Автор Тема: Квалитет на горивата во МК  (Прочитано 557204 пати)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1275 на: 12 Јануари 2015, 11:50:03 am »
V6 е обично од 2.5 па нагоре. 2.0 V6 е за педери ;D :D :P

извини брат, али уште не ми скурчило од жени :)
има време.. ке ти скурчи.. :)
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Stw

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 93
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1276 на: 27 Јануари 2015, 02:20:36 am »
Кружат муабети дека откако се намалија цените ги расипаа  горивата дали е тоа вистина дали имате приметено ?
која бензинска пумпа го нуди најдоброто гориво според вас ?

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1277 на: 27 Јануари 2015, 02:53:38 am »
Ќе се суреди темата не е проблем.

Иначе нема никаква разлика во горивата. Ниту во бензинот, ниту во плинот ниту во дизелот колку што можа јас да приметам со моиве возила. Единствената разлика е што за онолку пари колку што тргав на страна до сега за гориво можам да наточам повеќе гориво одошто ми собираат резервоарите..... што уствари значи дека ми остануваат пари што биле планирани за гориво и сега можам да ги употребам за разни други работи, на пример пиво, чварки, сушен пипер, салама со бибер, играчки за деца, поквалитетна храна за мачето, тостер и електрична цеделка за сок за жеништено и друо.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1278 на: 27 Јануари 2015, 17:27:03 pm »
Колку кубика гориво трошиш месечно па толкава заштеда си направил?

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1279 на: 03 Февруари 2015, 13:12:39 pm »
Пошто нема таква тема да ви споделам искуство од вчера:
Службен спарк поминато со него лично јас некои си 30.000км, ставање гориво едно 5432 пати во него и никогаш не ми собрало над 35 литра до прелевање и тоа со  поминати 30км на резерва. Одење вчера на лукоил аеродром со четврт резервоар и му викам до даска, влегувам внатре се врткам нешто и чекам да платам. Завршува пумпашот, излегува сметка и ми вика таа 2350 денари... Се збунив и викам колку литри пишува гледам 39.6 литри и јас зачуден како може со минимум 10 литра во него да собере толку. Го викнав шефот, шефот ми вика извини ама неможам ништо да ти помогнам пошто неможеш да докажеш дека си дошол со 4рт резервоар и единствен доказ ќе ми беше да го извадам горивото цело од резервоарот и да докажам дека нема толкав резервоар спаркот. Се јавив на телефон и ми кажаа по фабричка спецификација резервоарот е 38 литри! ЛукОил никад веќе само ако сум негде недајбоже да морам од таму!!!

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1280 на: 03 Февруари 2015, 13:20:37 pm »
Ko taka jas da si gi izmeram brisacite so dolzina se na pakovkata pisese 60cm sigurno se pomalku. :D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1281 на: 03 Февруари 2015, 13:23:59 pm »
@achtung, пријави ги на пазарна инспекција.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1282 на: 03 Февруари 2015, 13:29:03 pm »
Еј џабе е Симо, тоа се прави на лице место а не вредеше толку нервози и мајмунлаци да правам за 500-600 денара што ме украдоа ама затоа 10 возила од фирма нема да точат веќе кај нив. И верувај, немаше како да докажам, официјалниот податок од производителот не се рачунал за нив како веродостоен. Еве нека се јави милентије и нека каже колку му било максимумот на литража што ја ставил во неговиот спарк.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6287
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1283 на: 03 Февруари 2015, 13:57:30 pm »
Има наполнато туба некој на твоја сметка ти дури мижеше, или ти ја дале на менде со фокусо сметката од карши тебе (Менде задоволен)

