Автор Тема: Најновиот Ајфон во вторник !  (Прочитано 58055 пати)

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #330 на: 13 Септември 2012, 10:22:59 am »
Исто како и до сега ќе се однесува, не верувам дека ќе направат некои револуционерни промени во пакетите :)
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Peconi

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2948
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #331 на: 13 Септември 2012, 11:17:40 am »
За парите што го продаваат може да се направат многу попаметни работи.
Глупаво е да се потрошат толку пари за нешто што нема да ви значи ништо повеќе одколку статусен симбол

За кого како, smartphone не ќе да е веќе статусен симбол, сеедно дали е iphone или некој од андроидите. Убаво кажа ликот на видеото, ретко се одвојувам од телефонот, за се и сешто го користам :)

нема потреба да давам 500 или 600 евра ( незнам колку е ) си имам Е71 го утепувам од зборење батерија држи 3ипол дена, има маил, има гпс, има камера која ја користам мн ретко, има офис кој понекогаш ми треба и буквално немам потреба од пц. Но за кого како, а сигурно тие што имаат ајфон викаат дај ми го ајфонот место дај ми го телефонот  ;D ;D ;D

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #332 на: 13 Септември 2012, 11:22:24 am »
Хахаха, има и такви и тоа доста ;D

Иначе многу поедноставно е користењето на iphone за сурфање на нет, за mail, а и подобро е за ГПС отколку Е71 и такви класика телефони. Јас на одмор пола од сликите ги праам со телефон, пола со дигиталец. Плус со tapatalk форумите ти се многу по достапни, за игрици да не праиме муабет (јебига, често чекам нешто па убивам досада), апликации за се и сешто кои често ми се наоѓаат итн.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Peconi

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2948
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #333 на: 13 Септември 2012, 11:37:33 am »
Класика телефони не се кршат, ми има паднато едно 50 пати, има преживеано сообраќајка со мотор. За сликање не се сликам многу а и не играм игри :)

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #334 на: 13 Септември 2012, 11:42:58 am »
Извини Peconi, супер објаснување даде зошто ти треба телефонот во твојот живот, амаа што врска има тоа со темата?

Ајде ќе ве молам од безпотребни коментари. Ако имате нешто да дополните за темата, повелете.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #335 на: 13 Септември 2012, 11:56:41 am »
За парите што го продаваат може да се направат многу попаметни работи.
Глупаво е да се потрошат толку пари за нешто што нема да ви значи ништо повеќе одколку статусен симбол

За кого како, smartphone не ќе да е веќе статусен симбол, сеедно дали е iphone или некој од андроидите. Убаво кажа ликот на видеото, ретко се одвојувам од телефонот, за се и сешто го користам :)

нема потреба да давам 500 или 600 евра ( незнам колку е ) си имам Е71 го утепувам од зборење батерија држи 3ипол дена, има маил, има гпс, има камера која ја користам мн ретко, има офис кој понекогаш ми треба и буквално немам потреба од пц. Но за кого како, а сигурно тие што имаат ајфон викаат дај ми го ајфонот место дај ми го телефонот  ;D ;D ;D
Tocno. Zosto ajfonot uspat go koristat i kako telefon.

Отсутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3663
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #336 на: 13 Септември 2012, 12:16:08 pm »
http://off.net.mk/vesti/tehnologija/ova-ne-e-najdobriot-ajfon


Ама оваа одбрана не може да се искористи за конекторот. Во овој случај, Епл само се движи од еден затворен стандард кон друг, предизвикувајќи бескрајни проблеми и минимални бенефити за корисникот. Ако Епл стварно сака да веруваме дека стариот док е премногу голем за неговите нови уреди, тогаш требаше да ги замени еднаш засекогаш со индустрискиот стандард за поврзување на работи: УСБ. Овој систем доаѓа во различни големини, вклучувајќи и една (микро-УСБ) што ја има на речиси секој не-Епл телефон на светот.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #337 на: 13 Септември 2012, 12:26:07 pm »
Епл има фантастичен ситем на работа.
Си прави нивни стандарди и му става прекин на цела индустрија. Мораат сите да се приспособат кон нив. Најако од ова е што сите го прават тоа.
Замисли да имаа епл УСБ приклучот, секое ќоше ќе имаше додатоци за епл и сите ќе тврдеја дека тие се оргинал и дека се компатибилни. Вака си има колку толку контрола на производите.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #338 на: 13 Септември 2012, 12:31:02 pm »
Човекот што ја напишал статијата има одлична поента - со тоа што го смениле конекторот, ги заебале сите досегашни корисници. Сите гаџети што си ги купил, сите додатоци, пуњачи, конектори за во кола, итн итн, веќе нема да ти бидат корисни. Односно, можеш да купиш адаптер, ама ќе си го платиш 30 даларс.

