na sekoe odenje/idenje na gosti) :D jas mu vikam deka e mrzlo shto ne si smeni sam..toj mi vika deka sum budala shto pravam raboti koi ne moram koga moze drug da gi zavrshi i taka.

Sledno zdravje kje pisham kako bilo so menuvanjeto raminja/sponi kaj "Trpe" i kako sum pominal na centriranje sledniot mesec ili zdravje po nova godina.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Mercedes E 200 CDI W211 - Karavan
« Одговори #68 на: 10 Ноември 2021, 12:37:06 pm »
ако ја плаќаш ќеш нема потреба од каско

Ај те молам објасни ми го размислувањето позади ова.

Имаш официјални сервиси што лажат дека тие ти го прават сервисот (да речеме МКар) ама па од друга страна одговараат ако нешто се зезне . И така :)

What? Ова е прилично сериозно обвинување.

Отсутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3663
Одг: Mercedes E 200 CDI W211 - Karavan
« Одговори #69 на: 10 Ноември 2021, 12:38:03 pm »
Мислам сака да кажи не си приморан од банка/лизинг компанија.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен Dule_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2975
Одг: Mercedes E 200 CDI W211 - Karavan
« Одговори #70 на: 10 Ноември 2021, 13:05:15 pm »
Имаше тема за Мида дека истото го правеле. Мене за 4 пати колку што ја сервисирав кај нив, ниеднаш не ми смениле филтер за полен кој беше уредно платен

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Mercedes E 200 CDI W211 - Karavan
« Одговори #71 на: 10 Ноември 2021, 13:21:26 pm »
ако ја плаќаш ќеш нема потреба од каско

Ај те молам објасни ми го размислувањето позади ова.

Имаш официјални сервиси што лажат дека тие ти го прават сервисот (да речеме МКар) ама па од друга страна одговараат ако нешто се зезне . И така :)

What? Ова е прилично сериозно обвинување.

1) Каско те тераат оти ја земаш на лизинг. Ако ја плаќаш во ќеш не си обврзан да плаќаш каско. Здраворазумски е да си плаќаш ама сакам да кажам не си обврзан.

2) Да, ти кажувам од човек што работи во другиот сервис каде што ги носат колите :) Сервисот си е добар, таму и јас го имам носено старото BMW, ама тоа прават овие од МКар.
Тие им фактурираат на МКар, а МКар ти фактурира тебе. :)

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3675
Одг: Mercedes E 200 CDI W211 - Karavan
« Одговори #72 на: 10 Ноември 2021, 18:18:55 pm »
Ново си е ново, фиат дукато рикна турбитана на 40.000 (под гаранција) си ја заменија со нова турбина... Да беше половно или да немаше гаранција ке кошташе 1500€ нова турбина и работна рака, се молев од кичево до скопје да се стави во ран ама немав среќа :). Направив сообракајка кај што бев јас крив, среќа е каско пошто ф-рата беше 300.000 денари... Така да секој со својот разум :)

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Присутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 696
Одг: Mercedes E 200 CDI W211 - Karavan
« Одговори #73 на: 12 Февруари 2022, 19:04:27 pm »
Chisto za da si stoi kako evidencija, denes (12-02-2022) na skoro 255.000km provereno amortizeri i prednica i se si e OK (preporaka za proverka pred da se stavat zimski gumi sledniot pat).

Ostanuva na prolet koga ke se stopli da smenam antifriz i glicerin i spremni sme za novi avanturi (motorno maslo kje se menuva nekade kaj Avgust koga bi trebalo da imam okolu 8-10 iljadi pominato)

Imam dilema dali da smenam maslo vo diferencijalot (neznam dali voopshto nekogash e smeneto) kakvi se vashite iskustva za/protiv menuvanje maslo vo diferencijal?...I da preporachate nekoja marka za koja ste sigurni deka ne e falc? bi trebalo da odi 75W-85 so specifikacija 235.7 spored https://bevo.mercedes-benz.com/bevoonlinebak/235.7_en.html

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Mercedes E 200 CDI W211 - Karavan
« Одговори #74 на: 12 Февруари 2022, 22:28:13 pm »
Ако сакаш да фрлиш 50€ најмалку безпотребно смени го.
И да го смениш и да не го смениш нема да направиш ништо,ама на некој му е ментална сатисфакција да ја чепка мечката во пи****а... ;D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D