Автор Тема: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори  (Прочитано 550385 пати)

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 806
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« на: Октомври 19, 2011, 12:12:08 pm »

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 806
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #1 на: Октомври 19, 2011, 12:14:07 pm »Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 806
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #2 на: Октомври 19, 2011, 12:14:35 pm »Отсутен filipovski_N

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 3
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #3 на: Ноември 15, 2011, 00:23:57 am »
Dali uredite sto gi ima vo ponuda automakedonija automakedonija se istite od flaerot. Lani koga ja kupiv kolata mi rekoa samo so brc ke mi vazi garancija ama mi se vide mnogu skap i prvpat slusam za brc.
Se nadevam na iskrenost :)

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 806
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Плимонт / плински уреди
« Одговори #4 на: Ноември 17, 2011, 17:04:51 pm »
Dali uredite sto gi ima vo ponuda automakedonija automakedonija se istite od flaerot. Lani koga ja kupiv kolata mi rekoa samo so brc ke mi vazi garancija ama mi se vide mnogu skap i prvpat slusam za brc.
Se nadevam na iskrenost :)

 BRC е сериозна фирма во сферата на автогасот на глобално ниво. BRC уредите кои ги нуди Аутомакедонија се истите оние од графиконот кои ги посочи. Податоците се земени од:
-Mediobanca Securities
-Companies Annual Report Euro RebasedНа линкот подоле, на страна 16, има неколку реченици кои се однесуваат на производителот BRC
http://www.borsaitaliana.it/mediasource/star/db/pdf/61504.pdf

Поздрав
« Последно менување: Април 10, 2012, 14:18:58 pm plimont »

Отсутен filipovski_N

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 3
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #5 на: Ноември 18, 2011, 00:21:44 am »
Ви испратив и порака,  ме интересира за совет.
Искуствата со шевролет авео 1.4? Некои ми викаат мора улје, други немора, може ли објаснување?   ???


Отсутен filipovski_N

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 3
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #6 на: Ноември 18, 2011, 00:28:50 am »
До сите, искуства со плин на авео 1.4 ?

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 806
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Плимонт / плински уреди кај Chevrolet Aveo 1.4
« Одговори #7 на: Ноември 19, 2011, 17:27:54 pm »
Ви испратив и порака,  ме интересира за совет.
Искуствата со шевролет авео 1.4? Некои ми викаат мора улје, други немора, може ли објаснување?   ???Првичниот договор помеѓу General Motors и Landi Renzo не предвидуваше адитиви. Поради проблемите кои се забележани (само) во Германија, договорот е ревидиран и сега е предвидено да се користат Тунап адитивите.
Во Македонија нема проблеми со вентилите и најголемиот број на Шевролет возила се без адитиви или Флеш Луб масло. Мал број на клиенти се одлучија да вградат Флеш Луб или Тунап адитиви.
Околу тоа што треба да изберете
1. избор на плински уред
– доколку одберете Landi Renzo плински уред сигурно ќе нема проблеми, тоа е производител кој има договор со General Motors на светскo ниво.
- плински уред BRC- не сме работеле со него досега. Самиот уред се разликува од останатите италијански уреди и затоа сме го избегнувале. Меѓутоа, доколку се земат во предвид испитувањата на релевантни институции и договорите кои ги има со General Motors за одредени земји, сигурно дека и со него ќе немаш проблеми.
2.избор на сервис – имаме огромно искуство со Chevrolet и Opel  возилата бидејќи имавме официјален договор со General Motors со кој на возилата остануваше меѓународна ( а не само локална) гаранција.
За сервисот на BRC не можеме ништо да кажеме, за него ќе треба да каже некој нивен корисник.
Околу гаранцијата најдобро е да се информирате кај Вашиот дилер. Има случаи кога беше одобрено да се задржи гаранцијата кога уредот е вграден во Плимонт.
Фотографии од Авео со вграден плински уред можат да се погледнат на страната: http://www.plimont.com/galery4/index.php?/search/720.
Во продолжение ќе Ви постирам дел од фотографиите од плински уреди на Авео:


« Последно менување: Април 10, 2012, 15:24:18 pm plimont »

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 806
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Плимонт / плински уреди кај Chevrolet Aveo 1.4
« Одговори #8 на: Ноември 21, 2011, 17:13:29 pm »
Ви испратив и порака,  ме интересира за совет.
Искуствата со шевролет авео 1.4? Некои ми викаат мора улје, други немора, може ли објаснување?   ???Деновиве монтиравме неколку сосем нови Авеа, можете да погледнете како изгледа вграден плински уред на нив:


« Последно менување: Април 10, 2012, 15:24:46 pm plimont »

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7552
 • Хорска Секција
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #9 на: Ноември 25, 2011, 15:13:58 pm »
Ај неколку прашања од еден колега од работа:

Се работи за Спарк 2010, колегата го интересира:
1) Дали може да се вгради плин на неговото возило?
2) Какви се вашите искуства?
3) Која е цената на уредот и услугата?

