Автор Тема: Осигурителни компании  (Прочитано 103631 пати)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #30 на: 09 Октомври 2013, 10:42:01 am »
пола година каснење? и тоа пола сума? машала... убаво е да се знае кои се неодговорни и несоодветни.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9999
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #31 на: 09 Октомври 2013, 13:42:41 pm »
Се извинувам доколку некој се препознае, но многу ме нервира кога некој луѓе ќе направат штета на возилото и не го активираат каското од причина што штетата била мала. Која е логиката неможам да разберам...

Не го активираат затоа што најчесто имаат франшиза од 200,300,500 евра, па ако штетата е 530 евра, они имаат франшиза од 500 евра ќе треба од свој џеб да си ја платат франшизата ;)

Иначе јас би ги препорачал Кјуби на прво место, па потоа без точен редослед Винер, Триглав и Еуролинк можеби.

@Томи
Ако не успееш сам да си наплатиш се, контактирај ме ;)
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5835
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #32 на: 09 Октомври 2013, 14:14:44 pm »
Евроинс е најнесериозната осигурителна компанија, бегајте подалеку. Само Кјуби или Триглав.

Отсутен kalimero

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1820
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #33 на: 09 Октомври 2013, 14:29:08 pm »
Е сега и ти, што лошо си видел од другите компании, јас одговорно тврдам дека покрај споменативе две има и трета која си е супер сериозна во работата. :)

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7002
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #34 на: 09 Октомври 2013, 16:48:24 pm »
не е до мене, не ја избрав јас Евроинс, тој што ме закачи на паркинг беше осигуран кај нив, така да, во овој случај, гаќите ми паднаа пред време...

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7477
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #35 на: 09 Октомври 2013, 18:28:24 pm »
Се извинувам доколку некој се препознае, но многу ме нервира кога некој луѓе ќе направат штета на возилото и не го активираат каското од причина што штетата била мала. Која е логиката неможам да разберам...

Не го активираат затоа што најчесто имаат франшиза од 200,300,500 евра, па ако штетата е 530 евра, они имаат франшиза од 500 евра ќе треба од свој џеб да си ја платат франшизата ;)

Да не си грешка, доколку има  франшиза од 500е и штетата е до 500е тој ја плаќа, ако е над 500е тие комплет му исплаќаат?

Отсутен DejzY

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1004
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #36 на: 09 Октомври 2013, 21:26:20 pm »
Убо си пиша Банзаи..

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9999
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #37 на: 09 Октомври 2013, 21:42:02 pm »
Така е, убаво си пишав :)
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5835
Одг: Re: Осигурителни компании
« Одговори #38 на: 09 Октомври 2013, 21:48:05 pm »
Во право е Банзаи,  плаќаат само од франшиза па натака :)  Само осигурање со франшиза од 500 еу и не е баш исплатливо,  барем да е со 200 еу најмногу.  Разликата во цена не е голема.

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9999
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #39 на: 09 Октомври 2013, 23:26:53 pm »
Па не е баш дека разликата во цена не е голема.

На кола со вредност од 20000 евра разликата во каското дали е со 200 или 500 евра франшиза е околу 200 евра.

За поефтини коли може и да не се исплати баш.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3768
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #40 на: 18 Октомври 2013, 00:27:07 am »
Sto mislite za ova:
http://euroins.com.mk/-322.html
Nekolku godini veke postoj, i nakratko spored dogovorot sto pokriva e nesto kako mini kasko, i pokriva steti vo vrednost do 200 Eur vo edna godina ( znaci i poveke steti da ima vo edna tekovna godina, osiguruvanjeto pokriva steti do suma do 200 eur, nad toa si pokrivate samite ) i vazi pod opredelni uslovi ( liceto koe sto go upravuva voziloto da ne e pijano, voziloto da ne e koristeno za trki i slicno, vo momentot na nesrekata da ne e vozeno so brzina pogolema od 50km/h nad dozvolenata i slicno ) i premijata koja sto ja plakate za seto ova e samo simbolicni 850 MKD ( pred 1 ili 2 godini bese 600MKD). Znaci paketcevo postoj nekolku godini veke i super e vaka na hartija, pa ajde dokolku nekoj e zapoznaen poveke, ili go koristel neka spodeli iskustvo ;D

