Автор Тема: Alfa Romeo vs Everything Else!  (Прочитано 1195436 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43430
  • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #1065 на: 19 Февруари 2012, 08:21:06 am »
Kako vikase Simo.....  YOU TWO GET A ROOM :D :D :D :D
Нема доволно елементи тука ;) Ова е само за колата - нема ни ах ни ох од страна на Мартин ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен edonos

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3557
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #1066 на: 20 Февруари 2012, 20:13:20 pm »
@ngocevski Се однесува до твоите постови од темата дизел вс бензин..
-Кај нас ко прво има мит за секоја кола,кога станува збор за нејзина продажба..
-Ко второ,Алфа ромео работи со специјално уљје (незнам како се викаше),затоа што работи на температура од 110 степени,а не ко останатите коли од нејзината класа кои работат на 90 степени..
-Ко трето,луѓето гледаат толку песимистички кон Алфа само затоа што не го знаат вториот факт,и си ставаат уљје како што им одговара,после колата не работи добро,па троши,па троши уљје,па се расипува итн..

Пс..Се додека вие кои што мислите вака,не ги отворите очите,ќе возите некои корејски,кинески брендови,и кога ќе видите алфа во град,ќе се самоубедувате како таа кола што ја возите е подобра од алфа..(no dissrespect кон тие што имаат коли кои потекнуваат од гореспоменатите држави)
People should not fear their government.The goverment should fear its people.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54825
  • Махер
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #1067 на: 20 Февруари 2012, 20:17:10 pm »
Што убаво сумираше едонос, браво.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17301
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #1068 на: 20 Февруари 2012, 20:40:24 pm »
@ngocevski

хаха, I lol'd.
Заради купувачи како и самиот ти Алфа Ромео има таква мизерна репутација.
И боље што е така, ми се свиѓа идејата да бидам еден од ретките што сфатил дека митовите и срањата кажани за Алфа се чиста глупост.

Отсутен ngocevski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 484
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #1069 на: 20 Февруари 2012, 21:32:34 pm »
Точно е дека кај нас има митови за секоја кола но јас не подпаѓам на никакви митови. Сакам чисто и суштински да навлезам во материјата која мене ме интересира - безбедно, ефтино користење на едно возило.

Не ме интересира брендот, не ме интересира марката, не ме интересираат приказните за него, не ме интересира имиџот, не ме интересира дали ќе ме гледаат и ќе ми завидуваат за она што го возам...Мене ме интересира да имам безбедно, квалитетно возило кое ќе ме служи долго време и секое сабајле ќе пали и ќе го возам до крај на Европа и назад. Ништо друго не ме интересира. Не ме интересира внатре дали е змиска кожа, греачи на седиште, автоматски брисачи итн, ме интересира само број на воздушни перничиња, безбедносни системи, клима (мануелна е сосема доволно) добри светла, магленки, економично во потрошувачката и најбитно да не се ебавам со мајстори и сервиси што е можно помалку или ИЧ.

Алфа од секогаш си барала посебна нега, дури и сервисирана исклучиво на овластен сервис Алфите секогаш се кенкави и прават проблем. Голем дел од нив се направени да се направени да се возат брзо.

Од една страна се фалите дека возите Алфи (читај скап сервис, чести проблеми, потрошувачка на гориво) а од друга страна штедите на гуми и слични клучни работи (не мислам на тебе лично, погледни ја темата за која дискутиравме за гумите)

Единствени познаници кои знам дека одсекогаш возеле Алфа (и возеле брзо) ги спомнав кои се, ама на таквото задоволство парите крај немаат. Така што, да се велича Алфа, од нас нормалните луѓе е парадокс и еднакво на самоубиство. Гледам на темата на луѓето коса им се крева што плаќале бензин 81 денар а овде за Алфа не смее да се спомне ни една гачка?

Мартин, колку годинки имаш?


Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43430
  • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #1070 на: 20 Февруари 2012, 22:20:01 pm »
Не разбирам што е толку болно да се каже вистината за Алфа, погледнете по огласи се продаваат за пет пари, ретко кој купува, тоа е доволен знак дека Алфа како бренд не е ценет и не држи цена, со други зборови често се расипува, скапо се поправа.

Алфа има мит околу нивните автомобили, митот е настанат дел од легендарните и неконвенционалните дизајни дел е маркетинг. Последно време  е чисто маркетинг.

Инаку не му завидувам на ниеден возач на Алфа, напротив, мислам дека катастрофално греши во изборот на автомобил кога станува збор за економично експлоатирање на возилото.

Ако имаш вишок пари и едноставно сакаш да уживаш во Алфа и нејзините погодности/мани, тогаш или си Бранко Црвенковски или Димитар Бузлевски. Тие се единствените кои јас ги познавам а возат Алфа од кога паметам :)

Наместо да купам ефтина Алфа и да збогатам механичари јас избирам поскапо да платам друг бренд на автомобил и да немам никакво гајле.



Само еден збор имам за целиов твој пост - со сиот респект кон тебе што не те познавам и без никаква желба и цел да те навредам тебе лично, но ова што го напиша е: Bullshit!

