Автор Тема: Daily news: Hyundai i40 има најдобра конструкција на каросерија  (Прочитано 56873 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43490
 • Il Moderatore
Одг: Daily news: Hyundai i40 има најдобра конструкција на каросерија
« Одговори #45 на: 06 Ноември 2011, 19:29:02 pm »
LP, не е секое прднуење од кореа успех на твојот омилен бренд:

PEUGEOT, a leader in diesel technology for decades, has upped the stakes in the hybrid market by launching the world's first diesel electric car ahead of the Japanese, the perceived leaders in the hybrid field. The twin powerpack will first be used in the 3008 model and will be launched here in December for 2012 sales.

In the new 3008 Hybrid4, French engineers have mated a 2-litre 163 bhp diesel engine with an electric motor which puts out 37 bhp. The engines can work in tandem or separately to give a return of 3.8L/100km in mixed driving, with C02 emissions down to 99g/km (Band A). This compares with 5.1L/100km and 135k/km C02 from the current 3008 diesel offering, which has a 1.6-litre engine in the Band B tax bracket.

http://www.independent.ie/lifestyle/motoring/peugeot-powers-ahead-with-first-diesel-electric-hybrid-2900577.html

А, да... и да се надоврзам на “престижната“ награда за цврста каросерија.... Сте слушнале бе луѓе до сега за оваа награда или само јас сум игнорант на форумов а? Знам за Car Of The Year,  знам за Best Engine Award, ама некако за најбоље подвозје или за најбоља шасија или за најбоља пружина вградена на седиште, не ми се  познати ....

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Chlink

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8520
 • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Daily news: Hyundai i40 има најдобра конструкција на каросерија
« Одговори #46 на: 06 Ноември 2011, 19:31:51 pm »
Што знаеш бе ти, ЛП тоа сам го организирал.

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
Одг: Daily news: Hyundai i40 има најдобра конструкција на каросерија
« Одговори #47 на: 06 Ноември 2011, 19:36:26 pm »
LP, не е секое прднуење од кореа успех на твојот омилен бренд:

PEUGEOT, a leader in diesel technology for decades, has upped the stakes in the hybrid market by launching the world's first diesel electric car ahead of the Japanese, the perceived leaders in the hybrid field. The twin powerpack will first be used in the 3008 model and will be launched here in December for 2012 sales.

In the new 3008 Hybrid4, French engineers have mated a 2-litre 163 bhp diesel engine with an electric motor which puts out 37 bhp. The engines can work in tandem or separately to give a return of 3.8L/100km in mixed driving, with C02 emissions down to 99g/km (Band A). This compares with 5.1L/100km and 135k/km C02 from the current 3008 diesel offering, which has a 1.6-litre engine in the Band B tax bracket.

http://www.independent.ie/lifestyle/motoring/peugeot-powers-ahead-with-first-diesel-electric-hybrid-2900577.html

А, да... и да се надоврзам на “престижната“ награда за цврста каросерија.... Сте слушнале бе луѓе до сега за оваа награда или само јас сум игнорант на форумов а? Знам за Car Of The Year,  знам за Best Engine Award, ама некако за најбоље подвозје или за најбоља шасија или за најбоља пружина вградена на седиште, не ми се  познати ....
Znam za pezoto, zatoa ne rekov deka Hyundai dizel hibridot e prv, tuku deka ima smisla. Sepak so 3.0 nasproti 3.8 litri I40 ima podobra potrosuvacka, i zatoa e podobar

p.s
Ne se fali deka ne znaes nesto ;)

@Deni
Sakas i ovaa tema da se zatvori zaradi tvoeto trolanje?
BTW, tie zvucnicite vo paket so Ceca odlicno odat vo nekoj narodnjak.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43490
 • Il Moderatore
Одг: Daily news: Hyundai i40 има најдобра конструкција на каросерија
« Одговори #48 на: 06 Ноември 2011, 19:48:56 pm »
Денес интернетот не остава неписмен и неук народ.
За жал морам да заклучам дека сеуште го има.

Е па мики маус, пошто си одлично едуциран интернетски (за разлика од тука неедуцираниве), како се оценува најдобра шасија? Еве, јас се едуцирав, научив нешто, ама ќе го пренесам тука после твојот одговор..

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MickeY MousE

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 147
 • *** Disney ***
Одг: Daily news: Hyundai i40 има најдобра конструкција на каросерија
« Одговори #49 на: 06 Ноември 2011, 19:51:08 pm »
Денес интернетот не остава неписмен и неук народ.
За жал морам да заклучам дека сеуште го има.

