Автор Тема: Електронска цигара  (Прочитано 40706 пати)

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Одг: Re: Одг: Електронска цигара
« Одговори #15 на: 19 Ноември 2013, 21:21:05 pm »
Ја би забранил пушење цигари во кола.

Ако е забрането зборење на телефон, зашто да не е и ова? Да не случајно помалку го одвлекува вниманието на возачот?

зборење на телеофн одзима внимание. пошење на цигара го прави возачот пушач по опуштен и не одзима внимание. ако на пушач му забраниш да пуши зад волан ете ти нервоза и нервозен возач кој ке брза да стигне кај што тргнал и е ризик фактор голем во сообраќајот... нај убаво е да им забраниме на пушачите да возат а? и тоа само затоа што ти не си пушач...

Палење цигара одзима внимание, димот пречи во се' живо и диво, и башка ако се деси да ти падне цигарата од рака, чисто сумњам дека ќе останеш ,,кул". Плус, возилото воња до бесвест и назад. Плус, пречи на сите во колата.

Не викам да не пушат воопшто, туку додека возат. Ако толку мора да запали цигара, нека застане 2 минути, нека исчади на раат, па нека продолжи понатаму.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Електронска цигара
« Одговори #16 на: 19 Ноември 2013, 23:12:36 pm »
Да не ве интересира кожна пура случајно?

а тебе еколошка? :)
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8517
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг:
« Одговори #17 на: 20 Ноември 2013, 08:35:47 am »
И кога пушев цигари во кола непушев. Ај што смета него и колата јок ја прави. И со самото тоа нервоза ми ствара. Кај мене бар така било.

Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2209
Одг: Електронска цигара
« Одговори #18 на: 20 Ноември 2013, 08:55:17 am »
Абе темава беше за електронски цигари, а не за пушење во кола :D
>>>>><<<<<

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Одг: Електронска цигара
« Одговори #19 на: 20 Ноември 2013, 09:00:45 am »
Брат, цигара си е цигара, дали ќе чадиш електрони или тутун, ја не се мешам тука.

;D ;D ;D ;D ;D
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29056
    • CARclub.mk
Одг: Електронска цигара
« Одговори #20 на: 20 Ноември 2013, 10:07:26 am »
Цигари се одвратна, смрдлива, нездрава, економски неисплатлива и генерално себична навика. Првиот што ќе ми каже „ама ние така се опуштаме“ ќе му кажам дека и ние непушачите се опуштаат на некој начин, не се цигарите единствениот начин на опуштање.

Јас не само што би забранил цигари во кола, јас генерално би забранил цигари, или би ги направил несразмерно скапи.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Електронска цигара
« Одговори #21 на: 20 Ноември 2013, 10:49:45 am »
Ја би забранил пушење цигари во кола.

Ако е забрането зборење на телефон, зашто да не е и ова? Да не случајно помалку го одвлекува вниманието на возачот?

зборење на телеофн одзима внимание. пошење на цигара го прави возачот пушач по опуштен и не одзима внимание. ако на пушач му забраниш да пуши зад волан ете ти нервоза и нервозен возач кој ке брза да стигне кај што тргнал и е ризик фактор голем во сообраќајот... нај убаво е да им забраниме на пушачите да возат а? и тоа само затоа што ти не си пушач...

Тек да видиш каква нервоза е кога ќе ти падне жар на ку*от или кога ќе треба жарчето под седиште да го бркаш у возење! Мераци!
Пушење цигари у кола треба да е забрането. Пушње  у кола може да биде дозволено ако е колата паркирана (тука опфаќа секаков вид пушење) ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Одг: Електронска цигара
« Одговори #22 на: 20 Ноември 2013, 10:51:16 am »
Ја би забранил пушење цигари во кола.

Ако е забрането зборење на телефон, зашто да не е и ова? Да не случајно помалку го одвлекува вниманието на возачот?

зборење на телеофн одзима внимание. пошење на цигара го прави возачот пушач по опуштен и не одзима внимание. ако на пушач му забраниш да пуши зад волан ете ти нервоза и нервозен возач кој ке брза да стигне кај што тргнал и е ризик фактор голем во сообраќајот... нај убаво е да им забраниме на пушачите да возат а? и тоа само затоа што ти не си пушач...