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29162
    • CARclub.mk
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #41 на: 18 Октомври 2013, 00:33:43 am »
Кога прашував човек што работи во Евроинс ми рече да не се заебавам. :)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #42 на: 18 Октомври 2013, 01:28:45 am »
Sto mislite za ova:
http://euroins.com.mk/-322.html
Nekolku godini veke postoj, i nakratko spored dogovorot sto pokriva e nesto kako mini kasko, i pokriva steti vo vrednost do 200 Eur vo edna godina ( znaci i poveke steti da ima vo edna tekovna godina, osiguruvanjeto pokriva steti do suma do 200 eur, nad toa si pokrivate samite ) i vazi pod opredelni uslovi ( liceto koe sto go upravuva voziloto da ne e pijano, voziloto da ne e koristeno za trki i slicno, vo momentot na nesrekata da ne e vozeno so brzina pogolema od 50km/h nad dozvolenata i slicno ) i premijata koja sto ja plakate za seto ova e samo simbolicni 850 MKD ( pred 1 ili 2 godini bese 600MKD). Znaci paketcevo postoj nekolku godini veke i super e vaka na hartija, pa ajde dokolku nekoj e zapoznaen poveke, ili go koristel neka spodeli iskustvo ;D

200 еура? една пијана будала а ме закачи на паркинг 200 еура нема да покријат.. не дека ке бидам оштетен за 850 денари, ама тоа се џабе дадени пари... ЏАБЕ.. исто како и зеро и јас имам чуено дека е заеб голем. и кјуби македонија го имаа ова, ншето слично за 30 еура покритие до 500 еура, ама услови 1 миљон разни и на крај би требало да возиш во ИДЕАЛНА состојба во ИДЕАЛЕН сообраќај кај што реално не би се десила никаква штета за да добиеш обесштета од сообраќајка...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #43 на: 18 Октомври 2013, 09:54:44 am »
Дечки, брокери  8) , која е процедурата доколку сте платиле осигурање за возилото 10-12 дена пред да истече старото но поради виша сила: удар од гром, пад на напон, ремонт, поплава и слично не сте успеале да отидете на технички ( притоа ве одбиле под рука да ви удрат печат за техничко исправно возило). Поминауваат два месеци од реализирањето на осигурувањето но колата уште не поминала технички. Кој се опциите:

a) важи старото осигурање само треба да се смени датата
б) треба повторно  да се вади осигурање

Оди во компанијата каде си ја извадил полисата, мора да ги имаш двата примерока од полисата со тебе, ќе доплатиш одредена сума, за тие месец дена или два, и ќе ти извадат нова.

1800 денара за два месеца. Некако многу ми се виде со оглед дека целата полиса е 7 000.

Отсутен Bojan j

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3033
Одг: Осигурителни компании
« Одговори #44 на: 18 Октомври 2013, 10:08:53 am »
Sto mislite za ova:
http://euroins.com.mk/-322.html
Nekolku godini veke postoj, i nakratko spored dogovorot sto pokriva e nesto kako mini kasko, i pokriva steti vo vrednost do 200 Eur vo edna godina ( znaci i poveke steti da ima vo edna tekovna godina, osiguruvanjeto pokriva steti do suma do 200 eur, nad toa si pokrivate samite ) i vazi pod opredelni uslovi ( liceto koe sto go upravuva voziloto da ne e pijano, voziloto da ne e koristeno za trki i slicno, vo momentot na nesrekata da ne e vozeno so brzina pogolema od 50km/h nad dozvolenata i slicno ) i premijata koja sto ja plakate za seto ova e samo simbolicni 850 MKD ( pred 1 ili 2 godini bese 600MKD). Znaci paketcevo postoj nekolku godini veke i super e vaka na hartija, pa ajde dokolku nekoj e zapoznaen poveke, ili go koristel neka spodeli iskustvo ;D
Сиромавиот два пати плаќа, имај го тоа на ум.