Автор Тема: Ротација на гуми  (Прочитано 13708 пати)

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Ротација на гуми
« на: 08 Август 2014, 13:15:53 pm »
Направена денес ротација, проверка и балансирање на гуми (имаше потреба само на две тркала).

Јас правам на секои 10000 км, и тоа на ЦР-В то по дијагонала (задната лева станува предна десна, задната десна стантува предна лева итн....)

На Цитроенот бидејќи мислам дека имаат гумите насока на ротација, задните стануваат предни и обратно (таму ги ротирав на 20000 км, а не знам дали се ротирани пред тоа).

Прави некој друг ротација на гумите/тркалата?



Отсутен Jordan

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 219
Одг: Ротација на гуми
« Одговори #1 на: 08 Август 2014, 13:19:16 pm »
ги ротирам и јас при секоја промена летни-зимски според ова

http://www.tirexperts.ca/images/mechanical/tire_rotation.jpg

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Ротација на гуми
« Одговори #2 на: 08 Август 2014, 13:28:13 pm »
На секое менување зимски-летни, задните се предни.

Отсутен Lazarus

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 533
  • drive it like you stole it!
Одг: Ротација на гуми
« Одговори #3 на: 08 Август 2014, 13:29:18 pm »
@jordan,
Горенаведената шема не важи за гума со асиметрична шара.

Едит: уствари може, моја грешка. Едноставна ротација со вкрстување не може кај симетрична шара со ознака за ротација на вртење, освен ако се вади гумата од бандаж.
« Последно менување: 08 Август 2014, 13:44:19 pm Lazarus »

Отсутен Jordan

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 219
Одг: Ротација на гуми
« Одговори #4 на: 08 Август 2014, 13:42:55 pm »
@jordan,
Горенаведената шема не важи за гума со асиметрична шара.

нормално...доколку се асиметрични и се ротираат на овој начин ке дојдат наопаку , инаку зборував за симетрични пошто и зимските и летните ми се симетрични , а за асиметрични предните назат , задните напред ( лева со лева , десна со десна , не дијагонално )

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Ротација на гуми
« Одговори #5 на: 08 Август 2014, 13:43:10 pm »
На секое менување зимски-летни, задните се предни.

Кај мене бидејќи не проаѓам исто со Летни и зимски баш водам евиденција за пројдена километража. На 10000 пројдени км со тој сет гуми правам Ротација.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Ротација на гуми
« Одговори #6 на: 08 Август 2014, 13:45:40 pm »
Никој не проаѓа исто. Кој е бенефитот од водењето евиденција?

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Ротација на гуми
« Одговори #7 на: 08 Август 2014, 13:49:01 pm »
Баш така. Нема поента водењето евиденција. Ако некоја година не поминеш многу километри немаш потреба да ги ротираш.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Ротација на гуми
« Одговори #8 на: 08 Август 2014, 13:49:25 pm »
@jordan,
Горенаведената шема не важи за гума со асиметрична шара.

Едит: уствари може, моја грешка. Едноставна ротација со вкрстување не може кај симетрична шара со ознака за ротација на вртење, освен ако се вади гумата од бандаж.

Може кај асиметрична и симетрична, единствено ограничување е дирекциона гума.

http://www.tirerack.com/tires/tiretech/techpage.jsp?techid=180

На секое менување зимски-летни, задните се предни.

Кај мене бидејќи не проаѓам исто со Летни и зимски баш водам евиденција за пројдена километража. На 10000 пројдени км со тој сет гуми правам Ротација.

Немаш потреба од ротирање баш на 10.000. Ротираш гуми на почеток на сезона. Секоја сезона поминуваш отприлика исто со гумите.
Дури и почестата ротација поарно им доаѓа. Ако може на 2000 да ги ротираш најубаво. Ама мене ми е је*ада секој месец да ги ротирам ...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Ротација на гуми
« Одговори #9 на: 08 Август 2014, 13:50:34 pm »
Никој не проаѓа исто. Кој е бенефитот од водењето евиденција?

