Автор Тема: Bugatti Chiron - The ultimate, quintessential super sports car  (Прочитано 35693 пати)

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 52108
 • Махер
Одг: Одг: Bugatti Chiron - The ultimate, quintessential super sports car
« Одговори #30 на: Март 01, 2016, 23:04:48 pm »
каков гтр какви глупости. Ко` кинеска копија на бураго колички е гтр-от во однос на бугати. Суперавтомобил не значи само да има 4 тркала и преку 300 на саат да шишка.У наше маало се викаше: „И баба ми знае така“.
Добро срочено.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 41979
 • Il Moderatore
Одг: Bugatti Chiron - The ultimate, quintessential super sports car
« Одговори #31 на: Март 01, 2016, 23:09:05 pm »
Доста му беше на бугативо - затварај темата:

http://jalopnik.com/the-amazing-tech-that-makes-the-koenigsegg-regera-a-hyp-1762221011?rev=1456868971499

Интересното прашање што е поставено во текстов:

Цитат
The Chiron is impressive, to be sure, but it doesn’t seem to be doing much to further automotive technology beyond what the Veyron did, and with a price tag over $2 million that’s a shame.


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 52108
 • Махер
Одг:
« Одговори #32 на: Март 01, 2016, 23:11:05 pm »
Или уште поарно отвори нова каде нема да е офтопик.

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 22223
Одг: Bugatti Chiron - The ultimate, quintessential super sports car
« Одговори #33 на: Март 01, 2016, 23:11:21 pm »
каков гтр какви глупости. Ко` кинеска копија на бураго колички е гтр-от во однос на бугати. Суперавтомобил не значи само да има 4 тркала и преку 300 на саат да шишка.У наше маало се викаше: „И баба ми знае така“.

Па што не направија кола како ГТР до сега ако и баба знае така?

1. Под 3 секунди до 100.
2. Брза на стаза. Брза на правец.
3. Пет цифрена цена.
4. Тон напредна и применлива технологија која не кошта 7, туку 5 цифри..значи во брзо време и применлива.Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 41979
 • Il Moderatore
Одг: Bugatti Chiron - The ultimate, quintessential super sports car
« Одговори #34 на: Март 01, 2016, 23:13:36 pm »
Или уште поарно отвори нова каде нема да е офтопик.
Не си е офтопик. Таман си е. Убава споредба си има во текстот. Читни го:

Цитат
That’s where Koenigsegg comes in. This tiny Swedish boutique has built a car, called the Regera, with technology makes the Volkswagen Group’s very best look like it came from your grandpa’s old Buick. Seven-speed dual clutch? It doesn’t even have a transmission.


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 22223
Одг: Bugatti Chiron - The ultimate, quintessential super sports car
« Одговори #35 на: Март 01, 2016, 23:15:51 pm »
The Chiron is impressive, to be sure, but it doesn’t seem to be doing much to further automotive technology beyond what the Veyron did, and with a price tag over $2 million that’s a shame.Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 52108
 • Махер
Одг: Одг: Bugatti Chiron - The ultimate, quintessential super sports car
« Одговори #36 на: Март 01, 2016, 23:17:37 pm »
каков гтр какви глупости. Ко` кинеска копија на бураго колички е гтр-от во однос на бугати. Суперавтомобил не значи само да има 4 тркала и преку 300 на саат да шишка.У наше маало се викаше: „И баба ми знае така“.

Па што не направија кола како ГТР до сега ако и баба знае така?

1. Под 3 секунди до 100.
2. Брза на стаза. Брза на правец.
3. Пет цифрена цена.
4. Тон напредна и применлива технологија која не кошта 7, туку 5 цифри..значи во брзо време и применлива.
Па направија ете го голфот Р.

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 22223
Одг: Bugatti Chiron - The ultimate, quintessential super sports car
« Одговори #37 на: Март 01, 2016, 23:20:46 pm »
Сериозно сега...немој вака.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 41979
 • Il Moderatore
Одг: Bugatti Chiron - The ultimate, quintessential super sports car
« Одговори #38 на: Март 01, 2016, 23:20:54 pm »
каков гтр какви глупости. Ко` кинеска копија на бураго колички е гтр-от во однос на бугати. Суперавтомобил не значи само да има 4 тркала и преку 300 на саат да шишка.У наше маало се викаше: „И баба ми знае така“.

Па што не направија кола како ГТР до сега ако и баба знае така?

1. Под 3 секунди до 100.
2. Брза на стаза. Брза на правец.
3. Пет цифрена цена.
4. Тон напредна и применлива технологија која не кошта 7, туку 5 цифри..значи во брзо време и применлива.Чисто да си знаеш зошто е толку ефтин:

In tests the original production model was shown to be capable of achieving 0-60 mph (97 km/h) times as low as 3.2 seconds using "launch control." Owners expressed concern that duplicating the times achieved in these tests would void their factory warranty.

Значи не е под 3 секунди до 100, и крши диференцијали ако сакаш да постигнеш 3.5 до 100 (3.2 е до 97км/ч за оригиналниот). Нема и јаре и паре во светот на техниката.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 22223
Одг: Bugatti Chiron - The ultimate, quintessential super sports car
« Одговори #39 на: Март 01, 2016, 23:23:19 pm »
Нема? А 458 што го гореше како роштиљ на секое ќоше?

За launch controlot еве нека објасни поубаво Гангам стајл.

https://www.youtube.com/watch?v=w1bHGaV-Lvw


Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 52108
 • Махер
Одг:
« Одговори #40 на: Март 01, 2016, 23:24:15 pm »
Па ти рече озбилни да бидеме...

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 22223
Одг: Bugatti Chiron - The ultimate, quintessential super sports car
« Одговори #41 на: Март 01, 2016, 23:29:26 pm »
Голфoт е над 5 секунди до 100 ка..или нешто под 5 ваљда со тоа аутонатикот.
Р верзијата на Широко е поспора од Астра на стаза.
Таман работа да кошта 6 цифри.
Напредна технологија?

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 41979
 • Il Moderatore
Одг: Bugatti Chiron - The ultimate, quintessential super sports car
« Одговори #42 на: Март 01, 2016, 23:30:52 pm »
Нема? А 458 што го гореше како роштиљ на секое ќоше?

За launch controlot еве нека објасни поубаво Гангам стајл.

https://www.youtube.com/watch?v=w1bHGaV-LvwПоглупа споредба од ова со 458, не можеше да дадеш. Ај сеа да го споменеме и новиов мотор на Corvette што се расипува ко` мотор на лада.

Него да се вратиме на ГТР-от:


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 52108
 • Махер
Одг:
« Одговори #43 на: Март 01, 2016, 23:31:48 pm »
Море на Бугати да се навратевме.

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 22223
Одг: Bugatti Chiron - The ultimate, quintessential super sports car
« Одговори #44 на: Март 01, 2016, 23:33:08 pm »
Да. да  се навратиме на Бугати...една страна назад на клипчето како го гураат арапот на сред Лондон во Вејрон.
Или да постираме слики од кородиран спојлер на 2 години стар Вејрон. Очигледно е од ист материјал како Phaeton. ;D