Е па мики маус, пошто си одлично едуциран интернетски (за разлика од тука неедуцираниве), како се оценува најдобра шасија? Еве, јас се едуцирав, научив нешто, ама ќе го пренесам тука после твојот одговор..

Повели само за тебе..

http://www.automotive-circle.com/eurocarbody11/carbo11_welcome.cfm?lg=e

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
Одг: Daily news: Hyundai i40 има најдобра конструкција на каросерија
« Одговори #50 на: 06 Ноември 2011, 19:58:01 pm »
Kolku dobro ova samo zvuci: pred Audi A6, pred Mercedes B-class, pred BMW 1 Series :)

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43490
 • Il Moderatore
Одг: Daily news: Hyundai i40 има најдобра конструкција на каросерија
« Одговори #51 на: 06 Ноември 2011, 19:58:16 pm »
Znam za pezoto, zatoa ne rekov deka Hyundai dizel hibridot e prv, tuku deka ima smisla. Sepak so 3.0 nasproti 3.8 litri I40 ima podobra potrosuvacka, i zatoa e podobar

p.s
Ne se fali deka ne znaes nesto ;)


:) Добро е :) “Се извади“, стварно има помала потрошувачка ;)  Инаку, ако има смисла дизелот од хјундаи има и оној на пежо (сепак 3008 е SUV - очекувано е повеќе да троши).

Што се однесува до пост скриптумот, доблест е да признаеш дека не знаеш нешто :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43490
 • Il Moderatore
Одг: Daily news: Hyundai i40 има најдобра конструкција на каросерија
« Одговори #52 на: 06 Ноември 2011, 20:03:44 pm »
Денес интернетот не остава неписмен и неук народ.
За жал морам да заклучам дека сеуште го има.

Е па мики маус, пошто си одлично едуциран интернетски (за разлика од тука неедуцираниве), како се оценува најдобра шасија? Еве, јас се едуцирав, научив нешто, ама ќе го пренесам тука после твојот одговор..

Повели само за тебе..

http://www.automotive-circle.com/eurocarbody11/carbo11_welcome.cfm?lg=e

Супер, (тука те чекав) следно на агендата на ACI е Car body Painting, па може хјундаи ќе добие уште една награда покрај онаа за најдобро зашфајцувани панели, ќе се закити и со наградата за најмрсна боја  :D

K'mooooon луѓееее, Навистина ли само јас ја гледам иронијата во овие работи?! Замисли плац со коли..... на него новиот Merc B, A6, Mazda, BMW...... и ти на шиткачот му викаш: Дај од ова хјундаиво, најдобро заштрафена шасија има, овие дргуиве изгубија на АЦИ конференцијата. :D :D :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
Одг: Daily news: Hyundai i40 има најдобра конструкција на каросерија
« Одговори #53 на: 06 Ноември 2011, 20:07:23 pm »
Temata e za cvrstina na karoserija i za Euro NCap testovite za bezbednost.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен MickeY MousE

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 147
 • *** Disney ***
Одг: Daily news: Hyundai i40 има најдобра конструкција на каросерија
« Одговори #54 на: 06 Ноември 2011, 20:09:25 pm »
Што има мене да ме чекаш ти?
Ти побара како тестирале, јас ти дадов линк да читаш.
Ако немаш време за читање, не мора да си билдаш постови со глупости.


Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43490
 • Il Moderatore
Одг: Daily news: Hyundai i40 има најдобра конструкција на каросерија
« Одговори #55 на: 06 Ноември 2011, 20:19:26 pm »
Што има мене да ме чекаш ти?
Ти побара како тестирале, јас ти дадов линк да читаш.
Ако немаш време за читање, не мора да си билдаш постови со глупости.Те чекав, за да те начекам дека оваа каросерискава награда, заедно со фарбачката награда се пуси смоук.
Јас чекав ти да ми кажеш, не да ми дадеш линк. Линкот и сам си го најдов без твоја помош. Сакав твое објаснување за битната награда.
Имам време за читање на оние работи кои се битни, а не кој добил награда за фарбање коли. Билдањето постови со глупости е одлика на други луѓе тука - често повикувани за такви работи.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MickeY MousE

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 147
 • *** Disney ***
Одг: Daily news: Hyundai i40 има најдобра конструкција на каросерија
« Одговори #56 на: 06 Ноември 2011, 20:28:55 pm »
Да расчистиме..
Мојот пост за неукост и неначитаност (кој некој успеал набрзина да го избрише, а ти да го цитираш) не се однесуваше на тебе. Ти беше тој кој постави прашање како тоа тестирале или незнам што, на што јас ти дадов линк.
Нити јас немам нешто посебно симпатии кон тој тест, само сакав да ти доловам дека тоа тестирањето не е од вчера и дека таму учествуваат скоро сите производители.

