Автор Тема: Formula 1 - Season 2017  (Прочитано 58291 пати)

Отсутен ghost555

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 140
Одг: Formula 1 - Season 2017
« Одговори #510 на: Октомври 25, 2017, 07:52:33 am »
И? Нема коментари од анти-фераристите за казната за Макс? Чудно...

Јас мислам дека убаво си ја „засече“ кривината, и стекна предност вон стаза, и со сите 4 тркала беше надвор од стаза. Казната е оправдана, но мислам дека не заслужена. Заслужи да биде на подиум.

Ем малце се „посра“ со изјавата на крај, дека се надева дека публиката следната година нема да дојде во Остин и да гледа F1.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)Јасно е како ден дека ФИА ги тинтра Ферари, и им прогледува низ прсти. Па не дај боже, Ферари да се пожалат дека некое правило е прекршено, одма пресудуваат во нивна корист.

Еве извадоци од вчерашната трка на која сите сечеа кривини за да добијат предност, само што Верстапен мора да го јаде, затоа што ги посрамоти Ферари на три кривини пред крај на трка.

1. Ветел го поминува Хамилтон, во прв свиок, сече свиок, добива предност на ист начин како што Верстапен го помина Раиконен.
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

2. Рандом неферари возач, поминува рандом неферари возач
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Одговорен стујард за вчерашната трка беше Мика Сало
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Да, истиот Мика Сало што е на следнава слика.
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


Верстапен со право ја даде изјавата на крај, затоа што очигледно само тој има муда да збори јавно за непотистичкото однесување на ФИА во изминатите 10/15 години.

Дополнително потсетувањето преку радио до Раиконен, дека Ветел е зад него (за да му дадат до знаење дека треба да го пропушти) е само еден од спектаклите што публиката едвај чека да ги види.

Брука невидена.

Првата слика е тотално ирелевантна од причина што Ветел веќе беше напред и мораше широко да излезе од кривина, но не се стекна со предност бидејќи он беше пред Хамилтон и не го престигна на начин на кој Макс го направи тоа со Кими (Прилог видео https://www.youtube.com/watch?v=aljfbhxtdyc ). За тоа дека ФИА е селективна, во многу случаи е, како и секаде и таму преовладува политиката и се фаворизираат тимови како Мерцедес и Ферари. Макс иако извозе одлична трка неможам да речам дека заслужи да земе 3 то место бидејќи престигнувањето беше "нелегално", и станува збор за 3 то место и подиум, што не е исто со 9-10 то место. Добро е што се појави Макс како возач кој има муда да престигнува и иако со послаб болид споредено со Ферари и Мерцедес напаѓа и прави да биде поинтересно, нешто што фали во Ф1, но со тек на време ќе си стекне искуство и ќе научи што и како треба да почитува, бидејќи во почетокот ако се сеќавате добро Макс при бранење правеше повеќе од еден потег (лево, десно) со што повторно не го почитуваше правилникот на ФИА и му требаше неколку трки да си го сфати тоа и имаше еден куп поплаки од поискусните возачи од него.

Отсутен zlatkoa

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3073
Одг: Formula 1 - Season 2017
« Одговори #511 на: Октомври 25, 2017, 08:00:47 am »
И? Нема коментари од анти-фераристите за казната за Макс? Чудно...

Јас мислам дека убаво си ја „засече“ кривината, и стекна предност вон стаза, и со сите 4 тркала беше надвор од стаза. Казната е оправдана, но мислам дека не заслужена. Заслужи да биде на подиум.

Ем малце се „посра“ со изјавата на крај, дека се надева дека публиката следната година нема да дојде во Остин и да гледа F1.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)Јасно е како ден дека ФИА ги тинтра Ферари, и им прогледува низ прсти. Па не дај боже, Ферари да се пожалат дека некое правило е прекршено, одма пресудуваат во нивна корист.

Еве извадоци од вчерашната трка на која сите сечеа кривини за да добијат предност, само што Верстапен мора да го јаде, затоа што ги посрамоти Ферари на три кривини пред крај на трка.

1. Ветел го поминува Хамилтон, во прв свиок, сече свиок, добива предност на ист начин како што Верстапен го помина Раиконен.
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

2. Рандом неферари возач, поминува рандом неферари возач
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Одговорен стујард за вчерашната трка беше Мика Сало
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Да, истиот Мика Сало што е на следнава слика.
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


Верстапен со право ја даде изјавата на крај, затоа што очигледно само тој има муда да збори јавно за непотистичкото однесување на ФИА во изминатите 10/15 години.

