Автор Тема: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)  (Прочитано 187006 пати)

Присутен vladimir_1

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1017
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #900 на: 23 Јули 2022, 07:56:59 am »
Na 159 ko so imam citano pojke vreme traat viljuskite od kolku na 147 :) vistina ili zavisi od nacinot na vozenje ?

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43441
 • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #901 на: 23 Јули 2022, 08:43:48 am »
Јас сум уште на оригиналните и горни и долни. Само една чаура имам сменето на горната лева која повторно цвика (не тропа). Десната уште се нема расцвикано на 170.000. Долните добро се држат, мада имам маало звукче од десната на одредени дупки, па и тие ќе ги мењам. Кај 147/156/ГТ оригиналните траат по 90.000-100.000, додека заменските ТРВ може да потраат по 60-тина илјадарки без мака. Други брендови - различно.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43441
 • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #902 на: 23 Јули 2022, 18:27:03 pm »
Се „фрлив“ денес да го средам цвичењето.
Еве го проблемот:


За решение одено е по овој туторијал:  https://youtu.be/g5PLJD0MsPw
А вредностите за стегање со момент клуч од овој туторијал: https://youtu.be/LCxva70d_JE

Не одев комплет по туториалот од аутодоц, затоа што таму има непотребно вадење на амортизерот, а доволно е да се олабави, за да се добие доволно простор за да се извадат штрафовите.

И да. АМАН МАЈСТОРИ, КОРИСТЕТЕ МОМЕНТ КЛУЧ, ПОЈАКИ СТЕ ОД ШТО Е ПОТРЕБНО ЗА ШТРАФОВИ СТЕГАЊЕ. И ова не важи само за тркала, за сите штрафови. Еден штраф, сo 1m лост морав да го „крцнам“ за да извадам амортизерот.Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43441
 • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #903 на: 23 Јули 2022, 22:48:01 pm »
Попладнево сменето и другото горно рамо, иако немаше знаци дека не е во ред, сепак да не го чекам да откаже, а кај едното тргнало, сигурно и другото ќе ме „поздрави“ за кратко време.
Стегнато, склопено тестирано, мислам дека добра работа завршив. Ако нема некој тврдоглав штраф, работата е отприлика саат до саат ипол по страна без брзање.

Она што може да се примети е дека OEM TRW и афтермаркет TRW се две различни работи. Иако имам 2 години гаранција, очигледна е разликата во изработката. Се надевам дека ќе издржат барем пола од ОЕМ-ов што издржаа :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43441
 • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #904 на: 20 Август 2022, 21:49:13 pm »
Да не биде дека само штрафам по коливе:
Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14074
 • Пудингот на шоферството
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #905 на: 21 Август 2022, 01:35:56 am »
Претежно штрафиш за да возиш,ние претежно возиме. :P
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43441
 • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #906 на: 21 Август 2022, 09:21:59 am »
Претежно штрафиш за да возиш,ние претежно возиме. :P
Знаеш како е, F1 се штрафи 12 дена за да извози 300км за викенд, камион се штрафи еднаш у 10 години за да помине милиони километри, си има разлика во возењето... :P

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43441
 • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #907 на: 24 Август 2022, 22:21:31 pm »

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен miksi

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1327
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #908 на: 25 Август 2022, 08:31:34 am »
Не ти е страв толку далеку со Алфа?

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17308
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #909 на: 25 Август 2022, 08:50:47 am »
Си носи резервни делови, го знам ја Симо :)

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43441
 • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #910 на: 25 Август 2022, 23:49:40 pm »
Не ти е страв толку далеку со Алфа?
Мечка страв - мене не страв! 2-3 броја од шлеп и локални сервиси и терај! ;D

Си носи резервни делови, го знам ја Симо :)
Само некоја дизна и турбина у гепек, друго не треба...   

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Redneck

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 111
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #911 на: 26 Август 2022, 16:12:12 pm »
Не му е страв ужива во прекрасна вожња алфа има душа и посебен шмек, не е ова шпедитер ова шкода :)

Sent from my moto g(60) using Tapatalk


Отсутен miksi

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1327
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #912 на: 27 Август 2022, 09:39:25 am »
Знам ја што е Алфа немај гајле, уствари знам и за едното и за другото. 😉

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14074
 • Пудингот на шоферството
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #913 на: 28 Август 2022, 02:49:58 am »
Цитат
Само некоја дизна и турбина у гепек, друго не треба
Се надевам дека конечно Че му дојди денот да ги монтираш...
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17676
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #914 на: 16 Октомври 2022, 10:10:36 am »
Не ти е страв толку далеку со Алфа?
Митото во гепек 🤣