Контрола на производите е ок, и контрола на производите може да се направи и на друг начин. Можеш да издаваш Certified by Apple сертификати, можеш да измислиш уште милион други начини да ги издвоиш и потврдиш оргиналите.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #339 на: 13 Септември 2012, 12:32:45 pm »
Yes but Apple aims for your liver, kidney and pocket...

Anyways, си порачав Acer Iconia A100 за $160 па вие купујте ајфони ;)

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #340 на: 13 Септември 2012, 12:40:41 pm »
Човекот што ја напишал статијата има одлична поента - со тоа што го смениле конекторот, ги заебале сите досегашни корисници. Сите гаџети што си ги купил, сите додатоци, пуњачи, конектори за во кола, итн итн, веќе нема да ти бидат корисни. Односно, можеш да купиш адаптер, ама ќе си го платиш 30 даларс.

Контрола на производите е ок, и контрола на производите може да се направи и на друг начин. Можеш да издаваш Certified by Apple сертификати, можеш да измислиш уште милион други начини да ги издвоиш и потврдиш оргиналите.
Дали прочита дека USB конекторот е слободен уред. Нема потреба од никакви лиценци и сертификати. Што значи дека на сите му ја отвора вратата што сакаат да прават. Епа тоа Епл не го дозволува.
А адаптер што кошта 29 долари, ќе го има за 3 долари на и беј, не е страшна работа.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #341 на: 13 Септември 2012, 12:46:58 pm »
Noviot Iphone e must have gadget !!! Top top potop

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #342 на: 13 Септември 2012, 12:49:02 pm »
Oh no...
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен ace-106

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3468
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #343 на: 13 Септември 2012, 12:49:50 pm »
Welcome back  :)

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #344 на: 13 Септември 2012, 12:52:55 pm »
Не би го рекол дека е „фантастичен“ систем на работа... На моменти, многу повеќе е арогантен, препотентен, и да не речам „педерски“... Од многу гледни точки.

Првично, правеа заебанции со компатибилност на некој уред, со некоја периферија што си ја купил за истиот...

Рецимо, имаш iPod nano 4та генерација... И си го почастуеш карактерот, купуеш B&W Zeppelin, што не е воопшто евтино, а е наменето за iPod. Јееееј супер, све фино, сите среќни и весели... После извесно време, некој ти поклонуе iPod touch, од оние најновите што са... И Zeppelin-от што скапо си го платил, не ти работи веќе. И тоа сеа, НЕМАШ можност да купиш адаптер или нешто такво. Е тоа е веќе безобразлук.

Исто е сеа со конекторот... Такво фино пердашење е на буквално СИТЕ што купиле некаков i-уред, што е дрско до бесвест и назад. И нормално, да не останат покуси у педеризмот, iPhone 5 е компатибилен САМО со nano SIM картици.

Плус, за кој таков, новите мапи и навигација и пар други ствари, што на велико ги дробат за iOS 6, НЕМА да бидат компатибилни со iPhone 4?? Ти сугерираат да не џејлбрејкуваш ни под разно, заради безбедност, к**чеви/карики, а тука те ј**е у здрав памет...

Отсекогаш сум ги почитувал за тоа што го прават, и го разбирам целиот момент со „бренд“ и „елитизам“, ама ова е веќе претеризам до даске. Да, иам iPhone 4, што ми требаа ~8 месеца да го користам како телефон, пошто не може туку така да го отклучиш, иако нема веќе никакви врски со операторот од кој е купен, и ДА, ме фасцинира уредот како парче технологија и хардверски и софтверски... Ама Apple може да (и веројатно ќе) го лапне немиен поради ваквото понашање, особено сега, кога веќе имаш конкуренти кои успешно го препишале тоа што го направил Apple, и сега го прават подобро од него.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.