Дополнително потсетувањето преку радио до Раиконен, дека Ветел е зад него (за да му дадат до знаење дека треба да го пропушти) е само еден од спектаклите што публиката едвај чека да ги види.

Брука невидена.

Првата слика е тотално ирелевантна од причина што Ветел веќе беше напред и мораше широко да излезе од кривина, но не се стекна со предност бидејќи он беше пред Хамилтон и не го престигна на начин на кој Макс го направи тоа со Кими (Прилог видео https://www.youtube.com/watch?v=aljfbhxtdyc ). За тоа дека ФИА е селективна, во многу случаи е, како и секаде и таму преовладува политиката и се фаворизираат тимови како Мерцедес и Ферари. Макс иако извозе одлична трка неможам да речам дека заслужи да земе 3 то место бидејќи престигнувањето беше "нелегално", и станува збор за 3 то место и подиум, што не е исто со 9-10 то место. Добро е што се појави Макс како возач кој има муда да престигнува и иако со послаб болид споредено со Ферари и Мерцедес напаѓа и прави да биде поинтересно, нешто што фали во Ф1, но со тек на време ќе си стекне искуство и ќе научи што и како треба да почитува, бидејќи во почетокот ако се сеќавате добро Макс при бранење правеше повеќе од еден потег (лево, десно) со што повторно не го почитуваше правилникот на ФИА и му требаше неколку трки да си го сфати тоа и имаше еден куп поплаки од поискусните возачи од него.

Дека ФИА е полтронче на Ферари, не треба многу да дабатираме.

Еве друга релевантна слика каде што Хамилтон го поминува Фетел и вози надвор од стаза, исто како што возеше Верстапен.


Зашто Ферари не се жалеа во оваа ситуација? Или знаеа дека Хамилтон ќе ги пројде како крава низ кукуруз, па си ја свиткаа опашката и ќутеа. Да не им го гледаме срамот.
Верстапен е копиљ, ги избрука Ферари на три кривини пред финиш и мораа да си го бранат егото. 

Правилникот на фиа не важи за сите исто.

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10267
 • Giulietta QV
Одг: Formula 1 - Season 2017
« Одговори #512 на: Октомври 25, 2017, 08:33:36 am »
FIA работи само за Ферари и никој друг, останатите се неважни
затоа и Ферари нема возачка титула од 2007 и конструкторска од 2008

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5816
Одг: Formula 1 - Season 2017
« Одговори #513 на: Октомври 25, 2017, 08:55:03 am »
Кога читам аргументиве на форумов, ако може и така да се наречат од едната и другата страна, ми се плаче. Значи зимате во предвид она што само на вас ви оди во прилог. На пример постирање на скрин шот од видео. Или давање значење на одреден момент од трката на сметка на нешто друго. Но, ако се земат работите во предвид и во целина со тоа што беше при самиот крај на трката, како тоа се направи, јасно е како ден дека Верстапен си ја заслужи казната.

Исто како во сингапур што ветел лаком гз трагедија поради своја лакомост се посра, а тука се утепавте од јадење трици како Верстапен бил крив, а на крај никој не попи казна, очекувано.

Ако 10 возачи направеле иста или слична грешка т.е. предност во останатиот дел од трката не ви дава директно за право да се каже дека и на Верстапен требаше да му се прости. Неможе да се најде одговор на прашање кога се зема само мал дел во предвид.

Отсутен ghost555

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 140
Одг: Formula 1 - Season 2017
« Одговори #514 на: Октомври 25, 2017, 09:13:01 am »
И? Нема коментари од анти-фераристите за казната за Макс? Чудно...

Јас мислам дека убаво си ја „засече“ кривината, и стекна предност вон стаза, и со сите 4 тркала беше надвор од стаза. Казната е оправдана, но мислам дека не заслужена. Заслужи да биде на подиум.

Ем малце се „посра“ со изјавата на крај, дека се надева дека публиката следната година нема да дојде во Остин и да гледа F1.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)Јасно е како ден дека ФИА ги тинтра Ферари, и им прогледува низ прсти. Па не дај боже, Ферари да се пожалат дека некое правило е прекршено, одма пресудуваат во нивна корист.

