Автор Тема: Адитиви со Д-р. djidji  (Прочитано 363783 пати)

Отсутен ivanxh

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 602
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #2310 на: Април 20, 2023, 10:10:31 am »
Дечки, земав едно вакво да ја освежам малку Астрата, одамна не сум ставил адитив. Вака по искуство, на колку литри гориво е најдобро да се измеша?

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
@ivanxh некоја импресија да споделиш ако си го употребил?
Го турив на 40л дизел и извозев некои 400-500км дента, апсолутно никаква разлика во ништо.

Стариот по втор пат става вакво на Фиестата: https://www.wynns.eu/product/diesel-total-action-treatment/ и двата пати вика дека осеќал промена при повлекување и општо работа на моторот.

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33666
 • Таков е животот... јебига
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #2311 на: Април 20, 2023, 23:07:51 pm »
Дечки, земав едно вакво да ја освежам малку Астрата, одамна не сум ставил адитив. Вака по искуство, на колку литри гориво е најдобро да се измеша?

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
@ivanxh некоја импресија да споделиш ако си го употребил?
Го турив на 40л дизел и извозев некои 400-500км дента, апсолутно никаква разлика во ништо.

Стариот по втор пат става вакво на Фиестата: https://www.wynns.eu/product/diesel-total-action-treatment/ и двата пати вика дека осеќал промена при повлекување и општо работа на моторот.
Пласебо е тоа. Адитивот се става на редовни интервали за да спречи дефекти. Ако имаш дефект и моторот работи лошо, само со ставање адитив нема ништо да се реши. Разлика не осеќаш бидејќи немаш проблем со моторот а ефектот од адитивот е минимален до непостоечки

Отсутен Konstantin.p406c

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 11
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #2312 на: Мај 17, 2023, 12:37:37 pm »
Совет и препорака за адитиви и постапка за бензиски мотор 2000см3 кој неколку години не е пален? Ај што го запалија онака од прва само уље на шипка проверија, за чудо добро и мирно работеше, но со оглед на тоа дека тој мотор ќе биде во мое возило што препорачувате да направам заштитам или оспособам/правилно рестартирам и одржувам?

Отсутен nestor04

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2389
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #2313 на: Мај 17, 2023, 12:45:06 pm »
Ако не е долго време пален, според мене добро е во дупката од свеќиците преку ноќ или уште подобро 24ч. да се стави АТФ(било каков, минерален обичен е најдобро, побарај од некој мајстор 150тина мл. ќе ти даде без пари) по 30тина, може и по 50мл. по клип.
Наредниот ден да се вергла 10тина. секунди без свеќици за да го исфрли вишокот, додуша нема ни потреба бидејќи сето масло ќе си слези долу. После добро е да се повози така или пак веднаш да се смени масло, а пред промена на моторно масло препорачувам Mannol 9900 Engine Flush.
Ова со АТФ го имам пробано на повеќе возила и го слушнав од стар мајстор, а доста има и на youtube за тоа.
И едно "издувување" не е лошо да се направи, да се повози 30тина минути над 3500, дури и 4000 вртежи.

Отсутен Konstantin.p406c

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 11
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #2314 на: Мај 17, 2023, 13:10:24 pm »
@nestor04 Не верувам дека нешто од тоа ќе направат или ако ја кажам испочитуваат, муабетот ми беше што јас да направам после примопредаја? Енџин флаш можеби(ако да кое средство) после тоа уље некое поквалитетно или да се повози со било какво па да се стави кој адитив итн.

Отсутен nestor04

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2389
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #2315 на: Мај 17, 2023, 13:11:51 pm »
Ти сам да го направиш тоа, зошто друг не се замара, инаку за флаш Mannol 9900.
Напиши кој мотор е и од што возило, па да бараме квалитетно масло за него.

Отсутен Konstantin.p406c

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 11
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #2316 на: Мај 17, 2023, 13:27:56 pm »
@nestor04 Јас секако дека сам ќе направам но мујабетот за со АТФ-от е веќе касно, моторот веќе беше запален и сигурно (односно ај прептоставувам, не може да сум сигурен) пред да ја зеам колата ќе работи кај нив, ќе тестираат.
Се работи за EW10j4 (406купе 2000год. редизајн) така ми рекоа дека се води под тие ознаки, но кога го барав на нет го има во 2 варијанти а ја појма немам која од нив е и дали има разлика некаква...

