Автор Тема: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)  (Прочитано 130808 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 40566
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен t0m1cA

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2097
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #841 на: Мај 13, 2021, 20:57:53 pm »
Алфата боНбона!
Ќе ве замолам косење да не спомнувате, коса ми се крева...

Отсутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5617
 • хаУс мајстор
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #842 на: Мај 13, 2021, 21:35:04 pm »
Кога ќе пишеш во темава Симо, некако по автоматизам отварам mobile.de и разгледувам 159 караванче со Ti опрема.
Тие околу 100к км си држат цена.
Пoтпис,дaтa,пијaм,вoдa.

Отсутен vladimir_1

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 522
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #843 на: Мај 13, 2021, 21:44:17 pm »
Уба алфа...

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 40566
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #844 на: Јуни 23, 2021, 23:03:26 pm »
И оваа година се регистрисавме со зелена карта, се надевам повеќе ќе користи него ланскиот зелен картон :) Одма пробав да видам дали „работи“ преку граница :)Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Anton

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 800
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #845 на: Август 10, 2021, 16:50:19 pm »
Jay Leno: Racecar driving is like sex. All men think they are good at it but...

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 40566
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #846 на: Август 10, 2021, 18:39:07 pm »
Аууу доброоо аутооо! (Она Хондата твоја е?) :D
Фала @Anton ;)
BTW, твојата бивша 166-ка пропаѓа онаму у Аеродром на паркинг, да не знаеш, да не сака газдата да се отараси од нејзе за 300-400 евра? :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен bear

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 440
 • If you can dream it, you can do it.
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #847 на: Август 10, 2021, 18:42:04 pm »
Чичко Симо, бандаживе легнале како шамар на будала. Не знам дали се оригинал од 159-ка, ама се топ.  :)
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 40566
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #848 на: Август 10, 2021, 18:43:50 pm »
Да да, оригинал од 159-ка, скрос ОЕМ. Нема поарно.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Anton

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 800
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #849 на: Август 10, 2021, 18:46:50 pm »
Аха Хондичето е мое 😁
Тргнав од другата страна да ја сликам па морав да менувам, имаше нешто прљаво кај задната врата  ;D

Појма неам за 166-ката, мислам дека неколку сопственици смени и помина уште 100к минимум од кога не е кај нас.
Едно време ја видов на оглас со црни стакла и 15ки бандаж  :'(
Jay Leno: Racecar driving is like sex. All men think they are good at it but...

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 32546
 • Таков е животот... јебига
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #850 на: Август 10, 2021, 23:14:22 pm »
Аууу, Нера, турбо бензина... чифта нона! Јауууу...

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 40566
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #851 на: Октомври 02, 2021, 17:40:21 pm »
Inevitable has come:

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Промоча дизна јако и изненадно. За жал, секако не можам да се надевам на локални растурачи, дел ќе се чека малку подолго :(

И на шлеп изгледа боље од некои нови модели на конкуренцијата ;D

Update: Повторно ме задеси бељата со дизната, после скоро две години и околу 20-тина илјади километри возење без проблеми. Овој пат, не заврши на шлеп, мада беше мнооогу блиску :)  И повторно, после некое време, како ништо да не било, колата си работеше нормално. Но, бидејќи веќе имав набавено дизни уште после првата дешаванка, решив да не дозволам трет пат да ме задеси, па конечно најдов време ги променив четирите дизни.
Операцијата опфаќаше: Набавка на дизни (од акната, со 65.000км) - комплет 4 ком. сосе рејл -  околу 320-330е сосе царини и даноци, не ме фаќајте за збор, земени се пред скоро две години, набавка на сет дихтунзи оригинални бош-ови за секоја дизна (25е по дизна, исто набавени пред година ипол или сл.), темелно чистење на дизните, промена на дихтунзите. Тоа се припремни работи.
Понатаму, следеше вадење на усисна грана, откачување на миљарда конектори, вадење на стариот рејл со дизните, и враќање се назад. Целата операција на отворено срце траеше околу 5 часа внимателно работење.
Сите операции ги извршив сам, со генерално основен алат, фабричко упатство за TBi мотор, и со некои „финти“ од јутуб, како на пример, како да се наместат тефлонските дихтунзи без да се користи специјален алат.
Пробано, тестирано, све функцинора без никаков проблем. Задоволство е преголемо кога сам ќе си направиш некоја ваква сложена сервисна операција.
Колата стигна до 177.000км :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7041
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #852 на: Октомври 02, 2021, 18:23:06 pm »
А кичмата?

 :D

Отсутен Zile

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6337
 • Плинаш!!!
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #853 на: Октомври 02, 2021, 18:26:48 pm »
Комплициран зафат, ама Симо е спремен дечко. Секоја чест мајсторе!!!

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk


Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 50043
 • Махер
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #854 на: Октомври 02, 2021, 18:47:01 pm »
Сега можеш да ја вратиш на 65000.