Еве извадоци од вчерашната трка на која сите сечеа кривини за да добијат предност, само што Верстапен мора да го јаде, затоа што ги посрамоти Ферари на три кривини пред крај на трка.

1. Ветел го поминува Хамилтон, во прв свиок, сече свиок, добива предност на ист начин како што Верстапен го помина Раиконен.
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

2. Рандом неферари возач, поминува рандом неферари возач
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Одговорен стујард за вчерашната трка беше Мика Сало
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Да, истиот Мика Сало што е на следнава слика.
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


Верстапен со право ја даде изјавата на крај, затоа што очигледно само тој има муда да збори јавно за непотистичкото однесување на ФИА во изминатите 10/15 години.

Дополнително потсетувањето преку радио до Раиконен, дека Ветел е зад него (за да му дадат до знаење дека треба да го пропушти) е само еден од спектаклите што публиката едвај чека да ги види.

Брука невидена.

Првата слика е тотално ирелевантна од причина што Ветел веќе беше напред и мораше широко да излезе од кривина, но не се стекна со предност бидејќи он беше пред Хамилтон и не го престигна на начин на кој Макс го направи тоа со Кими (Прилог видео https://www.youtube.com/watch?v=aljfbhxtdyc ). За тоа дека ФИА е селективна, во многу случаи е, како и секаде и таму преовладува политиката и се фаворизираат тимови како Мерцедес и Ферари. Макс иако извозе одлична трка неможам да речам дека заслужи да земе 3 то место бидејќи престигнувањето беше "нелегално", и станува збор за 3 то место и подиум, што не е исто со 9-10 то место. Добро е што се појави Макс како возач кој има муда да престигнува и иако со послаб болид споредено со Ферари и Мерцедес напаѓа и прави да биде поинтересно, нешто што фали во Ф1, но со тек на време ќе си стекне искуство и ќе научи што и како треба да почитува, бидејќи во почетокот ако се сеќавате добро Макс при бранење правеше повеќе од еден потег (лево, десно) со што повторно не го почитуваше правилникот на ФИА и му требаше неколку трки да си го сфати тоа и имаше еден куп поплаки од поискусните возачи од него.

Дека ФИА е полтронче на Ферари, не треба многу да дабатираме.

Еве друга релевантна слика каде што Хамилтон го поминува Фетел и вози надвор од стаза, исто како што возеше Верстапен.
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Зашто Ферари не се жалеа во оваа ситуација? Или знаеа дека Хамилтон ќе ги пројде како крава низ кукуруз, па си ја свиткаа опашката и ќутеа. Да не им го гледаме срамот.
Верстапен е копиљ, ги избрука Ферари на три кривини пред финиш и мораа да си го бранат егото. 

Правилникот на фиа не важи за сите исто.

Незнам дали е сликава од последнава трка ама престигнувањето на Хамилтон беше во лев свиок и со цел болид беше на патека кога го направи истото. Надвор од патека излегуваат во тек на цела трка, ама клучниот момент е дека кога се излегува надвор од патека несмее да се стекне со предност, ако се стекне треба да ја врати позицијата или добива пенал како Макс.  Едноставно на Макс му фалеше круг за да го помине Раиконен, можеби да не ја пресечеше кривината во следната ќе го поминеше затоа што ја имаше брзината.

Отсутен zlatkoa

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3073
Одг: Formula 1 - Season 2017
« Одговори #515 на: Октомври 25, 2017, 09:20:04 am »
Кога читам аргументиве на форумов, ако може и така да се наречат од едната и другата страна, ми се плаче. Значи зимате во предвид она што само на вас ви оди во прилог. На пример постирање на скрин шот од видео.

На кој друг начин можеш да коментираш трка од Формула 1 на форум за автомобилизам, освен со текст и слика?
Ако не па, просветли не со некој нов начин на комуникација на форумов, за да можеме да го применуваме и да не ти се плаче.
Незнам како воопшто дискутираме на форумов за Формула 1. Да се префрлиме во темата за освежувачи за во кола и да објасниме со слика и текст како мирисаат.


Или давање значење на одреден момент од трката на сметка на нешто друго. Но, ако се земат работите во предвид и во целина со тоа што беше при самиот крај на трката, како тоа се направи, јасно е како ден дека Верстапен си ја заслужи казната.