Отсутен koce1102

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1484
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1284 на: 03 Февруари 2015, 14:09:55 pm »
Пошто нема таква тема да ви споделам искуство од вчера:
Службен спарк поминато со него лично јас некои си 30.000км, ставање гориво едно 5432 пати во него и никогаш не ми собрало над 35 литра до прелевање и тоа со  поминати 30км на резерва. Одење вчера на лукоил аеродром со четврт резервоар и му викам до даска, влегувам внатре се врткам нешто и чекам да платам. Завршува пумпашот, излегува сметка и ми вика таа 2350 денари... Се збунив и викам колку литри пишува гледам 39.6 литри и јас зачуден како може со минимум 10 литра во него да собере толку. Го викнав шефот, шефот ми вика извини ама неможам ништо да ти помогнам пошто неможеш да докажеш дека си дошол со 4рт резервоар и единствен доказ ќе ми беше да го извадам горивото цело од резервоарот и да докажам дека нема толкав резервоар спаркот. Се јавив на телефон и ми кажаа по фабричка спецификација резервоарот е 38 литри! ЛукОил никад веќе само ако сум негде недајбоже да морам од таму!!!
И мене ми се има случено - само во Макпетрол.

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1285 на: 03 Февруари 2015, 14:29:28 pm »
Има наполнато туба некој на твоја сметка ти дури мижеше, или ти ја дале на менде со фокусо сметката од карши тебе (Менде задоволен)
И јас сумљав на тоа ама пред мене имаше 4ка тди и сигурно не ми ја продужи пумпата на мене, сигурно не точел канта пошто се прегледа и снимката пошто и јас посумљав на тоа и сигурно не беше од друго возило сметката. Така да ништо чудно да покажува самата пумпа минимум 10% - 20% повеќе!

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1286 на: 03 Февруари 2015, 18:52:38 pm »
абе го заборавате долгото дебело црево од капаче до резервоар што иде? фабричките спецификации за резервоарот е за резервоарот... а не за резервоар+цевка(црево)...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1287 на: 03 Февруари 2015, 18:54:27 pm »
Ај прочитај ме убаво и ке видиш дека сум го полнел многу пати до прелевање и не ми собрало повеќе од 35 литри од скоро скроз празен резервоар и плус ова полнење ми беше со минимум четврт резервоар во кола или грубо  10 литра.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1288 на: 03 Февруари 2015, 19:12:21 pm »
абе не велам дека не те ољупиле... имам 3-4ца што работеа по бензински разни, финти ми објасниле еден куп како се прават и на што да пазам кога ми точат гориво... и што е нај интересно, ниедна од нив не е точење во канта, а е во корист ИСКЛУЧИВО  на вработениот пумпаш, ане на бензинската...

така да ако приметите дека некој ве украл, пријавете го... кога ке се повтори 2-3 пати да биде пријавуван еден исти пумпаш за кражба на гориво т.е. пари, ке си летне од работа како славејче од гранка... убаво што си го пријавил и што си дигнал галама. меѓутоа тоа нема да ти ги врати парите, али имај лична сатисфакција дека селдниот пат кога некој ке го пријави, веке ке нема работа типот...

а шефот на пумпата, нормално дека ке рипне во негова одбрана.. не дека го заболе него стапот за вработениот, туку за имиџот на пупата... он него мора да го одбрани, заради тоа што може да се прошири глас дека вработените на ТАА и ТАА бензинска крадат...

а и со цревото го нагласив да се знае, во понатамошниот муабет дека тие црева (завси од големината) знаат и до 7 литри гориво да соберат во себе...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1289 на: 03 Февруари 2015, 19:21:14 pm »
Еј џабе е Симо, тоа се прави на лице место а не вредеше толку нервози и мајмунлаци да правам за 500-600 денара што ме украдоа ама затоа 10 возила од фирма нема да точат веќе кај нив. И верувај, немаше како да докажам, официјалниот податок од производителот не се рачунал за нив како веродостоен. Еве нека се јави милентије и нека каже колку му било максимумот на литража што ја ставил во неговиот спарк.

Фабрички декларираниот капацитет е 35 литра а не 38. Никогаш во животот не сум можел да наполнам повеќе од 30 литра гориво дури и кога стрелката ми била закована на Е. Дебелото црево и не е толку дебело, а е кратко. Во никој случај не може да собере повеќе од 1 литро.

Јас да сум бил на твое место немаше да платам за повеќе од 35 литра (колку што е декларирано) и никогаш повеќе на Лукоил.