Автор Тема: Квалитет на горивата во МК  (Прочитано 557420 пати)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1245 на: 08 Јануари 2015, 22:38:13 pm »
И сеа не мења бензинска..

Хех, има една згодна пупмаџика таму, затоа колата му везе ко разбој :P

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43562
  • Il Moderatore
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1246 на: 08 Јануари 2015, 22:39:29 pm »
Јас приметив дека му „везе“ пред врата од куќа.. не ни знам дека има разбојничка (жена што работи на разбој) таму :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1247 на: 08 Јануари 2015, 22:40:22 pm »
Сигурно ти јавил од претходно каде имат турено ;D

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1901
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1248 на: 08 Јануари 2015, 22:54:26 pm »
Aбе кај сакате точите исто е само згодни пумпџики да има   :D и по едно адитивче одвреме на време ставајте си  ........Друга работа сакам да споделам со вас тука на форумот одамна па ај еве сега да прашам ......Макпетрол имаат ново гориво 94% еуродизел и 6% биодизел и се вика "биодизел џет Б6" јас во астрата обично ставам еуродизел и плус двотактол по малку ради осетливата бош пумпа по препорака на Маршер , е сега ова гориво би ми дошло исто јас мислам а можеби и грешам  бидејќи наместо да ставам двотактол биодизелот ќе ја брка истата работа  како и двотактолот , и друго по странскиве форуми што читав западните земји имаат регулатива донесено во нивниот еуродизел да ставаат до 7% биодизел и да не мора тоа да го нагласуваат бидејќи не му штети на моторот и без проблем го троши , е сега јас незнам дали да преминам на тој дизел ќе ве молам малку совети и препораки дали ќе штети на моторот?

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1249 на: 09 Јануари 2015, 01:33:25 am »
Let's agree to disagree.

Јас на Леонот приметив значително поубаво работење на моторот кога прв пат го пуштија Екто горивото, а имаше и разлика во потрошувачка - проаѓав ~60-70 километри повеќе со еден резервоар Екто Дизел вс дизелот на Макпетрол.

На Велештрумф на Лансерот му се палеше чек енџин сијаличка со бензинот на Макпетрол, грешката беше слаба смеса.

Новиот Дизел Пауер Џет на Макпетрол е добар, али мислам дека за нијааааанса повеќе троши со него Голфот. Треба долгорочно да испробам.

И со плинот исто.

Што се’ не е турено у резервар и у боца до сеа, само со горивата на Макпетрол сум имал проблем. Ултра 100 на МП, не само што ми активираше чек енџин, туку колата не идеше, трошеше поише и урлаше на неубав начин. Дали го оправиле од тогаш или не, не би знаел, не турам гориво на Макпетрол.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5469
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1250 на: 09 Јануари 2015, 01:40:29 am »
Ajdeee, jas pa bas sega mu staviv 20litra od istiot toj benzin :D
Sega za sega nema problem, a do dusa ne primetiv nikakva razlika.
Prethodno benzin samo na Lukoil imam stavano.

Ali znam edno, deka plin na MP ne stavam poveke.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1251 на: 09 Јануари 2015, 02:30:56 am »
со екто горивото-нафта и јас приметив посериозна добра разликаи во потрошња кога излезе, наспроти макпетрол... со макпетрол беше рулет, час ке ти се погоди час не... е сега, после повеќе години можам да констатирам дека миле џонтра е во право.. на времето имаше разлика, сега е исти К во различно паковање (бренд на пумпа)

инаку денес ги разгледував километрите, од врвот на цената на нафтата до малтене пред 3 дена турена нафта... разиката во цената ми донела околу 25% повеќе возење на комбето... за дизељ збориме...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Kikac

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2733
  • Шалабајзер
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1252 на: 09 Јануари 2015, 03:19:16 am »
Кај мене мерцедесот највеќе нафта "пие" од Макпетрол, и најгадното гориво во него ставено е на бензинската нивна кај Неготино враќајќи се од Грција летоска, ми ја гушеше на угорниците, значително повеќе од првиот пат месец дена претходно пројден со нафта од Скопје...  сум ставал и на Окта и ЛукОил, али до сега најзадоволен на Макпетрол, башка мислам дека имаат најдобра нафта во МК моментално..