Не станува збор за тоа дали Верстапен си ја заслужил казната. Ја заслужил.

Зашто не ја заслужи, Хамилтон, Грожан или кој и да беше друг од скриншотите погоре.
Сите тие во маневар на престигнување добија предност со возење надвор од патека. Не само на трката во САД, и на неколку други трки во сезонава.
Зашто има ФИА правилник? Ако се побуни некој ќе идеме по правилник, ако си ќутат тогаш правилата може да се кршат.
Или казнувај се по ред, или не казнувај селективно.

Исто како во сингапур што ветел лаком гз трагедија поради своја лакомост се посра, а тука се утепавте од јадење трици како Верстапен бил крив, а на крај никој не попи казна, очекувано.
Незнам како ова во Сингапур има врска со тоа што го направи ФИА за Верстапен во САД, ама како што кажа.

Цитат
зимате во предвид она што само на вас ви оди во прилог

така и ти во оваа ситуација зимаш во дискусија тотално нерелевантен податок и не гледам некоја поента на тоа што го кажа.
Ветел направи грешка која ја плати со титула. Верстапен направи грешка како и неколку други возачи во трката, ама казната ја изеде само тој. Во случајот другите поминаа неказнети.

Ако 10 возачи направеле иста или слична грешка т.е. предност во останатиот дел од трката не ви дава директно за право да се каже дека и на Верстапен требаше да му се прости. Неможе да се најде одговор на прашање кога се зема само мал дел во предвид.

Не требаше на Верстапен да му се прости. Ако 10 возачи направиле иста или слична грешка, треба сите 10 да бидат казнети или никој да не биде казнет. Правилниците на ФИА треба да важат за сите. Ете Хамилтон го помина Ветел нелегално, можеше да добие 5 секунди казна исто како Ветел, ама бидејќи како и да е тие 5 секунди немаше да им донесат ништо на Ферари, ниту Ферари се бунеа, нити пак ФИА се реши да казнува.

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5816
Одг: Formula 1 - Season 2017
« Одговори #516 на: Октомври 25, 2017, 09:51:38 am »

На кој друг начин можеш да коментираш трка од Формула 1 на форум за автомобилизам, освен со текст и слика?
Ако не па, просветли не со некој нов начин на комуникација на форумов, за да можеме да го применуваме и да не ти се плаче.
Незнам како воопшто дискутираме на форумов за Формула 1. Да се префрлиме во темата за освежувачи за во кола и да објасниме со слика и текст како мирисаат.Повторно и упорно продолжуваш со истата тактика. Знам дека разбираш што сакам да кажам, но со сила глумиш лудило. Ваков принцип на објавување информации со слика од мика сало кога возел од ферари па носење легендарни заклучоци се типични од Курир. Значи ти разбираш што сакам да кажам ама тоа е тотално небитно.

Ако ставаш скрин шот од видео па стави го цело видео да го видиме, објасни ја ситуацијата под која се десило тоа што се десило и зошто ти мислиш дека намерно или ненамерно стјуардите му нанесле штета на Верстапен. Како што реков, постирање скрин шотови само што идат во сопствен прилог. Тоа не е дебата со аргументи туку бранење на веќе изграден тврд став без апсолутно никаква можност за промена.


Не станува збор за тоа дали Верстапен си ја заслужил казната. Ја заслужил.

Зашто не ја заслужи, Хамилтон, Грожан или кој и да беше друг од скриншотите погоре.
Сите тие во маневар на престигнување добија предност со возење надвор од патека. Не само на трката во САД, и на неколку други трки во сезонава.
Зашто има ФИА правилник? Ако се побуни некој ќе идеме по правилник, ако си ќутат тогаш правилата може да се кршат.
Или казнувај се по ред, или не казнувај селективно.
Па токму ова го зборувам. Тоа што Хамилтон или некој трет не бил казнет поради такво или слично возење надвор од патеката не значи дека казнувањето е селектвно. Значи да повторам, треба да земеш вo предвид сите релевантни околности. Да, тоа што Хамилтон или некој друг на истата трка порано не бил казнет се зима во предвид но неможе поради само тоа да донесеш одлука да не го казниш Верстапен, со оглед на околносите под кои тоа се случило. Ф-а-к-т.

