Гласање

Која кола за брат му на Cranium?

Renault Clio 0.9 TCE
13 (26.5%)
Ford Fiesta 1.0 GTDI
6 (12.2%)
Hyundai i30
2 (4.1%)
Kia Pro Ceed
5 (10.2%)
Suzuki Swift Sport
21 (42.9%)
Suzuki SX4
2 (4.1%)

Вкупно гласови: 49

Автор Тема: Совети при одбирање на нов автомобил!  (Прочитано 39085 пати)

Отсутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6586
 • French diamond
Одг: Совети при одбирање на нов автомобил!
« Одговори #60 на: 25 Август 2013, 20:32:20 pm »
Затоа јас не сакам гласање на форумов, 10 души гласале за Клиото, а никој не го објаснил својот избор. Се гласа за изглед, а не за добри особини.
Затоа што

http://www.carclub.mk/2013/03/14/test-renault-clio-expression-energy-0-9-tce/

Отсутен Fic_CC

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16665
 • Keep it 100
Одг: Совети при одбирање на нов автомобил!
« Одговори #61 на: 26 Август 2013, 00:20:35 am »
@Diesel, очигледно не си го разбрал мојот пост. Тоа што тебе ти е најгрд Swift-от не значи дека и другите мислат така. Мојата поента е дека Клиото е второ со најмногу гласови, а ниту еден нема изјавено зошто е тоа најпаметен избор. Сигурно гласале за него зошто им е најубаво.

@Nikola, Fiesta-та е далеку попаметен избор кога станува збор за автомобил од таа класа. Се нуди по пониска цена со посилен агрегат и нуди подиректно управување.

Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5990
Одг: Совети при одбирање на нов автомобил!
« Одговори #62 на: 26 Август 2013, 18:20:10 pm »
^

Можно е. Не сум те разбрал баш најдобро. My apologies.

Отсутен MKDPetar

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 589
Одг: Совети при одбирање на нов автомобил!
« Одговори #63 на: 31 Август 2013, 17:07:53 pm »
Јас сум за Suzuki Sx4 или за Skoda Roomster.

Отсутен MKDPetar

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 589
Одг: Совети при одбирање на нов автомобил!
« Одговори #64 на: 31 Август 2013, 17:14:34 pm »
Sx4,
затоа што има победено на Pickes Peak со Monster Tajima и

https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=xcnJBTH2J0s

а Roomster затоа што има многу простор и за патници со задна клупа што се лизга наназад и товарен, комбинација од Fabia и Octavia.

Отсутен Fic_CC

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16665
 • Keep it 100
Одг: Совети при одбирање на нов автомобил!
« Одговори #65 на: 31 Август 2013, 17:23:35 pm »
Серискиот SX4 исто толку заедничко со болидот на Monster Tajima, како што има VW Golf со Bugatti Veyron.

Отсутен ficomk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4092
Одг: Совети при одбирање на нов автомобил!
« Одговори #66 на: 31 Август 2013, 17:41:05 pm »
гласав за swift-от,бидејќи го имам видено спортот во живо и заебан е нема што,башка што е јапанец и би требало да е поквалитетен од останатите.има мал гепек(сестра ми го има обичниот) и за поголема торбица во гепек е проблем ,а да не праиме муабет за куфер.но,swift-от,а и останати од понудените,се коли за млад човек кој верувам дека кога би идел на одмор би идел со девојка или евентуално 2-ца другари,а не 5 души во кола.меѓутоа,пошто е над 75 KW(незнам дали е проблем тоа),како втор избор би ми била фиестата зашто е дизел а и допадлива е на изглед.киата старата повеќе ми се свиѓаше,оваа новава на слики не ми е убава.така да swift-от според мене,ако не е повисок од 190 cm брат ти

Отсутен Cranium

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 931
Одг: Совети при одбирање на нов автомобил!
« Одговори #67 на: 07 Септември 2013, 18:16:59 pm »
Ај да се пофалам. Крајната одлука излезе во корист на Клиото, но не за бензинскиот туку за дизел моторот 1.5 со 90кс. Еве ја колата што ја земавме. Фала ви на искрените совети и препораки.
Поздрав


Отсутен Drive-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7477
 • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Совети при одбирање на нов автомобил!
« Одговори #68 на: 07 Септември 2013, 18:19:12 pm »
Аууу уште таблата за такси кога ќе му ја ставите како ќе ми легне. ;D

Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5990
Одг: Совети при одбирање на нов автомобил!
« Одговори #69 на: 07 Септември 2013, 18:31:45 pm »
@ Cranium

Честитки, прекрасно е.

@ Drive-r

Како бе вака, супер благослов му даде.. Честитај му на човекот!

Отсутен Fic_CC

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16665
 • Keep it 100
Одг: Совети при одбирање на нов автомобил!
« Одговори #70 на: 07 Септември 2013, 19:06:37 pm »
Со здравје да се вози, али бандажов мењање под итно!

Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5990
Одг: Совети при одбирање на нов автомобил!
« Одговори #71 на: 07 Септември 2013, 19:10:16 pm »
Ако е стандард фабрички, јас не би го менувал. Баш оди со лајсната на вратата над прагот, како и предната маска.

Отсутен Banzai

 • Blitzqueen
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9999
Одг: Совети при одбирање на нов автомобил!
« Одговори #72 на: 07 Септември 2013, 19:10:58 pm »
Интересно изгледа количево во живо, многу е по жива бојата :)

Уште еднаш честито количе, добар избор за млад дечко.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Fic_CC

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16665
 • Keep it 100
Одг: Совети при одбирање на нов автомобил!
« Одговори #73 на: 07 Септември 2013, 19:25:38 pm »
Ако е стандард фабрички, јас не би го менувал. Баш оди со лајсната на вратата над прагот, како и предната маска.

Според твоја логика, да беа жолти ќе одеа со бојата на каросеријата?

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29320
  • CARclub.mk
Одг: Совети при одбирање на нов автомобил!
« Одговори #74 на: 07 Септември 2013, 19:27:51 pm »
Добар избор, одлично изгледа. Се слагам со Фиц за бандажот.