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #1071 на: 20 Февруари 2012, 22:25:23 pm »
Така што, да се велича Алфа, од нас нормалните луѓе е парадокс и еднакво на самоубиство.

Како би се самоубил со една 156gta,147gta, giulietta qv, gt... И Т Н  ;D

Друже ти да не имаш некои трауми од алфа? Во другата тема спомна дека алфа како бренд не е ценета? Уат д`фак дид ај рид..
 Јас возам хонда ама го почитувам секој бренд што е вреден за почит, такво нешто е и алфа.

А поизбледена приказна од тоа со расипувањето нема... така да се согласувам со последниот збор што го напиша Симо.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17301
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #1072 на: 20 Февруари 2012, 22:26:01 pm »
18, и веќе станаа години.

Скап сервис остана во времето кога Алфа во Македонија беше само фикција, кога тие двајца што ги спомна само поседуваа. Сега е на рамниште со еквивалентните германци.
Понатаму, очигледно имаме различни погледи што една машина треба да поседува за да ја сметаме за автомобил. Тебе ти треба магаре со зупчаници, мене ми треба баш ова:

Мене ме интересира да имам безбедно, квалитетно возило кое ќе ме служи долго време и секое сабајле ќе пали и ќе го возам до крај на Европа и назад. Ништо друго не ме интересира.

Ова ќе го постигнам само со константна нега и проверка на колата. Апсолутно ниеднаш не зажалив што пропагирав дома по првата Алфа, да се купи и втора.

Од една страна се фалите дека возите Алфи (читај скап сервис, чести проблеми, потрошувачка на гориво) а од друга страна штедите на гуми и слични клучни работи (не мислам на тебе лично, погледни ја темата за која дискутиравме за гумите)

Во поглед на ова, кај Алфа нема на што да штедиш. Имаш само оригинални резервни делови, и репарирани изведби на оригиналните. Гумите се гуми, од моја страна признавам дека штедиме на гуми затоа што имаме други финансиски приоритети. За заменски механички делови не се штедело досега. Деловите кои достасале за менување биле сменети со соодветни оригинални делови, платени не поскапо од оние кои ги користат колите што ти ги преферираш.

Отсутен IvO

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1677
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #1073 на: 20 Февруари 2012, 22:26:36 pm »
Така што, да се велича Алфа, од нас нормалните луѓе е парадокс и еднакво на самоубиство.

Како би се самоубил со една 156gta,147gta, giulietta qv, gt... И Т Н  ;D

Друже ти да не имаш некои трауми од алфа? Во другата тема спомна дека алфа како бренд не е ценета? Уат д`фак дид ај рид..
 Јас возам хонда ама го почитувам секој бренд што е вреден за почит, такво нешто е и алфа.

А поизбледена приказна од тоа со расипувањето нема... така да се согласувам со последниот збор што го напиша Симо.

+1

Отсутен koska147

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 88
  • Very Fast Area Production
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #1074 на: 20 Февруари 2012, 22:51:34 pm »
Точно е дека кај нас има митови за секоја кола но јас не подпаѓам на никакви митови. Сакам чисто и суштински да навлезам во материјата која мене ме интересира - безбедно, ефтино користење на едно возило.

Не ме интересира брендот, не ме интересира марката, не ме интересираат приказните за него, не ме интересира имиџот, не ме интересира дали ќе ме гледаат и ќе ми завидуваат за она што го возам...Мене ме интересира да имам безбедно, квалитетно возило кое ќе ме служи долго време и секое сабајле ќе пали и ќе го возам до крај на Европа и назад. Ништо друго не ме интересира. Не ме интересира внатре дали е змиска кожа, греачи на седиште, автоматски брисачи итн, ме интересира само број на воздушни перничиња, безбедносни системи, клима (мануелна е сосема доволно) добри светла, магленки, економично во потрошувачката и најбитно да не се ебавам со мајстори и сервиси што е можно помалку или ИЧ.

Алфа од секогаш си барала посебна нега, дури и сервисирана исклучиво на овластен сервис Алфите секогаш се кенкави и прават проблем. Голем дел од нив се направени да се направени да се возат брзо.

Од една страна се фалите дека возите Алфи (читај скап сервис, чести проблеми, потрошувачка на гориво) а од друга страна штедите на гуми и слични клучни работи (не мислам на тебе лично, погледни ја темата за која дискутиравме за гумите)

Единствени познаници кои знам дека одсекогаш возеле Алфа (и возеле брзо) ги спомнав кои се, ама на таквото задоволство парите крај немаат. Така што, да се велича Алфа, од нас нормалните луѓе е парадокс и еднакво на самоубиство. Гледам на темата на луѓето коса им се крева што плаќале бензин 81 денар а овде за Алфа не смее да се спомне ни една гачка?

Мартин, колку годинки имаш?



Ljubovta ne gleda za godini za pocetok...
a ti izvini vaka na prasanjevo gleam mnogu iskusen si pa da te prasam...
Si sednal li nekogas vo Alfa?
a i da si sednal bila ponova od 33ka?
Na sve shto e dobro ne plukam...tugoto go cenam zatoa sakam i moeto da e ceneto...