Ако конкретно сакаш мислење од мене, тогаш се согласувам со целост во подолу цитираново, немам што да додадам.

Причините што ме наведуваат да мислам дека половен и40 ќе биде решение за мене се:
- тоа што е квалитетно возило кое како ново е релативно ефтино
- за 3 години цената му паѓа драстично
- ги исполнува критериумите на семејно возило за 2 возрасни особи со 2 мали деца
- ми се допаѓа

Без разлика дали колата би била половна или нова.

А кога реков глупости, тоа мислев на оној твој пост со плацот со стари автомобили. Тоа апсолутно нема врска со темата, што тоа некој таму на старо ќе купувал и ќе бирал.Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
Одг: Daily news: Hyundai i40 има најдобра конструкција на каросерија
« Одговори #57 на: 06 Ноември 2011, 20:31:29 pm »
Што има мене да ме чекаш ти?
Ти побара како тестирале, јас ти дадов линк да читаш.
Ако немаш време за читање, не мора да си билдаш постови со глупости.Те чекав, за да те начекам дека оваа каросерискава награда, заедно со фарбачката награда се пуси смоук.
Јас чекав ти да ми кажеш, не да ми дадеш линк. Линкот и сам си го најдов без твоја помош. Сакав твое објаснување за битната награда.
Имам време за читање на оние работи кои се битни, а не кој добил награда за фарбање коли. Билдањето постови со глупости е одлика на други луѓе тука - често повикувани за такви работи.


Uste ednas, nikoj ne zboruva za nagrada za farbanje (toa ti si go vmetna so cel da ja razvodnis temata). Temata e za cvrstina na karoserija, gi testirale site newcomeri za 2011 i I40 spored testiranjata imal najcvrsta karoserija.

Doblest e da priznaes deka ne znaes, ne da se falis deka ne znaes. Ako ne znaes sto znaci cvrstina na karoserijata i zosto e taa  bitna, probaj da naucis.


p.s
Bese mnogu interesno kako do pred nekoja godina, site se ismejuvaa deka Hyundai imal kartonski karoserii. Denes koga Hyundai ja ima najcvrstata karoserija vo svetot, toa i ne e taka bitno :)


тестирањето не е од вчера и дека таму учествуваат скоро сите производители.
megu koi, golemata germanska trojka: Mercedes,BMW i Audi ;D

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7692
 • Хорска Секција
Одг: Daily news: Hyundai i40 има најдобра конструкција на каросерија
« Одговори #58 на: 06 Ноември 2011, 20:57:18 pm »
Мерцедес Б класа не треба да се вика Мерцедес. Практично се што е подолу од Е треба да се вика поинаку само не Мерцедес. Без разлика на она кое ќе го понуди Хјундаи во наредниве неколку години, ќе недостасува фетишот на Мерцедес Е и С класа. Секој ќе избере Мерцедес Е класа пред какво сака нека е Хјундаи, па макар и од Титаниум и Иридум да е направено.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен DayWalker

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3063
 • Ќебапбрингер!
Одг: Daily news: Hyundai i40 има најдобра конструкција на каросерија
« Одговори #59 на: 06 Ноември 2011, 20:59:40 pm »
Супер за наградата, браво...а и караванчево е ебе*е сериозно...јес да мене оваа награда лично не ми значи ништо и не ми е некоја предност за купување на ваков автомобил, али затоа дизајнот и те како ми се свиѓа!!! а и не личи на хјундаи воопото, бар за мене, да не е значката напред и на воланот нема да знам што кола е сериозно...браво, само нека продолжат така..јес да наградава првпат ја слушам, ама ако убаво е се тоа...него, ај некој нека направи тема за хјундаи елантра, ја би ама имам мнооогу за учење и да не трошам време на слики, текстовии свашта, а мислам дека колата заслужува една тема :) ако не, после полагања ќе направам такво нешто јас :)