Автор Тема: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)  (Прочитано 168929 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 42425
 • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #75 на: Мај 29, 2015, 22:08:58 pm »
I jas ne bi odel so MM ama ti si znaes najdobro...Mozebi e mozebi ne e golem rizik ama ima premnogu mozebi za odlicen primerok.
I na kraj kraeva treba da se probame, taka nema da bidi interesno. ;D
Не се секирај, кога ќе се пробаме нема да ти кажам дали има или нема тјунинг модул :D
MM откако се здружија со Mopar му доаѓаат како „фабрички тјунинг“ за Fiat/Alfa/Lancia. Слично ко` ABT за швабиве. Имаат добар ранг на продукти, од аусппуси, бандаши, крила, китови за спуштање итн, итн...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Filip_90

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1828
 • VW Golf 5 1.9 TDI
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #76 на: Мај 29, 2015, 22:17:04 pm »
Како прво со задравје да си ја возиш, убава кола. Ентериеров е супер (далеку подобар од оние пола темни - пола кремасти, или оние со светло сив дел во средината). Моторчево треба да е супер во однос на перформанси-потрошувачка.

Е сега ме интересира како е во споредба со 156-ката што ја имаш? Еластичност, потрошувачка, забрзување, бучава на автопат, стабилност(мада немаш соодветни гуми).

И поголеми бандажи секако си требаат, голема кола е...

Отсутен Igor

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9491
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #77 на: Мај 29, 2015, 22:31:22 pm »
Со среќа да си ја возиш Симо, и јас би се приклучил кон предлогот на Филип, а се надевам и ти го имаш истото мислење.
Бандавчињава од TI се прекрасни и мора да се набават.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 42425
 • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #78 на: Мај 29, 2015, 22:32:23 pm »
@Filip_90, Имам 166, не 156, веројатно на неа мислеше.
Со оглед на сличните димензии, тежина,  меѓуоскино растојание и трагот на тркала помеѓу 166 и 159, логична е споредбата на двете возила.
166 има подобра изолација на целата каросерија во однос на 159.
159 делува постегнато и поприсбено на пат, и доста попрецизна и пориспонсив е по кривини.
166 има подобар одзив на папучата на гас, иако има 50кс помалку. Респонсот е промптен и нема лаг. Кај 159 додека качи малце притисок турбото, си има одреден „дилеј“.
159 не бара дауншифт, дури ни во 5 или 6 брзина кога крузаш со 50-60 низ град. Едноставно, си влече.
166 е покомотна и полежерна, 159 има помалку место во кабина и централната конзола е поширока.
166 има поголем гепек и поголем отвор за багажник (денес го приметив, за малце немаше да влезе количката на ќерка ми)
166 може исто како и 159 да се вози динамично по кривини, без да заостанува многу во динамичките својства. Тоа поготово важеше за спуштена и со дистанцијали натокмена 166.
159 има подобри кочници, дури и кога ќе стаиш на 166 Brembo од 310mm
Генерално, да се двете коли нови и да имаат иста моторизација, прилично тежок избор би бил. Изгледот и спортскиот дух се на страната на 159, комоцијата и удобноста се на страна на 166. Да имам доволно пари, двете би ги задржал.
« Последно менување: Мај 29, 2015, 22:45:53 pm Simo - Carrier159 »

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен DimitarMK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1795
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #79 на: Мај 29, 2015, 22:42:18 pm »
Симо, одличен и логичен избор! Единствена Alfa која јас би ја поседувал со ќеф, дури и Sportwagon верзијата ми прави мерак ептен. Со здравје да ја возиш!