Водам евиденција кој сет на гуми колку ми прошол. Пример ако со Зимските во сезона минувам по 3000 км, не ги ротирам, ги оставам исто. Ќе ги изротирам кога баш тој сет гуми ќе пројде 10000 км.

Така да баш има поента водење евиденција за кои гуми колку проаѓаат

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Ротација на гуми
« Одговори #10 на: 08 Август 2014, 13:51:14 pm »
@jordan,
Горенаведената шема не важи за гума со асиметрична шара.

Едит: уствари може, моја грешка. Едноставна ротација со вкрстување не може кај симетрична шара со ознака за ротација на вртење, освен ако се вади гумата од бандаж.

Може кај асиметрична и симетрична, единствено ограничување е дирекциона гума.

http://www.tirerack.com/tires/tiretech/techpage.jsp?techid=180

На секое менување зимски-летни, задните се предни.

Кај мене бидејќи не проаѓам исто со Летни и зимски баш водам евиденција за пројдена километража. На 10000 пројдени км со тој сет гуми правам Ротација.

Немаш потреба од ротирање баш на 10.000. Ротираш гуми на почеток на сезона. Секоја сезона поминуваш отприлика исто со гумите.
Дури и почестата ротација поарно им доаѓа. Ако може на 2000 да ги ротираш најубаво. Ама мене ми е је*ада секој месец да ги ротирам ...

Пошто и мене ми е зезање да ги ротирам, затоа си напраив на 10000 км :) Некој просек да е тамам

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Ротација на гуми
« Одговори #11 на: 08 Август 2014, 13:52:41 pm »
Дури и почестата ротација поарно им доаѓа. Ако може на 2000 да ги ротираш најубаво. Ама мене ми е је*ада секој месец да ги ротирам ...

А зашто на месец дена или 2000км? Линк?
Зошто не секое сабајле?

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Ротација на гуми
« Одговори #12 на: 08 Август 2014, 13:57:37 pm »
Дури и почестата ротација поарно им доаѓа. Ако може на 2000 да ги ротираш најубаво. Ама мене ми е је*ада секој месец да ги ротирам ...

А зашто на месец дена или 2000км? Линк?
Зошто не секое сабајле?

Зашто секое сабајле кафе пијам и гледам у точка во тие моменти (задњиве денови јадам и Локум. А Локум и Ротација на гуми не идат :) ).

Ротација на гуми строго пред спиење после миење заби или на 10000 км на гладно срце.

Отсутен Lazarus

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 533
  • drive it like you stole it!
Одг: Ротација на гуми
« Одговори #13 на: 08 Август 2014, 14:14:11 pm »
@jordan,
Горенаведената шема не важи за гума со асиметрична шара.

Едит: уствари може, моја грешка. Едноставна ротација со вкрстување не може кај симетрична шара со ознака за ротација на вртење, освен ако се вади гумата од бандаж.

Може кај асиметрична и симетрична, единствено ограничување е дирекциона гума.

http://www.tirerack.com/tires/tiretech/techpage.jsp?techid=180
Oдлично објаснување од линкот. Фала!

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Ротација на гуми
« Одговори #14 на: 08 Август 2014, 14:40:30 pm »
Дури и почестата ротација поарно им доаѓа. Ако може на 2000 да ги ротираш најубаво. Ама мене ми е је*ада секој месец да ги ротирам ...

А зашто на месец дена или 2000км? Линк?
Зошто не секое сабајле?

Ако ги ротираш секое сабајле, стално ќе имаш неразгазени гуми. Предните и задните, различно газат на асфалт. Вака, таман им е 200-300км да си „легне“ нагазната површина и уште 1700-1800км возење ;)

Оптимално менување според сите препораки од производители е помеѓу 5000 и 1000км. Оптимално, значи најдобри ефекти со најмалце напор. Ако ги менуваш секој месец, можда ќе биде идеално за гумите, ама не е оптимално :)

http://www.dunloptires.com/en-US/services/tire-rotation

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.