И секако ако имате нешто да додадете во врска со неговото возило.

Однапред благодарни колегите од нашата компанија.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Ogi88

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1148
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #10 на: Ноември 26, 2011, 20:36:01 pm »
Здраво едно прашање чисто информативно :)
Колку би чинел плински уред за Audi S4 2.7 BiTurbo и кој систем би бил.
Поздрав.

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 806
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Плимонт / плински уреди кај Chevrolet Spark (2010)
« Одговори #11 на: Ноември 28, 2011, 16:43:40 pm »
Ај неколку прашања од еден колега од работа:

Се работи за Спарк 2010, колегата го интересира:
1) Дали може да се вгради плин на неговото возило?
2) Какви се вашите искуства?
3) Која е цената на уредот и услугата?

И секако ако имате нешто да додадете во врска со неговото возило.

Однапред благодарни колегите од нашата компанија.

Шевролет Спарк од 2010 година е возило на кое може да се постави плински уред. Од нашето досегашно искуство се работи за возило кое сосем добро се однесува на плински погон. Досега немаме пријавени проблеми кај оваа серија на Спарк.
Цената на уредот е 570 евра. Се поставува Ланди Макс уредот во комбинација со торусна (кружна) плинска боца. Полначката за плин е поставена ниско на задниот браник, контролното копче е лево од воланот.
Неколоку фотографии од Спарк од 2010 година
Ова е фотографија од нов Спарк на кој вградивме плински уред пред неколку дена.
Повеќето дилери на Шевролет, секако, под одредени услови, признаваат гаранција на возило со вграден плински уред.


« Последно менување: Април 10, 2012, 15:25:37 pm plimont »

Отсутен plimont

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 806
 • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
  • galerija
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #12 на: Ноември 29, 2011, 10:37:49 am »
Здраво едно прашање чисто информативно :)
Колку би чинел плински уред за Audi S4 2.7 BiTurbo и кој систем би бил.
Поздрав.

Од аспект на избор на соодветен систем, производителите на автогасна опрема во својата понуда имаат системи кои по технички спецификации одговараат за вградување на ова возило.
Наша препорака за  Вашето Ауди е да се вгради Ланди Рензо Омегас плинскиот уред – верзија за 6 цилиндри. Во зависност од просторот во делот на моторот, ќе се постави еден “major” или два стандардни испарувачи. И двете решенија ја зголемуваат цената за вградување за 90 евра над редовната. Редовната цена за вградување на уред за возило со 6-цилиндерски мотор изнесува 830 евра – ако е во комбинација со цилиндрична плинска боца , односно 860 евра за уред со торусна (кружна) боца која се поставува на место на резервно тркало.
Морам да напоменам дека досега не сме имале можност да вградиме плински уред на оваа верзија на Ауди мотор, но сепак имаме искуство со 6-цилиндерски турбо мотори.
Во однос на монтажата, проблем може да се јави само доколку не постои соодветно место за вградување на компонентите на плинскиот уред.

Отсутен Ogi88

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1148
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #13 на: Ноември 29, 2011, 18:08:26 pm »
Плимонт фала на вашиот одговор :)
Со монтажа на два испарувачи кај турбо мотор какво искуство имате, дали во целиот режим на оптеретување работи на плин или се вклучуваат и бензинските прскалки, или ова зависи од мотор до мотор?
Поздрв

Отсутен aleksandarbt

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 776
 • Cruze LS+ 1.8
Одг: ПЛИНСКИ УРЕДИ - прашања и одговори
« Одговори #14 на: Ноември 30, 2011, 17:01:46 pm »
  Договорено е монтажа на плински систем за понеделник.
Наскоро слики од монтиран систем на  шевролет крузе 1,8 и импресии од истиот.