Отсутен Filip_90

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1828
 • VW Golf 5 1.9 TDI
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #80 на: Мај 29, 2015, 22:51:51 pm »
Да де, 166-ката, ми се стиснало лошо на тастатурата :)
Чудно со изолацијава, мислев спротивно е.
Влечењето и кочниците ми се исто така во приоритетните работи како и прецизноста.
Другово не ми е толку битно.  ;D
За изгледот да не зборувам, оваа ми е далеку поубава во секој поглед  :)
« Последно менување: Мај 29, 2015, 23:10:23 pm Filip_90 »

Отсутен DejzY

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 996
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #81 на: Мај 29, 2015, 23:04:00 pm »
Со здравје да се вози и ужива во оваа прекрасна кола!  :) Изборот на моторот ти е одличен. Сега останува визуелно да ја средиш како што ти беше средена 166ката и да ужуваш во возењето и во зјапањето ;D

Отсутен AllMightyMe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6600
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #82 на: Мај 29, 2015, 23:10:07 pm »
Честитки и тука од мене Симо 159 долго да те служи и да не те надживее :)

Јас би одел најмногу еден број поголеми тркала, сепак Балкан сме. Што да се каже друго, освен блазесити :) за ремап се слагам, едноставно нема потреба освен во случај да си остане истата сила а да се наали потрошувачката :)


Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 19863
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #83 на: Мај 29, 2015, 23:31:40 pm »
Честитки и со здравје да си ја возиш! Спремни ми се 500те денари, кажи кога си слободeн :D

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13447
 • Пудингот на шоферството
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #84 на: Мај 29, 2015, 23:36:00 pm »
I jas ne bi odel so MM ama ti si znaes najdobro...Mozebi e mozebi ne e golem rizik ama ima premnogu mozebi za odlicen primerok.
I na kraj kraeva treba da se probame, taka nema da bidi interesno. ;D
Не се секирај, кога ќе се пробаме нема да ти кажам дали има или нема тјунинг модул :D
MM откако се здружија со Mopar му доаѓаат како „фабрички тјунинг“ за Fiat/Alfa/Lancia. Слично ко` ABT за швабиве. Имаат добар ранг на продукти, од аусппуси, бандаши, крила, китови за спуштање итн, итн...
Ke kazi samoto toa dali ima ili nema. :D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Igor

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9491
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #85 на: Мај 29, 2015, 23:53:50 pm »
Бандаши веројатно ќе се меркаат еден или два броја поголеми

Фор д лав оф год немој. Немој. Не дозволувај етаблираните естетски сељачки мисконцепции да ти го поматат умот. Не ги слушај „сите“ што ти зборуваат. Не се слушај ни себе. Топ се димензиите на бандажите и гумите, ако ги смениш ќе ги направиш помалку добри.

Да ставиш нископрофилни гуми на оваа убавица е исто ко да си ставил "turbo" налепница ја југо. Исто ко да ставиш спојлер на стокец. Исто ко да ставиш „М“ налепница на обична 316-ка. Глупо, селски, непотребно и не додава туку одзема.

Немој, слушаш? Ако ја упропастиш убавицава со тнки гумички ќе ти се скарам пак. Зарем не се доволно нископрофилни овие??? Нели е ИДЕАЛНА постоечкава димензија на бандаж/гума. Ај убаво размисли! Па ти си господин човек бе, пизда му матер, не си 22 годишен бубуљичав дркаџија?!? Не си ниту некое старо магаре кое застанало со емотивниот развој у втора година средно? Немој Симо.

Сва среќа Симо е паметен па нема да те послуша.

А гледам оваа многу сељачка.... лиги ми течат од што е сељачка:


Присутен Zile

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7278
 • Плинаш!!!
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #86 на: Мај 29, 2015, 23:58:04 pm »
Симо така и мислев, поголем бандаш, повеќе ќе ја личи. А не е лошо да најдеш бандаш како овој погоре.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 52789
 • Махер
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #87 на: Мај 30, 2015, 00:17:08 am »
Се надевам нема да има такви прекривки за таблица оваа Алфа.

Отсутен Fic_CC

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16632
 • Keep it 100
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #88 на: Мај 30, 2015, 01:01:28 am »
И поголеми бандажи секако си требаат, голема кола е...
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Поголеми се отворите за тркала, затоа си бара големи бандажи. Инаку за големина тука се со 166ката.

Отсутен DasAuto.

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4571
 • ~ Full of soul ~
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #89 на: Мај 30, 2015, 01:44:11 am »
Создравје да се вози , одлична лимузина + турбо бензинче :)
↯↯ Don't try to follow me ↯↯

http://www.youtube.com/watch?v=b_v5fPI-DUw