Автор Тема: Совет за бела техника  (Прочитано 431020 пати)

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7750
  • Плинаш!!!
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #2505 на: 14 Октомври 2024, 17:33:03 pm »
Дечки дали имаме некој мајстор на форумов што се разбира од бољери или некој познаник па да препорачате. Се работи за бољер леов, не уклучува да грее, ни сијаличката не свети. Е сеа јас мислам дека е термостат ама уште не сум бил да видам, во другата куќа е кај мајка ми. Здравје утре ќе одам, па ако не успеам сам да откријам што му е, добро би било да имам бекап опција. Ако имате бројче од некој асален слободно пишете. Куќата се наоѓа во Долно Лисиче.

Sent from my 23124RA7EO using Tapatalk


Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3712
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #2506 на: 14 Октомври 2024, 17:34:23 pm »
2012 на акција во нептун беа Беко машина и сушара 30000 денари.
Сушарата до сеа 2 пати дефект контезатор по 1200 денари (и летно време се сушат алишта на нејзе)
Машината само бравата 300 денари...


Sent from my motorola edge 40 neo using Tapatalk



Од каде ја набави бравата за машината?

Кај мене на Беко машината за перење почнува да откажува соработка при отворање и мака мачиме додека се отвори. Ќе треба и јас да го менувам делот сигурно.
Бравата од сервис балша ја земав, ама ја имаш во сервис македонија некој си 200-300 денари е и е лесна за монтажа
Ја вадиш гумата и обрачот околу нејзе двата штрафа на бравата и тоа е...

Sent from my motorola edge 40 neo using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен nikola98

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 302
  • The best or nothing.
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #2507 на: 14 Октомври 2024, 18:54:03 pm »
@Zile прво провери дали доаѓа струја до него. Ако има, извади го термостатот, и врзи ги жиците директно на греачот.
Може и греачот и сијаличката да ти е рикната. Некој спој ако го фатило.

Присутен Simo - Carrier159

  • Сам свој мајстор
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43608
  • Il Moderatore
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #2508 на: 14 Октомври 2024, 21:19:24 pm »
мислење за машина за перење, ЛГ или Самсунг кој од овие 2 модели, дали вреди да се даде 9500ден плус за ЛГ. Самсунгот на Ананас со ваучер доаѓа 21к, ЛГ 30.5к во Нептун.
И двете се по 5год гаранција.

https://www.neptun.mk/categories/MASINI_ZA_PERENE1/LG-F2WR509SBW

https://www.neptun.mk/categories/bela_tehnika/MASINI_ZA_PERENE/MASINI_ZA_PERENE1/LG-F4WR509SWW

Оваа ја пазарив денес, 1400рпм центрифуга има вс твојата 1200, другото мање-више исто. Ќе ти кажам за месец дена дали ја бива :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7750
  • Плинаш!!!
Одг: Совет за бела техника
« Одговори #2509 на: 14 Октомври 2024, 21:20:14 pm »
Знам како да го проверам, само може да се деси да не отидам утре поради обврски па да не ја оставам мајка ми на цедило, затоа и побарав бројче од некој мајстор. Секако фала ти за советот.

Sent from my 23124RA7EO using Tapatalk