Само криво ми е што кога бев таму не ставив од Шел нафта, да се препороде тоа кљокотарникот под хауба, сите ја фалат таа нафта, али у план ми е после 20ти да идам па ќе ставам некое евро, само да видам разлика дали има, чисто од љубопитност :)
No turbo, no fun :)

Отсутен Pal Zileri

  • Сијка Пиштолова
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2464
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1253 на: 09 Јануари 2015, 04:33:18 am »
Едно другарче ми даде информација дека на бензинската(не ми текнува точно на името) што се наоѓа пред бензинската Лукоил на Првомајска, носеле грчко Шел гориво.Баш се погоди пред некој ден кога проаѓав на бензинската да видам брендирана цистерна Шел на нејзе.Дали има некој вакво слично инфо?
www.domitalia.mk

Замисли како би ни изгледале колите по форумов да имавме нормални 5000еур месечна плата by Deni

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1254 на: 09 Јануари 2015, 08:52:20 am »
Кај мене мерцедесот највеќе нафта "пие" од Макпетрол, и најгадното гориво во него ставено е на бензинската нивна кај Неготино враќајќи се од Грција летоска, ми ја гушеше на угорниците, значително повеќе од првиот пат месец дена претходно пројден со нафта од Скопје...  сум ставал и на Окта и ЛукОил, али до сега најзадоволен на Макпетрол, башка мислам дека имаат најдобра нафта во МК моментално..

Само криво ми е што кога бев таму не ставив од Шел нафта, да се препороде тоа кљокотарникот под хауба, сите ја фалат таа нафта, али у план ми е после 20ти да идам па ќе ставам некое евро, само да видам разлика дали има, чисто од љубопитност :)

Обавезно тури му малце, да се освежи моторот. Би требало да осетиш (значителна) разлика.

Едно другарче ми даде информација дека на бензинската(не ми текнува точно на името) што се наоѓа пред бензинската Лукоил на Првомајска, носеле грчко Шел гориво.Баш се погоди пред некој ден кога проаѓав на бензинската да видам брендирана цистерна Шел на нејзе.Дали има некој вакво слично инфо?

Абе и за Макоил викаа дека носеле Шел гориво, ама I call BS. Ако стварно било кој (легално, па и нелегално) носеше Шел, луѓево ќе се потепаа таму да пунат.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8848
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1255 на: 09 Јануари 2015, 09:52:12 am »
Ajdeee, jas pa bas sega mu staviv 20litra od istiot toj benzin :D
Sega za sega nema problem, a do dusa ne primetiv nikakva razlika.
Prethodno benzin samo na Lukoil imam stavano.

Ali znam edno, deka plin na MP ne stavam poveke.

zoshto ne od MP jas samo tamu punam plin ne sum imal nekoja posebna maka

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10925
  • 430i
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1256 на: 09 Јануари 2015, 10:20:16 am »
najgolemata gresska sto ja pravat lujgjeto e styo odat da polnat nafta na benzinska . na benzinska se polni benzin nafta se polni na naftinska togash nema da ima razlika vo naftite i site ke bidat kako da se od fabrika izzlezeni

edita>ОК pozz

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1257 на: 09 Јануари 2015, 10:21:03 am »
Забораи "ok pozzzzz" да туриш :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен deanMKD

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1330
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1258 на: 09 Јануари 2015, 12:59:14 pm »
vcera na komsijata mu imase zamrzanoto naftata vo peugeot 206 obicen dizel. Kolku I da ja verglase sabajleto, kolata rabotese 10-15 sekundi I gasnese. potoa otkako se sropli vremeto za nekoj stepen, kolata zapali. ima nov aksumulator I greacite se provereni, taka da nema sto drugo da bide.

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3845
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1259 на: 09 Јануари 2015, 17:11:48 pm »
И сеа не мења бензинска..

Хех, има една згодна пупмаџика таму, затоа колата му везе ко разбој :P

До сега ми го нема бутнато пумпачика/разбојничка пиштоло во кола. Ама чим викаш ќе пратам ситуација.