Незнам како ова во Сингапур има врска со тоа што го направи ФИА за Верстапен во САД, ама како што кажа.

Има огромна врска. Тие што се про ферари го утепаа од пцуење Верстапен како уствари тој бил виновникот. Сега ситуацијата е сосема обратна од страна на одлуката на стјуардите и се користат истите тактики само актерите се менуваат. Едните се жртви еднаш, па наредна прилика тие жртви стануваат бранители итн. се во круг.

Не требаше на Верстапен да му се прости. Ако 10 возачи направиле иста или слична грешка, треба сите 10 да бидат казнети или никој да не биде казнет. Правилниците на ФИА треба да важат за сите. Ете Хамилтон го помина Ветел нелегално, можеше да добие 5 секунди казна исто како Ветел, ама бидејќи како и да е тие 5 секунди немаше да им донесат ништо на Ферари, ниту Ферари се бунеа, нити пак ФИА се реши да казнува.
Елементарна грешка правиш во носење на заклучок. Ова твое мислење неможе да се смета како релевантно зошто така не се носат одлуки. Забораваш околности, а ти колку сакаш давај им или не им давај значење и постирај слики од мика сало дека бил возач на Ферари некогаш. Класична пропаганда и носење на дискусија во недоглед.

Отсутен S16-HGT

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4444
 • НУКЛЕАРЕН КОМАРЕЦ
Одг: Formula 1 - Season 2017
« Одговори #517 на: Октомври 25, 2017, 15:24:59 pm »
Оваа е завршена. Прогнози за 2018- та ?!

Отсутен M3V8

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1552
Одг: Formula 1 - Season 2017
« Одговори #518 на: Октомври 25, 2017, 19:49:44 pm »
ja ke cekam f1 da se vrati barem na v8.
aman od ovie hibridni usisivaci.
ama teska rabota...

aj edno prasanje vo vrska so komentarite za FIA i ferari.
da, imase takvi elementi vo minatoto.
ama ako bese bas taka drasticno i sega vo ponovo vreme, ke se prejdese li na 6 cilindrasi turbo 1.6 pa plus i hibrid.
tehnologija koja ferari normalno ne ja razviva?
kakva prednost stekna ferari so preoganje na takva tehnologija?

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 40426
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Formula 1 - Season 2017
« Одговори #519 на: Октомври 26, 2017, 21:49:04 pm »
Паметно кажува Раиконен:

Цитат
"You have to accept it," Raikkonen said. "Sometimes you feel it's harsh against you, sometimes it goes your way, but that's how it's going to be.

"Everyone was saying 'oh, Mika Salo was helping Ferrari but in Spa he was a steward and I got a penalty for nothing, really.

"I got many penalties for reasons were a bit… you feel that is nothing. But you leave it and next time you try to do differently and get a different result.

"They do their work the best they can. I know the feeling when it's against you is not the greatest, but that's life."

https://www.motorsport.com/f1/news/raikkonen-verstappen-usa-austin-penalty-970853/


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен SELECT

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 511
Одг: Formula 1 - Season 2017
« Одговори #520 на: Октомври 28, 2017, 19:27:17 pm »
Ferrari International Assistance strikes again....

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17650
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Formula 1 - Season 2017
« Одговори #521 на: Октомври 29, 2017, 14:29:58 pm »
Вечер ќе биде интересно, Ветел Вс Верстапен Vol 2 ...

Отсутен ghost555

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 140
Одг: Formula 1 - Season 2017
« Одговори #522 на: Октомври 29, 2017, 20:24:43 pm »
Сега Фераристи кој беше крив? Фетел тргна да го исфрли Макс од патека, Макс како Макс не им го дозволува тоа, си го заеба носот Фетел, и плус иако можеше да го избегне го удри Хамилтон. За Маса да не збориме неколку трки по ред го блокира Фетел кога станува збор за Хамилтон.

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17650
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Formula 1 - Season 2017
« Одговори #523 на: Октомври 29, 2017, 21:42:04 pm »
Било како било, свака част за Хамилтон опасно шофериште ...

Отсутен ARMEX

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3614
Одг: Formula 1 - Season 2017
« Одговори #524 на: Октомври 29, 2017, 21:42:57 pm »
Честито 4та шампионска титула на Хамилтон.
Форца Ферари!