Автор Тема: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)  (Прочитано 174001 пати)

Отсутен FilipM

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3998
 • Turbo
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #45 на: Мај 29, 2015, 17:01:55 pm »
Simo, по незнам кој пат, одличен избор и создравје да се вози ;D
I’m so mean, I make medicine sick

Присутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33658
 • Таков е животот... јебига
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #46 на: Мај 29, 2015, 17:42:13 pm »
Simo, kako ke i bide custom imeto na Alfata?
Предлог: туберкулозната убавица?  :D

Отсутен filipv

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7471
 • и сега?
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #47 на: Мај 29, 2015, 18:24:34 pm »
Најубавата алфа си ја зел! И тоа нова со малку километри.

Што им фали на бандажите и гумите?! Ништо! Остај ги, на друго троши ги парите, слушаш? Земи си некој фенси андроид карпјутер или така нешто.

Како и да е - честито! - и ти посакувам безброј безгрижни пристигања на дестинацијата!

Отсутен Passat3B

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1715
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #48 на: Мај 29, 2015, 18:46:08 pm »
Честитки Симо, со здравје да се вози!  :)

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6295
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #49 на: Мај 29, 2015, 19:12:30 pm »
Супер изгледа, со одличен мотор за секојдневно уживање. Да те служи долго! И да, јас исто мислам бандажите и гумите се топ, нормално зборам за димензии пошто овие гледам се all season.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 42703
 • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #50 на: Мај 29, 2015, 19:22:51 pm »
На гумите ништо не им фали, дури и ме изненадија олсизн нексенов. Секако, не може целиот потенцијал на моторт да се искористи, поготово во првите две брзини на пренос, а и прилично бучни се поради агресивната шара.
Бандаши веројатно ќе се меркаат еден или два броја поголеми, со летни гуми, а овие ќе седат за во зима. Но за тоа - потоа.
Карпјутер опцијата е ок, но веројатно ќе се иде на некој попрофи аудио систем со навигација и мултимедија (дали пионир, кенвуд или алпајн), некоја која нема да ми ги направи бескорисни командите на воланот.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен nsx-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9216
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #51 на: Мај 29, 2015, 19:31:23 pm »
Јa видoв вчерa кaј тебе пред куќa сaмo јa имaше сo некoјa другa кoлa блoкирaнo

Сo здрaвје дa си јa вoзиш преубaвa е,сегa се знaе чипче и спуштaње

Отсутен filipv

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7471
 • и сега?
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #52 на: Мај 29, 2015, 19:37:05 pm »
Бандаши веројатно ќе се меркаат еден или два броја поголеми

Фор д лав оф год немој. Немој. Не дозволувај етаблираните естетски сељачки мисконцепции да ти го поматат умот. Не ги слушај „сите“ што ти зборуваат. Не се слушај ни себе. Топ се димензиите на бандажите и гумите, ако ги смениш ќе ги направиш помалку добри.

Да ставиш нископрофилни гуми на оваа убавица е исто ко да си ставил "turbo" налепница ја југо. Исто ко да ставиш спојлер на стокец. Исто ко да ставиш „М“ налепница на обична 316-ка. Глупо, селски, непотребно и не додава туку одзема.

Немој, слушаш? Ако ја упропастиш убавицава со тнки гумички ќе ти се скарам пак. Зарем не се доволно нископрофилни овие??? Нели е ИДЕАЛНА постоечкава димензија на бандаж/гума. Ај убаво размисли! Па ти си господин човек бе, пизда му матер, не си 22 годишен бубуљичав дркаџија?!? Не си ниту некое старо магаре кое застанало со емотивниот развој у втора година средно? Немој Симо.

Отсутен achtung

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6586
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #53 на: Мај 29, 2015, 19:38:26 pm »
А што не би еден ремап и за џабе пари да си купиш уште 30 коња под хауба?

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 42703
 • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #54 на: Мај 29, 2015, 19:41:50 pm »
@filipv, 18 или 19 ќе идат на колава, може да почнеш од сеа да ми се скаруваш.
@achtung, сега за сега, немам недостаток на снага, колата е прилично моќна, така да тоа не е на приоритетна листа.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен FilipM

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3998
 • Turbo
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #55 на: Мај 29, 2015, 19:52:43 pm »
Комплетирај ја во ТI изглед, и ќе биде прекрасна!


Само знаеш, една работа не ми се допаѓа, тоа Марели лајното за снагата  ;)  :)
I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5509
 • 69
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #56 на: Мај 29, 2015, 19:54:05 pm »
Simo со здравје да ја тркалаш и многу безгрижни километри.
Се надевам дека оние во сервисот на Алфа што ги наоштрија секирчињата ке ги употребат на некој друг :)
Одличен примерок. Да беше само црвена ке беше 100% погодок. :)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 42703
 • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #57 на: Мај 29, 2015, 20:01:27 pm »
Комплетирај ја во ТI изглед, и ќе биде прекрасна!
Само знаеш, една работа не ми се допаѓа, тоа Марели лајното за снагата  ;)  :)

Може нема да биде Ti изглед, али ќе биде умерено.

Мене не ми се свиѓа кастм чачкање во епромот. Повеќе ми се свиѓа ед-он уред од производителот на ECU-то, за кој веќе постојат потврдени информации за неговата ефикасност.  Ем изборот на 3 мапи преку даљинско е одлична опција. Како што кажав, тоа е подолу на листата, сега за сега имаме доволно снага на папуча :)


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен FilipM

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3998
 • Turbo
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #58 на: Мај 29, 2015, 20:13:27 pm »
Enough is for the average  ;D


Се зезам
I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 42703
 • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #59 на: Мај 29, 2015, 20:14:24 pm »
1/4 резервоар за 1 ден?! Ќе причека ремапооот ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.