Автор Тема: 1.6 TDI на VW - Релативно нов- Искуства, совети и препораки!  (Прочитано 9561 пати)

Отсутен mmm121

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3799
  • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Drugar ja go imam na Octavia 1.6 TDI 105ks, mene mi e taman, potrosnja grad 6,5-7 kombinirano 5,5... 1300 kg e octaviava, ne e bucen... Epten rafiniran :) ... Ako sakas da go vidis/probas...

а 2.0 140 кс троши со пола литро повеке а разлика во перформанси е осетна

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Kaj нас не ги носат тие со 75 коња или ???

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10924
  • 430i
Во Кеди доставно ги носат со 100% гаранција :)

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Хаха мислев на Поло ;)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
На почеток ги носеа. Сега во ценовник за иста цена им стои 1.2 tdi со 75кс.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Знам, ама НЕ е исто :)

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3843
Не е, ама на некој му текнало дека тие што сакаат поло со 75кс немаат намера да тегнат приколици. А оние во Кеди немаат намера 180 да возат па за нив ги има.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Не е исто, ама видоа дека за исти пари може да бутнат еден цилиндер помалку. Не се глупи швабите...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
;D Aма на другите пазари 6R го има... ;)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Хмм, не видов дека во Германија го има со 55KW... баш ги гледав официјалните vw сајтови..

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4631
  • Passat B8
Drugar ja go imam na Octavia 1.6 TDI 105ks, mene mi e taman, potrosnja grad 6,5-7 kombinirano 5,5... 1300 kg e octaviava, ne e bucen... Epten rafiniran :) ... Ako sakas da go vidis/probas...

а 2.0 140 кс троши со пола литро повеке а разлика во перформанси е осетна
znaci cifrive ne se deklarirana potrosuvacka, tuku jas tolku trosam so moeto vozenje... treba da go izvozam 2.0 ta za da vidam kolku trosi... :)
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557

Oва го јадам и чипнато :)

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Што чип ќе да беше, 13 секунди 100кмх. Не е секој чип - тунинг.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Tолку му е душичето на дизелчево изгледа :) ЛП, само 2.0 TDI CR 150ks 320Nm земај! Со чип добиваш 185 кс/410Nm ;) Или 2.0 CR TDI 170Hp/350Nm, со чип 205Hp/420Nm ...

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
па кога му туриле мењач од бензинец,тоа е