Тек да видиш каква нервоза е кога ќе ти падне жар на ку*от или кога ќе треба жарчето под седиште да го бркаш у возење! Мераци!
Пушење цигари у кола треба да е забрането. Пушње  у кола може да биде дозволено ако е колата паркирана (тука опфаќа секаков вид пушење) ;D

Палење цигара одзима внимание, димот пречи во се' живо и диво, и башка ако се деси да ти падне цигарата од рака, чисто сумњам дека ќе останеш ,,кул". Плус, возилото воња до бесвест и назад. Плус, пречи на сите во колата.

Молим лепо. Егзекли мај поинт.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2209
Одг: Електронска цигара
« Одговори #23 на: 20 Ноември 2013, 11:59:49 am »
Ај више коа почнавме за пушење у кола  ;D ;D ;D







>>>>><<<<<

Присутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7290
Одг: Електронска цигара
« Одговори #24 на: 20 Ноември 2013, 12:22:55 pm »
Цигари се одвратна, смрдлива, нездрава, економски неисплатлива и генерално себична навика. Првиот што ќе ми каже „ама ние така се опуштаме“ ќе му кажам дека и ние непушачите се опуштаат на некој начин, не се цигарите единствениот начин на опуштање.

Јас не само што би забранил цигари во кола, јас генерално би забранил цигари, или би ги направил несразмерно скапи.

+ 100 миљона.

20 евра кутија да ги направат, па нека поцркаат за цигари. Ужасно ме нервираат, ужасно. Или па девојче па ми пафта со цигара наоколу ? Фала чао пријатно, ако ти е до пушење, повели. ;D

Иначе татко ми користеше електронска цигара. Недела дена само, после пак се врати на марлборо. Се додека не го стрефи некоја состојба во која мораше да оди по болници и на 300  испитувања, па да му кажат операции и слично (ама ок се заврши). Ене го сега, 3-4 месеци нема запалено.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Одг: Електронска цигара
« Одговори #25 на: 20 Ноември 2013, 19:46:55 pm »
Татко ми пушеше, па кога беше доцна престана... али беше доцна. Ене го сега, 6 feet under

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Електронска цигара
« Одговори #26 на: 20 Ноември 2013, 21:10:14 pm »
 Цигара невин човек нема убиено, кој си пуши ќе си го носи ризикот.

 Алкохол од друга страна секој ден зема недужни животи.

 Не ми серете тука за цигари вакви биле онакви биле, што кур ве боли глеј си живот...

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9868
Одг: Електронска цигара
« Одговори #27 на: 20 Ноември 2013, 21:12:31 pm »
e jako m**e ako padnit zarce sanki ke eksplodiras, ke zastanis ke go ugasis ke si ja zapalis cigarata i prodolzuvas. Probav ednas da gi ostavam, pusev po 5 cigari na den, se popraviv 5 kg za edna nedela i se iskarav so site. a skroz da gi ostajv... holesterol ke fatev. Misla deka cigarite si se individualna rabota. Koj saka neka pusi koj ne-ne mora. Baba mi pokojna bog da ja prodti na 60 i nesto pocina ni piese ni pusese... Ne znaci 2 cigari pusis i tolku kaput si, ne deka ne stetat ama ne se tolku stetni.
Inaku liucno mislenje kako pusac pre bi gi ostavil nego da tegna nekoi hemikalii, od kaj zna shto ima vo tie elektronskite cigari, nikotin ima sekako. Aj drug pat ke postiram video kolku katran izleguva od eden dim.... nesto dremki me fakaat sega...
]

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Електронска цигара
« Одговори #28 на: 20 Ноември 2013, 21:35:54 pm »
Цигара невин човек нема убиено, кој си пуши ќе си го носи ризикот.

 Не ми серете тука за цигари вакви биле онакви биле, што кур ве боли глеј си живот...

http://www.cdc.gov/tobacco/data_statistics/fact_sheets/secondhand_smoke/general_facts/

Шо сакаш праи со себе и своето здрвје. Само кога ќе треба за хемотерапија да плаќаш, не користи плави картони, зошто така ги трошиш моите пари.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2209
Одг: Електронска цигара
« Одговори #29 на: 20 Ноември 2013, 22:03:58 pm »
Никотинот не е штетен, во електронските има синтетички никотин кој може да контролираш во колкава доза ке конзумираш, и полека да намалуваш, во пафтањето е финтата. Може да пафташ од навика плус иде зима не смее да се пучи во ресторани и кафичи.... за жал катранот и ред други работи што се става за вкус во цигарата се штетени...
>>>>><<<<<