Автор Тема: Ротација на гуми  (Прочитано 13709 пати)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Ротација на гуми
« Одговори #30 на: 09 Август 2014, 00:17:50 am »
Добош е ретко толку силен за да не ја ротира гумата

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Ротација на гуми
« Одговори #31 на: 09 Август 2014, 00:25:01 am »
и тоа имам видено... ако се откачи и изврти гуртната внатре, кога ке се зарие во добошот, нема сила што ке го сврти... а богами после и јунаштво треба за да го отвориш добошот...

и секако, тука секогаш ја имаш опцијата да ти смрзне зимно време, со крената рачна ако го оставиш... :)
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен TRPEE

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1542
Одг: Re: Одг: Ротација на гуми
« Одговори #32 на: 09 Август 2014, 01:22:00 am »
и тоа имам видено... ако се откачи и изврти гуртната внатре, кога ке се зарие во добошот, нема сила што ке го сврти... а богами после и јунаштво треба за да го отвориш добошот...

и секако, тука секогаш ја имаш опцијата да ти смрзне зимно време, со крената рачна ако го оставиш... :)

Mene MI se Desi na tiko se skina pola gurtna I se zaklini vo drugata so saati go vadev dobosot.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Ротација на гуми
« Одговори #33 на: 09 Август 2014, 01:55:23 am »
првиот пат сум се зезал така дооолго долго... од вториот пат па натака имам правило едно за било кој дел кога се работи за автомобил... после 30 минути неуспех, во принцип, палам шлајферицата и го сечам тоа што и да е... тој или следниот ден, набавувам нов ист таков дел... некој можда има време и нерви, јас немам толку многу...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Dule_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2975
Одг: Ротација на гуми
« Одговори #34 на: 06 Август 2015, 15:28:51 pm »
Дали при ротација на гумите се вади гумата од бандаж или се ротираат по овој редослед?


Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Ротација на гуми
« Одговори #35 на: 06 Август 2015, 17:24:26 pm »
Ако се дирекционални (имаат правец на ротација обележано на страницата од гумата), тогаш оние што од позади одат напред мора да се демонтираат од бандаши

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен cuoresportivo159

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4194
Одг: Ротација на гуми
« Одговори #36 на: 06 Август 2015, 17:27:42 pm »
Јас ги ротирам напред-назад, на иста страна.
Alfa Romeo 166 is one of only three cars that have "that special thing" !!! 
-J.Clarkson

Отсутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5468
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Ротација на гуми
« Одговори #37 на: 06 Август 2015, 19:09:20 pm »
So do I?
I eve muka nema.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Ротација на гуми
« Одговори #38 на: 06 Август 2015, 20:14:47 pm »
Moже и така може и вкрстено.  Ако се менуваат вкрстено како на сликата, мора да се внимава на правецот на ротација доколку постои.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Одг: Ротација на гуми
« Одговори #39 на: 06 Август 2015, 23:53:30 pm »
Па добро, јас мислам дека не ги возиме на стаза за да ги вкрстуваме па до толку идеално подеднакво да се трошат.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Ротација на гуми
« Одговори #40 на: 06 Август 2015, 23:58:53 pm »
ова со фкрстување на гумите е од поново време многу актуелно... и според мене е чиста глупост... турам 2 нови гуми напред, предните позади ги преместувам... кога ке се потрошат задните, пак турам 2 нови напред, предните позади... толку од преместување, ротирање, вркстување и незнам ти што уште... чиста глупост како што реков... возам нај често колу 150/60 брзина, понекад и преку 200... ако ви е репер тоа... ова со вкрстување и ротирање гуми е ПИЦАЈЗЛА моменат, кој сигурен сум дека на википедија го има објаснето зашто е добро (симо ке ми докаже гарант, вадејки од контекст некое делче дека грешам) и е ептен глупа работа според мене а богами и според еден куп други луѓе... во тој друг куп луѓе се и вулканизери со по 20-30 години стаж... али нема везе, на интернет пишува дека тоа е добро и тогаш МОРА да е добро и паметно да се прави... фрлајте пари по вулканизери...
« Последно менување: 07 Август 2015, 00:04:03 am onak »
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Одг: Ротација на гуми
« Одговори #41 на: 07 Август 2015, 00:03:56 am »
Не ни може да е пицајзла моменат пошто како што реков, единствено при исти услови (читај иста траекторија/стаза) можеш да правиш такви комбинации за идеално подеднакво трошење на гумите. А ова според мене е чиста глупост и непотребно глупирање. Едино ако имаш некој опасен нагиб па да искомпензираш за јадењето на ивиците, али колку што знам тука сите возат фабрички нагиби помеѓу 0 и 1 степен.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Ротација на гуми
« Одговори #42 на: 07 Август 2015, 00:07:46 am »
под пицајзла моменат го кфалификувам затоа што има луѓе кои ке паднат болни ако им се расипе колата нешто.. до толку ги мазат и пазат, да мислам дека е претеризам истото... да му се тресам ако имам грепка на браникот?? или треба да паѓам у делириум, затоа што ми се љуснала бојата на ќошето од тапацирот? или пак да паднам у тежок транс затоа што гумите предни со задни ми биле различен бренд, а не па да ги ротирам за да се јаделе рамномерно сите... се тоа е пицајзла момент...

да друже, и јас сакам колата да ми е тип топ, спремна за на пат за било каде... ако гумите после 5/10.000 км не ми се изротирани, не мислам дека не ми е спремна колата... хахаха... или уште помалку се секирам за “исправноста“ на возилото ако ми е изгребан браникот...  ;D ;D ;D :D :D
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Ротација на гуми
« Одговори #43 на: 07 Август 2015, 00:24:36 am »
Како сакате, тоа јас не го сметам за пицазла моменат или цепидлачење. Секогаш купувам комплет 4 исти гуми од ист производител и 15-те минути на 5-6.000км за ротација ми спаѓа во  „хигиена“ на возилото. Нема трошок, а рамномерното абење носи и балансирани својства на возилото. Не би сакал на вирчиња по автопат да имам позади речиси излижани гуми а напред речиси нови.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Filip_90

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1839
  • VW Golf 5 1.9 TDI
Одг: Ротација на гуми
« Одговори #44 на: 07 Август 2015, 00:38:26 am »
Како сакате, тоа јас не го сметам за пицазла моменат или цепидлачење. Секогаш купувам комплет 4 исти гуми од ист производител и 15-те минути на 5-6.000км за ротација ми спаѓа во  „хигиена“ на возилото. Нема трошок, а рамномерното абење носи и балансирани својства на возилото. Не би сакал на вирчиња по автопат да имам позади речиси излижани гуми а напред речиси нови.
Најдобро 4 нови, исти, и да си ги менуваш напред-назад на 10 000 км. Перфектен баланс, ни гзот да забегaва, ни предницата :)
Доколку се немаат пари за 4 нови јас би ги монтирал според распоредот на тежината на возилото...ако е напред потешка колата тогаш напред подобрите.