Автор Тема: Замена на позиција сијалички со диоди  (Прочитано 33565 пати)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Замена на позиција сијалички со диоди
« Одговори #75 на: 23 Август 2011, 00:41:17 am »
извинете што ве шокирав ама затоа се учи математика уште од прво одделение ама вие сте избегале од час по физика баш кога некој досаден професор зуел за омов закон.а за мокноста прашав еден другар работи како електрицар во погон мозе да ви најде и од 500w отпорници a ке ви ги даде со попуст колку да може човекот да си купи xsenon. па сега размислете вие колку вложувате за обично лед светло..има и друго решение ама гледам дека не сте располозени баш за сугестии од страна  ;)
Математкика во прво одделение, или магистратура на електротехнички факултет и хоби електроника 15 години. Расположени за сугестии од секоја страна. Само не се глупави луѓето околу тебе, може и да се навредат. Особено ако некој го предавал Омовиот закон на факултет... :)

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Замена на позиција сијалички со диоди
« Одговори #76 на: 23 Август 2011, 00:53:29 am »
c c c Порастоше пиљци - појебаше квачке !!! Јебига и ми смо се гурали ... ;D

Отсутен x01

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 729
Одг: Замена на позиција сијалички со диоди
« Одговори #77 на: 23 Август 2011, 01:16:09 am »
Секоја чест за магистерот ама сигурно сите не се тука магистри и експерти во електроника или механика јас сум во онаа втората група. и не сакам да се навреди оној кој бегал од часови и пропуштил нешто бидејки и јас сум го правел истото.И јас сум во електрониката хобист  10 год и ке бидам таков  уште многу време.Кога јас би го имал проблемот би ја ставил оргиналната сијаличка во кукиште од пластика која издржува температура и кое е непроѕирно и би го залепил некаде за да се избегнат вибрациии и прегорување на сијаличката.барем ке се поштедам од  купување големи отпорници  8)

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Замена на позиција сијалички со диоди
« Одговори #78 на: 23 Август 2011, 10:41:15 am »
Све е реду експерте, ама не те научиле ли прво у школо (или си бегал и од класните часови) најосновното...КУЛТУРАТА? Не те научиле ли дека треба прво да се поздравиш и претставиш кога влагаш некаде ??? Не те научиле ли дека прво треба да го прочиташ упатсвото за употреба пред да почнеш со конзумирање на нештото? Правилата на игра, правилата на однесување во заедница и тн. ? Мислиш дека со вреѓање на луѓе што не ги познаваш (некој можда ти е и професорот по физика, па желба му е детално да елаборираш сите да видат како ги доби тие 5 оми?) ќе се истакнеш иако можда испаѓаш глупав не сваќајќи ја поентата и од претходните дискусии на форумов?
Ова свати го како најдобро намерна критика, извини се за навредите, прочитај ги правилата, поздрави се и претстави се во темата за тоа, претстави го твоето возило, а не прв пост одма може ова и колку пари ... Овде паметните дечки се добредојдени, ама тие што мислат дека се паметни или ги нарушуваат меѓу колегијалните односи НЕ се пожелни.
ОК, човечки е да се греши, уште почовечки да се прашта - еве ти шанса да ги опраиме работите!
Отпорник 50w/5 оми не само што се наоѓа многу лесно туку е ни помалку ни повеќе туку 289,00 ден во Логинг електроникс. Ме чуди како не го знаеш тоа, а си експерт по електроника 10 год.. Најверојатно не си ни видел таков, па не знаеш ни како изгледа и колкави му се димензиите, ни материјалот од кој е направен - аналогно твојата смешна изјава дека се ладеле само активни компоненти, а не и пасивните ... :) Очигледно треба да видиш уште многу работи у животот! Поентата на нашите постови не беше во онаа твојана СЕЛСКА метода со паралелно поврзување на LED - от со постоечката сијаличка, иако се слагам дека тоа е најбрзата, најлесната и најефтината метода! Ние овде коментираме и преку коментарите членовите на форумов УЧАТ и се дружат!!! Тоа е целта на форумов. а не омаловажување на другите со цел сопствена афирмација ! Поентата беше и во тоа што т.н. „лажачи“ коштаат 620 ден, па како за дупло поефтино сам да може ова да го изведе секој член на форумов што не е „експерт“ како тебе ! Како и да е, овде застанувам и очекувам од тебе коректен однос и почит према другите...(можда и татко ти е на форумов), во спротивно очекувам ban од Администраторите! Поздрав, фала и пријатно !!!
« Последно менување: 23 Август 2011, 10:52:05 am djidji »

