Автор Тема: Bugatti Chiron - The ultimate, quintessential super sports car  (Прочитано 35695 пати)

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11556
Одг: Bugatti Chiron - The ultimate, quintessential super sports car
« Одговори #45 на: Март 01, 2016, 23:36:11 pm »
Видете секогаш се потребни ултра ненормално скапи коли. Цела автомото историја е полна со такви. Вејронот е заслужен за една работа

"Како да преминеш преку 400 км/ч во максимален комфорт". Chiron-от очекував да донеси до сега не видени иновации во клубот 400+.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 41979
 • Il Moderatore
Одг: Bugatti Chiron - The ultimate, quintessential super sports car
« Одговори #46 на: Март 01, 2016, 23:39:20 pm »

"Како да преминеш преку 400 км/ч во максимален комфорт". Chiron-от очекував да донеси до сега не видени иновации во клубот 400+.
За иновациите, обрати се кај чичко Конигзег. Овие си го кажаа со Вејрон своето.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 22223
Одг: Bugatti Chiron - The ultimate, quintessential super sports car
« Одговори #47 на: Март 01, 2016, 23:43:01 pm »
Видете секогаш се потребни ултра ненормално скапи коли. Цела автомото историја е полна со такви. Вејронот е заслужен за една работа

"Како да преминеш преку 400 км/ч во максимален комфорт". Chiron-от очекував да донеси до сега не видени иновации во клубот 400+.

Chionot нема да понуди ништо ново, ниту ќе кошта повеќе да се прозиведе од Вејрон.
Ама затоа со дупло повисока цена ќе им ги покрие загубите кои  VW  ги имаа со секој продаден Веjрон..нешто што со голема гордост се кажува од страна на VW фанбојс.

Веројатно и успеат во тоа, затоа што секогаш ќе има морони со more money than brains за да ги платат..Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33081
 • Таков е животот... јебига
Одг: Одг: Bugatti Chiron - The ultimate, quintessential super sports car
« Одговори #48 на: Март 02, 2016, 00:04:02 am »
"Како да преминеш преку 400 км/ч во максимален комфорт".
Ќе си се качиш со first class и за пола саат ќе ги минеш 400км, ко човек. А не ко идиот што нема пари да си купи авионска карта па запнал со кола :P
Имало поента да се вози 400 со кола, пази богати.

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16462
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Bugatti Chiron - The ultimate, quintessential super sports car
« Одговори #49 на: Март 02, 2016, 02:33:38 am »
Сабајле од еден член од тука позајмив книга за Bugatti Veyron. Многу убаво парче авто-мото литература чиј автор е Martin Roach. Многу убаво објаснето буквално се за Вејрончето, зошто е битно за авто-мото светот и каков печат оставило на индустријата.

Во едно од поглавјата каде авторот разговара со финансискиот врв позади Bugatti, се открива дека секој Вејрон носи значителни профити на компанијата. Повисоката цена на Широн (или Чирон, зависи) е резултат на "чим продадовме 450 Вејрони а планиравме 300, зашто да не и новата кола да ја продаваме за дваипол миљона".

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 52109
 • Махер
Одг: Одг: Одг: Bugatti Chiron - The ultimate, quintessential super sports car
« Одговори #50 на: Март 02, 2016, 07:14:48 am »
"Како да преминеш преку 400 км/ч во максимален комфорт".
Ќе си се качиш со first class и за пола саат ќе ги минеш 400км, ко човек. А не ко идиот што нема пари да си купи авионска карта па запнал со кола :P
Имало поента да се вози 400 со кола, пази богати.
Зошто да не? Ама искрено. Еве да не беше скапо, има ли причина да не си го зголемуваме комфорот и брзината? Па авионот го бираме баш дека е побрз.

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
Одг: Bugatti Chiron - The ultimate, quintessential super sports car
« Одговори #51 на: Март 02, 2016, 07:17:52 am »
Сабајле од еден член од тука позајмив книга за Bugatti Veyron. Многу убаво парче авто-мото литература чиј автор е Martin Roach. Многу убаво објаснето буквално се за Вејрончето, зошто е битно за авто-мото светот и каков печат оставило на индустријата.

