Автор Тема: Alfa 147 JTDm  (Прочитано 78817 пати)

Отсутен Zile

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7595
 • Плинаш!!!
Одг: Alfa 147 JTDm
« Одговори #495 на: 19 Февруари 2023, 09:27:57 am »
Дај пушти локација. Јас сум од другиот крај на Скопје, не ми познат баш тој дел.

Отсутен Busav

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3512
Одг: Alfa 147 JTDm
« Одговори #496 на: 19 Февруари 2023, 09:30:20 am »
Дај пушти локација. Јас сум од другиот крај на Скопје, не ми познат баш тој дел.
И тој го потрупаа,направија паркинг ..

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен Dule_

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2918
Одг: Alfa 147 JTDm
« Одговори #497 на: 19 Февруари 2023, 09:53:32 am »
Епа ништо тогаш. Ако најдам некаде ќе споделам

Едит: https://forum.carclub.mk/index.php/topic,23052.0.html

Отсутен Zile

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7595
 • Плинаш!!!
Одг: Alfa 147 JTDm
« Одговори #498 на: 19 Февруари 2023, 10:39:02 am »
Епа штета, останува да си ископам у двор или рампа да си направам.

Отсутен Dule_

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2918
Одг: Alfa 147 JTDm
« Одговори #499 на: 19 Февруари 2023, 11:29:54 am »
Рики порано ламела менуваше на кола поткачена на тротоар ;D

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk


Отсутен vladimir_1

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1012
Одг: Alfa 147 JTDm
« Одговори #500 на: 25 Февруари 2023, 18:21:45 pm »
Денес 4та регистрација од ко е во мене точно 12979ден (лани сум платил 12423ден). Забелешка најдоа на задно лево тркало скината некоја гумица на спона ако убо разбрав. Иначе прв пат ми дадоја и листи од проверки шо праеле.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk

Отсутен vladimir_1

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1012
Одг: Alfa 147 JTDm
« Одговори #501 на: 29 Март 2023, 19:22:55 pm »
Уште се држи во форма 


Отсутен Boshe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4958
 • Пиши лаже
Одг: Alfa 147 JTDm
« Одговори #502 на: 29 Март 2023, 19:35:15 pm »
Зеров има иста ваква и можам да кажам дека е доста здрава и стегната.
Одлично, нека те служи уште долго. :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Отсутен vladimir_1

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1012
Одг: Alfa 147 JTDm
« Одговори #503 на: 29 Март 2023, 21:46:35 pm »
За сега 4г служи добро, во план е да ја освежам бојата со едно полирање оваа пролет и то ќе му биди  :)

Отсутен vladimir_1

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1012
Одг: Alfa 147 JTDm
« Одговори #504 на: 13 Јуни 2023, 22:56:14 pm »
272 000 km- променет комплет сет замаец , ламела, потисна и друк лагер. Во замаецот имало уште возење пошто немаше тропкање ни зрнкање и сега конечно и и јас да имам мек и нормален куплуг . Механичарот вели фабричкот сет бил на неа, не ми се верва ама ај.. Други забелешки, за сменвање има 2 држачи на мотор (не знај шо марка да препорача оти ваљда се е ѓубре) и горно десно рамено исто за менвање. Горните рамена се lemforder сум ги сменал јас точно пред 12 000км и искрено со пазење по дупки очекував да поминат барем 20 000км ама јбг следно сега ќе одам со TRW  па ќе видиме.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


Отсутен bear

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1976
 • If you can dream it, you can do it.
Одг: Alfa 147 JTDm
« Одговори #505 на: 13 Јуни 2023, 23:33:56 pm »
Само оригинал држачи. Се друго е крпи закрпи и ќе се надеваш на 20к км да истера, и ќе те зјебе на упола км.
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11708
 • Архитект
Одг: Alfa 147 JTDm
« Одговори #506 на: 14 Јуни 2023, 08:17:46 am »
Се сеќаваш шо ти реков за Lemforder ?

Не слушај пак паталци.

Отсутен vladimir_1

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1012
Одг: Alfa 147 JTDm
« Одговори #507 на: 14 Јуни 2023, 10:38:11 am »
Се сеќаваш шо ти реков за Lemforder ?

Не слушај пак паталци.
Хаха да, испаднаа многу нежни

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


Отсутен vladimir_1

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1012
Одг: Alfa 147 JTDm
« Одговори #508 на: 30 Јули 2023, 22:37:39 pm »
Cekat za montaza.... nekoj spomnuvase deka na TRW ne treba da se rasturat i podmackuvaat caurite ?

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43418
 • Il Moderatore
Одг: Alfa 147 JTDm
« Одговори #509 на: 31 Јули 2023, 07:45:40 am »
Не треба. Само монтирај и вози.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.