Автор Тема: Електронска цигара  (Прочитано 42666 пати)

Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
Електронска цигара
« на: 18 Ноември 2013, 23:02:59 pm »
Ја отворив темата да размениме мислења и искуства од користење на електронски цигари, кај нас на пазарот има доста избор па се мислам дали да порачам од интернет или да земам од тука. Знам дека Џиџи користеше вакви.
>>>>><<<<<

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Електронска цигара
« Одговори #1 на: 18 Ноември 2013, 23:20:44 pm »
Не ти се исплати од нет да земаш,кај нас дури и поефтини се

Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
Одг: Електронска цигара
« Одговори #2 на: 18 Ноември 2013, 23:23:38 pm »
Ги гледам цените баш сега, тука некаде се, само искуства ме интересираат, кој од која марка е задоволен и одржување. Ми усмрдеа и кола и се :D вака ке им купам поклон за нова година и "чао џаци " :)
>>>>><<<<<

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5619
Одг: Електронска цигара
« Одговори #3 на: 18 Ноември 2013, 23:50:07 pm »
 jas lani zemav od belgrad kaj kinezite elektronska cigara so 10 filtercinja rezerva i sisence tecnost za evtini pari mislam okolu 5 eura bese cigarata so patronite + nesto sitno bese tecnosta za polnenje  so aroma na malboro cigari.
impresii neznam kako da ti kazam vleces ima nekoj smek na cigara izlaga parea od usta i tolku tegni dur mozes i posle stavi u dzeb i teraj..
Dobro e ako nekoj pusi premnogu  mesto da pikas cigara  zemi ova pavkaj go celo vreme bitno nesto dase vrti u usta ..Inace ako  ti e za vo kola e extra nema dim nikakov cad i miris jok moze malce na aroma da  zaonadi ama neprimetno aroma kaj mene mavase koga kje povlecev cigarata kako da jadev slatko od kajsii ;D ;D ;D ;D

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Електронска цигара
« Одговори #4 на: 19 Ноември 2013, 00:31:34 am »
Probano i mnogu krsh rabota. Poarno od klasicna cigara nema.

Najubavo pura Partagas ili Fidel Castro ! Mani gi tie hemii.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43553
  • Il Moderatore
Одг: Електронска цигара
« Одговори #5 на: 19 Ноември 2013, 00:45:58 am »
Ако ти е целта да не пушиш - едноставно престани. потребни се 2-3 неели да ти помине основната криза. Посе тоа, мирисот на тутун ќе те потсеќа дека било убаво да пушиш цигари, но волјата ќе биде доволна за да те одвлече.
Ти го кажувам ова како страствен долгогодишен бивши пушач, со во просек една ипол кутија на ден (некогаш и до три кутии) цигари  „со појак тејст“, лаки, хабе, камел, бели малборо и сл, со стаж од 15-тина години. Последниве 5-6 години ги оставив цигарите, а поселднава година веќе ни пури и луле не ми се по ќејф и не сум запалил.
 
Цигари се оставаат многу едноставно. Само престануваш и толку. Убеди се дека волјата ти е јака, и можеш да се откажеш.


Можеби не кажав ништо во врска со електронскиве глупости, ама реално, ако си решил да оставиш цигари, не ти требаат помагала.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
Одг: Електронска цигара
« Одговори #6 на: 19 Ноември 2013, 01:02:29 am »
Ниту пушам, ниту би се фатил за тоа го*но, ама околу мене домашните и понежната половина ме утепаа. Џабе зборам, дек смрди и дека нечини. Идејата ми дојде кога видов пријателка на мајка ми((35 години активен пушач) дека пафка такви електронски цигари и вика дека после 3 недели нема потреба да пали цигари (имало некој сооднос во тие шишенца за мешање на никотин) ефектот беше ист како на цигара. Нејзината цигара беше umrella  малку поскапата кај нас на пзар околу 2500 денари, ама сите работат на ист принцип ваљда....
>>>>><<<<<

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43553
  • Il Moderatore
Одг: Електронска цигара
« Одговори #7 на: 19 Ноември 2013, 01:13:50 am »
Паметно од твоја страна што не си турил тоа шитот у уста. Можда единствено нешто што не би го направил во животот кога би почнал од почеток :)

Што се однесува до понежната половина, мислам дека ако те цени, лесно и брзо ќе ги остави. И ова од искуство го кажувам. Се надевам дека ќе ги убедиш дома дека е нездрво и дека цигарите многу смрдат. Почни да ги тераш барем надвор да пушат, за да не усмрдуваат по дома.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
Одг: Електронска цигара
« Одговори #8 на: 19 Ноември 2013, 01:21:30 am »
Ај по дома не е страшно ама у колана е ужас ... јас сум попустлив, знам како е кога некој е зависен (како јас од благо) па затоа пак допуштам, ама гледам некои алтернативи за да го решам тој проблем и секако здравјето пред се...
>>>>><<<<<

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43553
  • Il Moderatore
Одг: Електронска цигара
« Одговори #9 на: 19 Ноември 2013, 10:34:59 am »
За низ град не гледам причина да се пуши во кола. од било каде до било каде е 20-25 минути возење.
За подолг пат ок е да се застане за пауза за цигара на секој саат - два.
Тој принцип го практикував како пушач. Во ниту една моја кола (или на моите, иако и они биле пушачи едно време) не се пушело.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Електронска цигара
« Одговори #10 на: 19 Ноември 2013, 18:37:09 pm »
ti ne gledas ama nekoj drug videl pricina. kaj mene se pusi. ima fabricki pepeljari. a pepeljara sluzi za pepel od cigari. ne za sitni pari. za niv ima druga pregrada :)
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Re: Електронска цигара
« Одговори #11 на: 19 Ноември 2013, 19:47:45 pm »
Ја би забранил пушење цигари во кола.

Ако е забрането зборење на телефон, зашто да не е и ова? Да не случајно помалку го одвлекува вниманието на возачот?
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Електронска цигара
« Одговори #12 на: 19 Ноември 2013, 20:56:03 pm »
Да не ве интересира кожна пура случајно?

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Електронска цигара
« Одговори #13 на: 19 Ноември 2013, 21:04:32 pm »
Ја би забранил пушење цигари во кола.

Ако е забрането зборење на телефон, зашто да не е и ова? Да не случајно помалку го одвлекува вниманието на возачот?

зборење на телеофн одзима внимание. пошење на цигара го прави возачот пушач по опуштен и не одзима внимание. ако на пушач му забраниш да пуши зад волан ете ти нервоза и нервозен возач кој ке брза да стигне кај што тргнал и е ризик фактор голем во сообраќајот... нај убаво е да им забраниме на пушачите да возат а? и тоа само затоа што ти не си пушач...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Електронска цигара
« Одговори #14 на: 19 Ноември 2013, 21:05:57 pm »
Да ги убиеме, ама претходно да ги..... особено пушалките.