Отсутен edonos

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3557
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #1075 на: 20 Февруари 2012, 23:03:22 pm »
@ngocevski Многу глупо и навредливо од една страна е сето тоа што го кажа,ама па не навлегувам по длабоко и само ќе те прашам : која е таа кола која што кога ќе ја земеш ќе ти заштеди пари..?
People should not fear their government.The goverment should fear its people.

Отсутен TRPEE

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1542
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #1076 на: 20 Февруари 2012, 23:04:27 pm »
Службена !!! :):)

Отсутен ngocevski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 484
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #1077 на: 20 Февруари 2012, 23:19:44 pm »
Шокиран сум поради што членовите Алфаџии се лично се вреѓаат поради моите мислења и ставови кои ги изнесувам, немам никаква намера ниту да обвинувам или исмејувам некого за неговиот избор на возило, се што наведов е мое лично мислење кое сум го стекнал од различни искуства, сум гледал каква цена имаат алфите на ново и каква цена имаат кога се 1-2-3 години стари, сум гледал расипани алфи буквално за без пари се даваат за кога ќе прашаш колку кошта да се поправи ти се крева косата.

Јас разбирам дека имате уживање во возење Алфа (а кој нема?) но не може на еден начин да се прикријат недостатоците или мани кај овој бренд на возило.

Погледнете ја емисијава, кратка е

- Вредноста и паѓа исто онолку брзо колку што убрзава
- Нова кошта 30.000 фунти. После една година ќе вреди - 13.000 ФУНТИ! Скоро 50 фунти ДНЕВНО и паѓа цената кога е нова првата година!
- Најдобро е да купиш половна, ама нема да се купи зошто никој не купил нова!

http://www.youtube.com/watch?v=GT7dpPQ43ac

Зошто е ова вака? Како е можно цената вртоглаво да и падне за 60% првата година откако ќе ја купиш? Зарем ова е репер за добар бренд на автомобил?

Не мислите дека СЕПАК удел има квалитетот и издржливоста на самиот бренд?

Разгледајте колку Алфи се продаваат по Западна Европа (нови) последните години често патувам во Италија и не забележувам толкав број на Алфи како што тоа беше случај пред години.

Јас би обожавал да имам една Алфа. Сериозно. Една црвена Џулија 1600. Или 166 3.0 V6 24V. Ама кога ќе испланирам да ја купам, ќе земам во предвид колку губи на вредност, колку скапо одржувањето ќе биде и ред други работи. Но, нема потоа да ги занемарувам овие работи само поради тоа што возам Алфа.

Во она што сега го барам и ми треба, тоа е ефтино користење и издржливост едноставно Алфа не може ни од далеку да се доближи до овие карактеристики.

Последен пат возев Брера 3.2 JTS купе. Човече, супер кола ама трошеше повеќе него џип.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43430
  • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #1078 на: 20 Февруари 2012, 23:58:51 pm »

Цитат: ngocevski
Така што, да се велича Алфа, од нас нормалните луѓе е парадокс и еднакво на самоубиство.

Од една страна се фалите дека возите Алфи (читај скап сервис, чести проблеми, потрошувачка на гориво) а од друга страна штедите на гуми и слични клучни работи (не мислам на тебе лично, погледни ја темата за која дискутиравме за гумите)

Ако имаш вишок пари и едноставно сакаш да уживаш во Алфа и нејзините погодности/мани, тогаш или си Бранко Црвенковски или Димитар Бузлевски. Тие се единствените кои јас ги познавам а возат Алфа од кога паметам Смешко

Наместо да купам ефтина Алфа и да збогатам механичари јас избирам поскапо да платам друг бренд на автомобил и да немам никакво гајле.

Цитат: ngocevski
Шокиран сум поради што членовите Алфаџии се лично се вреѓаат поради моите мислења и ставови кои ги изнесувам, немам никаква намера ниту да обвинувам или исмејувам некого за неговиот избор на возило, се што наведов е мое лично мислење кое сум го стекнал од различни искуства, сум гледал каква цена имаат алфите на ново и каква цена имаат кога се 1-2-3 години стари, сум гледал расипани алфи буквално за без пари се даваат за кога ќе прашаш колку кошта да се поправи ти се крева косата.


Јас стварно не знам како после сите рвои зборови горе што ги исцитирав (веројатно сум пропуштил уште нешто во цитатите), ти си шокиран што некој е навреден?! Нема да се трудам да ти објаснувам што е алфа - па знаеш, брера си возел. Ти си рационален тип - очигледно. Еден совет за тебе од мене, човек со самоубиствени намери и расфлрач со пари, кој штеди на одржување и вози на плин, и ефтини гуми: Немој да судиш за мојот избор. А јас те поддржувам во твојот избор, никогаш да не купиш Alfa. Ни една Alfa не заслужува таков сопственик. 

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен edonos

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3557
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #1079 на: 20 Февруари 2012, 23:59:52 pm »
@ngocevski Јас едноставно сум изненаден од тебе и од тоа колку брзо ти можеш да смениш лице и меслење..
People should not fear their government.The goverment should fear its people.