Отсутен nestor04

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2389
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #2317 на: Мај 17, 2023, 13:41:24 pm »
Total 9000 5W-40
Ravenol VSI 5W-40 (подобар од VST)
Ravenol VST 5W-40
Сепак годините ги има, сигурно и километри има, јас би одел на 10W-40 како посигурна варијанта.
Се извинувам за от.
Инаку за АТФ-от може и кога ќе го земеш веднаш да го ставиш, само да биде пред промена на масло е најдобро.
« Последно менување: Мај 17, 2023, 13:50:40 pm nestor04 »

Отсутен M3V8

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2377
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #2318 на: Мај 18, 2023, 14:30:27 pm »
Aman so toa 10W40 :) kako si se zapnal za taa gradacija.
Kolku ke trosi i ne e najbitno. Podobro malce poveke da trosi 5W40 a da pobrzo ima podmackuvanje motorot na palenje pri laden start.
Takov kako sto e motorot podolgo ke tera so podobro maslo makar i da go trosi.
Baska podobar aditiven paket i podobro maslo vo sekoj pogled e 5W40 full sintetika nasrpam polusintetika. (mada toa full e diskutabilno... ako ne e kupeno za germanski pazar)


Отсутен nestor04

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2389
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #2319 на: Мај 18, 2023, 15:40:38 pm »
Пак ќе напоменам, Амсоил полусинтетика (10% PAO и -44 Pour Point, NOACK 5.1%) 10-40 > Ликви
моли синтетика 5-40 (-36 Pour Point NOACK над 10%) или Total 5-40 или Мотул.
Пример спореди Motul X-Cess 8100 5W-40, Titan Supersyn Longlife 5W-40, Liqui Moly Leichtlauf 5W-40 со Amsoil XL Boosted 10W-40.
Овие три марки горе се најкористени.
Амсоилот има 5315 cP @ (-25 °C).
« Последно менување: Мај 18, 2023, 15:49:59 pm nestor04 »

Отсутен M3V8

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2377
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #2320 на: Мај 19, 2023, 01:10:33 am »
Sve toa e ubavo, ama 10W40 nema viskoziet i podmackuvanje na laden motor kako 5W40  toa e mnogu pobitno od toa dali ima 10% PAO. Pod laden motor mislam na nezagrean motor pa i letno vreme, vo sekoe vreme od godinata.
Baska, ima 5W40 so poveke od 10% PAO taka da...

Samo 5.1 % NOACK, do sega nemam videno ulje da ima pod 6%.
Moze nekoj link za ova bas me interesira.

Отсутен nestor04

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2389
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #2321 на: Мај 19, 2023, 01:50:35 am »

Отсутен profesorce

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 3
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #2322 на: Јуни 08, 2023, 12:54:41 pm »
Predlog za aditiv za Touran 1.9 tdi 105 od 2007, bidejki povekje se vozi gradska, pa nesto za cel sistem za cistenje preku gorivoto.

Отсутен Filip MK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1944
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #2323 на: Јуни 08, 2023, 13:23:00 pm »
Имаш на Винс тој Голд мислам дека се вика, пред поскапувањата беше околу 700 ден, сега не знам колку е, го имаш на бензинските на Макпетрол
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен volenos

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 313
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #2324 на: Јуни 26, 2023, 19:36:57 pm »
Дечки вака купив пред 1 година Ауди 2.0 2006 година од познаник. Ја пробав колата и супер беше како и ден денес.

Е сега жена ми имала некој братучед кој е механичар и оној ден отворил хауба и дигнал шипка и као дувало од неа.
И направил филм дека било многу опасно. Ќе ја оставело на пат. Може глава имало пукнато ова она.
 
И сега два дена се расправаме. Ќе откажело, на сред пат.
Неможам да и докажам дека колата е добра.

Вчера по натегање некои 1 саат, викам добро еве ќе отворивме хауба и дигнеме шипка и вистина дува од неа.

И потоа продолжи. "Ете гледаш дека во право e братучедот"
Пробувам да ја смирам ситуацијата, и реков еве да прашаме второ мислење и она ми вели. Нема шанси мајсторот е супер, он прави незнам какви скапи коли.
Прашав други мајстори и сите ми велат. Нема која не дува. Но ете

Бидејќи и тоа не бива и реков, дека ете ќе ја однесам на сервис и ќе ја средат.
Но безврска ми е да ја носам на сервис кога колата работи како нова.

Знам од порано дека луѓе ставаа адитиви.
Па ако знае некој квалитетен адитив кој ќе ја среди ситуацијата и ќе ме спаси од караници супер.
Прашав тука во една продавница за делови. Гледам има некои по 300 денари, ама не ми се ставаат такви, бидејќи ми е добар моторот. Само нешто ултра квалитетно.
« Последно менување: Јуни 27, 2023, 12:13:35 pm volenos »