Во едно од поглавјата каде авторот разговара со финансискиот врв позади Bugatti, се открива дека секој Вејрон носи значителни профити на компанијата. Повисоката цена на Широн (или Чирон, зависи) е резултат на "чим продадовме 450 Вејрони а планиравме 300, зашто да не и новата кола да ја продаваме за дваипол миљона".

10 години се жалат дека со секој продаден Вејрон се во загуба.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 52109
 • Махер
Одг: Bugatti Chiron - The ultimate, quintessential super sports car
« Одговори #52 на: Март 02, 2016, 08:02:30 am »

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 22223
Одг: Bugatti Chiron - The ultimate, quintessential super sports car
« Одговори #53 на: Март 02, 2016, 09:29:13 am »
Книгата за Вејрон некој ми ја здипли пред нос од  книжарницата за странска литература во Рамстор.

Отсутен brm brm

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2578
Одг: Bugatti Chiron - The ultimate, quintessential super sports car
« Одговори #54 на: Март 02, 2016, 14:30:51 pm »
Вејронот е тој што остави печат во авто индустријата, постави нови стандарди. И нормално после сите други производители се разбудија и почнаа да се тркат да го стигнат па дури и надминат, еве ќе кажеме коенигсег бил побрз, па нека е нема ништо лошо во тоа. Но вејрон е тој што ја започна приказната. Еее сега новиот... новиот модел Широн (или как и да е) е ништо друго освен нов модел. Или еве дури ќе кажам фејслифт. Значи обичен фејслифт... Незнам што се очекуваше од ова. Да биде нешто појако или на нов левел, треба значи да и вградат крила и да полета. Епа за жал не е тоа.
 Што се однесува на цената, еве што мислам јас: да бидеме реални, се знае кој ќе купува бугати, некој богаташ што едноставно му е битен престижот. Ќе вози автомобил кој на хартија има импресивни бројки како во перформанси така и во цена, елегантен дизајн - и тоа е тоа што му прави сатисфакција на идниот сопственик. Може тој арапски шеик 2 пати во живот ќе се осуди да вози до 300км/х и 90% од времето ќе си вози нормално и ќе ужива во погледите на пешаците. Чувство што нисан гтр никогаш нема да може да му го пружи.
Да бидеш дел од тој свет, да имаш пријатели, колеги, што возат хипер автомобили, ти со нисанот меѓу нив да се појавиш ќе ти биде срам, како со југо да одеш на bmw собир...  се работи за престиж не за цена-перформанси

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11556
Одг: Bugatti Chiron - The ultimate, quintessential super sports car
« Одговори #55 на: Март 02, 2016, 15:56:45 pm »
Што се однесува за цената,...

Кој има 1.5 милион евра да оддели за кола, ќе има и 2.5, да бидеме реални.

Не гледам причина зошто да не одберам Regera во однос на Chiron.

Единствено што вреди е педигрето на Bugatti, а тоа е секогаш политиката на VAG. Педигре. Nothing more.

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 22223
Одг: Bugatti Chiron - The ultimate, quintessential super sports car
« Одговори #56 на: Март 02, 2016, 16:35:57 pm »
Педигре.. ;DОтсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20342
Одг: Bugatti Chiron - The ultimate, quintessential super sports car
« Одговори #57 на: Март 02, 2016, 16:44:40 pm »
Па и бојата ја украле... Џубријна.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11556
Одг: Bugatti Chiron - The ultimate, quintessential super sports car
« Одговори #58 на: Март 02, 2016, 16:50:14 pm »:D ;D ;D ;D

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33081
 • Таков е животот... јебига
Одг: Bugatti Chiron - The ultimate, quintessential super sports car
« Одговори #59 на: Март 02, 2016, 22:10:43 pm »
10 години се жалат дека со секој продаден Вејрон се во загуба.

Тоа е исто како кога те лажат ву бутик, 50% попуст. Блузата чини 200 денари, они ја качиле на 1800 па ти ја продаваат за 899, и ти викаш: Ијаааа, блуза што вреди 1800 за пола цена. Јееееј....