Автор Тема: Квалитет на горивата во МК  (Прочитано 557207 пати)

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1260 на: 09 Јануари 2015, 17:19:48 pm »
Јас престанав да ставам на Лукоил и почнав на Макоил.

За последниов знам сигурно дека носи или од Грчка или од Окта. Ма да и Октан не се лоши.

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5832
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1261 на: 09 Јануари 2015, 18:30:30 pm »
Колава само од Лукоил ми густира гориво, и тоа 80% точено е во Автокоманда на таа пумпа,  дали 2-3 пати е ставено на Макпетрол. Нема потреба да менувам кога си е супер со тоа гориво, немам никакви забелешки.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1262 на: 09 Јануари 2015, 18:43:48 pm »
Ali znam edno, deka plin na MP ne stavam poveke.

Јас па од сега само на МП ставам плин. Одлично оди колата башка поени собирам.

Отсутен Pal Zileri

  • Сијка Пиштолова
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2464
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1263 на: 09 Јануари 2015, 18:44:27 pm »
Едно другарче ми даде информација дека на бензинската(не ми текнува точно на името) што се наоѓа пред бензинската Лукоил на Првомајска, носеле грчко Шел гориво.Баш се погоди пред некој ден кога проаѓав на бензинската да видам брендирана цистерна Шел на нејзе.Дали има некој вакво слично инфо?

Абе и за Макоил викаа дека носеле Шел гориво, ама I call BS. Ако стварно било кој (легално, па и нелегално) носеше Шел, луѓево ќе се потепаа таму да пунат.
Баш ќе проверам следен пат кога ќе треба да полнам, па ќе споделам импресии дали има вистина во целава приказна.

Инаку мислам дека Окта веќе не работи со месеци, така да тој бензин/нафта се носи директно од Грчка.
www.domitalia.mk

Замисли како би ни изгледале колите по форумов да имавме нормални 5000еур месечна плата by Deni

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1264 на: 09 Јануари 2015, 18:46:43 pm »
Ali znam edno, deka plin na MP ne stavam poveke.

Јас па од сега само на МП ставам плин. Одлично оди колата башка поени собирам.

Ете затоа ја викам дека се е субјективна работа. Едниот наполнил на макпетрол не му чинело, другиот цело време точи од таму и супер му е.
Да се направи еден тест каде што нема да знаете во возилото од која бензинска имате гориво, 99% сум сигурен дека нема да познаете од која бензинска е и дали е еден или друг плин или пак 95-ка со 98-ца бензин.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1265 на: 09 Јануари 2015, 18:46:59 pm »
Да, Корал се вика фирмата во грција што извезува во Македонија.

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5832
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1266 на: 09 Јануари 2015, 18:52:33 pm »
Да се направи еден тест каде што нема да знаете во возилото од која бензинска имате гориво, 99% сум сигурен дека нема да познаете од која бензинска е и дали е еден или друг плин или пак 95-ка со 98-ца бензин.
Мало сутра дека ќе познаат, не збори глупости :) Башка еве и да се приметува некоја мала разлика да речеме, и да тестира некој што ставил на сите бензиски, не е секогаш иста, од една цистерна до друга може да се разликува, така да тоа е невозможно да препознаеш. Сепак сметам дека во повеќето случаеви е чист плацебо ефект и ништо повеќе.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1267 на: 09 Јануари 2015, 20:25:07 pm »
Најквалитетно гориво за мојата кола е службеното. Само со тоа не ми се грчи ногата, опуштена ми е.

До што може да е?

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1268 на: 09 Јануари 2015, 20:26:56 pm »
Ти немаш службено гориво :P до тоа ќе да е :D

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1269 на: 09 Јануари 2015, 20:32:20 pm »
Да немав мислиш Алфа ќе возев? ;D Сега на 2.0 V6 Турбо се мерачам со вакви цени. ;D

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1270 на: 09 Јануари 2015, 20:40:42 pm »
V6 е обично од 2.5 па нагоре. 2.0 V6 е за педери ;D :D :P

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1271 на: 10 Јануари 2015, 00:05:46 am »
Цитат
Колава само од Лукоил ми густира гориво, и тоа 80% точено е во Автокоманда на таа пумпа,  дали 2-3 пати е ставено на Макпетрол. Нема потреба да менувам кога си е супер со тоа гориво, немам никакви забелешки.

Цитат
Мало сутра дека ќе познаат, не збори глупости Смешко Башка еве и да се приметува некоја мала разлика да речеме, и да тестира некој што ставил на сите бензиски, не е секогаш иста, од една цистерна до друга може да се разликува, така да тоа е невозможно да препознаеш. Сепак сметам дека во повеќето случаеви е чист плацебо ефект и ништо повеќе.

Баш ме интересира како успеваш да точиш само на ЛукОил,така ти снемува гориво или си го темпираш.Кога веќе нема врска и е пласибо ефект тогаш точи кај ќе стигниш,шо ти менува.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5832
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1272 на: 10 Јануари 2015, 08:55:12 am »
Како ми снемува? Не може да ми се деси да ми снема гориво. Не ми е проблем да си го темпирам времето, бар во град тоа не е проблем,  точам минимум кога има уште за 100 км или 90. Од 80км надоле ми е резерва. Иначе таму си точам пошто ми е океј, нема потреба да менувам нешто што е добро и што ми одговара, така е со години.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1273 на: 11 Јануари 2015, 19:16:02 pm »
vcera na komsijata mu imase zamrzanoto naftata vo peugeot 206 obicen dizel. Kolku I da ja verglase sabajleto, kolata rabotese 10-15 sekundi I gasnese. potoa otkako se sropli vremeto za nekoj stepen, kolata zapali. ima nov aksumulator I greacite se provereni, taka da nema sto drugo da bide.

има има... дизел рече? обичен дизел? паааа, на денешно време тешко дека ке ти замрзне нафта.. премногу адитиви има за тоа да се случи.. ке да е компресија отидена...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Kikac

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2733
  • Шалабајзер
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1274 на: 12 Јануари 2015, 04:03:42 am »
V6 е обично од 2.5 па нагоре. 2.0 V6 е за педери ;D :D :P

извини брат, али уште не ми скурчило од жени :)
No turbo, no fun :)