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Замена на позиција сијалички со диоди
« Одговори #79 на: 23 Август 2011, 11:46:50 am »
well done djidji
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Замена на позиција сијалички со диоди
« Одговори #80 на: 23 Август 2011, 12:31:10 pm »
Eпа Џиџи на 13в и 5оми ќе дадат 2,6ампери. Тоа се 33 вати потрошувачка на струја. Е сега, ако земеме дека една сијалица (обична) има ефикасност од 3%, тогаш испаѓа дека топлината со која ќе се работи е иста како и на обична сијалица од 35W. Епа пипни халогенка од WC да видиш дали загрева.

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Замена на позиција сијалички со диоди
« Одговори #81 на: 23 Август 2011, 12:37:05 pm »
извинете што ве шокирав ама затоа се учи математика уште од прво одделение ама вие сте избегале од час по физика баш кога некој досаден професор зуел за омов закон.а за мокноста прашав еден другар работи како електрицар во погон мозе да ви најде и од 500w отпорници a ке ви ги даде со попуст колку да може човекот да си купи xsenon. па сега размислете вие колку вложувате за обично лед светло..има и друго решение ама гледам дека не сте располозени баш за сугестии од страна  ;)

А ти изгледа си избегал од часот по Македонски јазик и Литераура, кога се учело правопис или ти се има присрано баш тогаш, можеби?

После точката се остава празно место и реченицата се започнува со голема буква.

И запирка е пожелно да се користи во некои случаи а богами и прашалник понекогаш каде треба.

Извичник можеш да употребиш кога ќе ми одговориш на постов пошто предпоставувам ќе сакаш да викаш ?! ;D

Не за друго, очи ми истекоа додека да прочитав што си напишал.
« Последно менување: 23 Август 2011, 13:48:08 pm Sportex »

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Замена на позиција сијалички со диоди
« Одговори #82 на: 23 Август 2011, 13:30:52 pm »
Eпа Џиџи на 13в и 5оми ќе дадат 2,6ампери. Тоа се 33 вати потрошувачка на струја. Е сега, ако земеме дека една сијалица (обична) има ефикасност од 3%, тогаш испаѓа дека топлината со која ќе се работи е иста како и на обична сијалица од 35W. Епа пипни халогенка од WC да видиш дали загрева.

Хахаха нели збориме за позиција од 5w ? ;)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Замена на позиција сијалички со диоди
« Одговори #83 на: 23 Август 2011, 13:38:23 pm »
Eпа Џиџи на 13в и 5оми ќе дадат 2,6ампери. Тоа се 33 вати потрошувачка на струја. Е сега, ако земеме дека една сијалица (обична) има ефикасност од 3%, тогаш испаѓа дека топлината со која ќе се работи е иста како и на обична сијалица од 35W. Епа пипни халогенка од WC да видиш дали загрева.

Хахаха нели збориме за позиција од 5w ? ;)

Epa Џиџи ако сакаш 5w да троши при 13вати, треба да поминат 0,4 ампери. Значи отпорот треба да е 32 оми. Значи отпорник од 30 оми при 10W ќе сврши работа со тоа што и помалку ќе се загрева. Секако мора да е ладен соодветно. Ладењето може да се изврши со лим завиткан околу отпорникот, а лимот заштрафен на метал. Многу просто. :) тоа е за позиција решение.

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Замена на позиција сијалички со диоди
« Одговори #84 на: 23 Август 2011, 13:43:19 pm »
Eпа Џиџи на 13в и 5оми ќе дадат 2,6ампери. Тоа се 33 вати потрошувачка на струја. Е сега, ако земеме дека една сијалица (обична) има ефикасност од 3%, тогаш испаѓа дека топлината со која ќе се работи е иста како и на обична сијалица од 35W. Епа пипни халогенка од WC да видиш дали загрева.

Хахаха нели збориме за позиција од 5w ? ;)

Epa Џиџи ако сакаш 5w да троши при 13вати, треба да поминат 0,4 ампери. Значи отпорот треба да е 32 оми. Значи отпорник од 30 оми при 10W ќе сврши работа со тоа што и помалку ќе се загрева. Секако мора да е ладен соодветно. Ладењето може да се изврши со лим завиткан околу отпорникот, а лимот заштрафен на метал. Многу просто. :) тоа е за позиција решение.

Дени а да ми објасниш ова кај мене на дело да го спроведам, или нема да можам...

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Замена на позиција сијалички со диоди
« Одговори #85 на: 23 Август 2011, 13:53:34 pm »
Eпа Џиџи на 13в и 5оми ќе дадат 2,6ампери. Тоа се 33 вати потрошувачка на струја. Е сега, ако земеме дека една сијалица (обична) има ефикасност од 3%, тогаш испаѓа дека топлината со која ќе се работи е иста како и на обична сијалица од 35W. Епа пипни халогенка од WC да видиш дали загрева.

Хахаха нели збориме за позиција од 5w ? ;)

Epa Џиџи ако сакаш 5w да троши при 13вати, треба да поминат 0,4 ампери. Значи отпорот треба да е 32 оми. Значи отпорник од 30 оми при 10W ќе сврши работа со тоа што и помалку ќе се загрева. Секако мора да е ладен соодветно. Ладењето може да се изврши со лим завиткан околу отпорникот, а лимот заштрафен на метал. Многу просто. :) тоа е за позиција решение.

Дени а да ми објасниш ова кај мене на дело да го спроведам, или нема да можам...
E kако нема да може, само треба да се знае ШТО проверува системот. Може да се проба, како не. И не би требало да е скапо, не е над 100 динара јас колку што мислам. Може сега дигнале акции па качиле нешто. :) Кога сакаш да пробаме.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Замена на позиција сијалички со диоди
« Одговори #86 на: 23 Август 2011, 14:00:24 pm »
Пошто сум практичар ај вака КОНКРЕТНО:



Ако позицијата ти е 2 х 5W значи 10w, ја би одел на варијанта „лажач“ за 20W ... !!!
« Последно менување: 23 Август 2011, 14:03:35 pm djidji »

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Замена на позиција сијалички со диоди
« Одговори #87 на: 23 Август 2011, 14:03:52 pm »
Ете бе другар Џиџи вторите се за позиција таман. :) Само рачунај ќе ти требаат 2, за секоја сијаличка по едно.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Замена на позиција сијалички со диоди
« Одговори #88 на: 23 Август 2011, 14:05:40 pm »
Ете бе другар Џиџи вторите се за позиција таман. :)
А бе теоретски да, ама ако ја прочиташ намената и остало ќе видиш дека третиот уствари ти е најадекватен! ;)

Отсутен ace-106

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3468
Одг: Замена на позиција сијалички со диоди
« Одговори #89 на: 23 Август 2011, 14:10:20 pm »
Пошто сум практичар ај вака КОНКРЕТНО:

Ако позицијата ти е 2 х 5W значи 10w, ја би одел на варијанта „лажач“ за 20W ... !!!

Ето видиш таман да се консултирам со тебе во врска со проблемот што го имав со xenon светлата!

Пред 1 год.ставив xenon на ксарата,и се случуваше(иако не секогаш) додека колата работи со уклучени средни(xenon) светла,брзиномер,обротомер,покажувач на гориво,тепература, да паднат во 0 позиција,+ стоп светло на инструмент табла !
Некаква идеа што би можело да биде ???

EDIT: Can bus system.
« Последно менување: 23 Август 2011, 14:13:05 pm ace-106 »