Автор Тема: Alfa Romeo vs Everything Else!  (Прочитано 1190318 пати)

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20061
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10155 на: 31 Јануари 2019, 18:48:21 pm »
Јас поентата на заден погон ја гледам само ако главна намера е да се горат гуми на паркинг, дрифтови прави и Q4 веројатно.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10156 на: 31 Јануари 2019, 18:55:15 pm »
Ти си израснал во BMW друштво, затоа таква поента гледаш во заден погон.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Borce-Fiat

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 915
  • Virus-Alfa
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10157 на: 31 Јануари 2019, 18:56:03 pm »
280  се добива во Veloce (и Veloce Тi) варијанта што е добро, ама се добива само во Q4 варијанта, што не е добро. Се тјунира до 320hp што е добро.
200 доаѓа со заден погон  што е добро, се добива со другите победни опреми (ваљда може да се доплати за тракатанците од Veloce, ama ne i od Ti) што е лошо, но се тјунира до 320hp што е добро (односно слободно може да се брцне мапа од велоче, потполно исти се под хауба) :)

Голема дилема ми е и мене што ќе биде следно... 280 Veloce Ti некако највише... ама па не е „чист“ заден погон :(


Veloce ne bi kupil, samo zaradi pogonot na site trkala.Benzinecot so 200konja e isti motor so 280konja NO modelite proizvedeni do Maj 2017g, potoa ne samo softveraki, tuku i mehanicki se iskluceni delovite, koi se plus kaj 280konja, mislam deka bea uste edna lamda sonda i senzor za temperatura na EGR, koj prvin se vgraduvaa i kak 200 i kak 280konja, samo ne bea aktivni softverski.Posle Maj 2017g, proizvedenite modeli so 200hp, so remap odat samo do 230hp.


Sepak nova Giulia bi kupil samo so 180konja dizel, ili 200konja benzin.So ZF 8speed, i posle 10.000km ke si legne soft remap.
LA MACCHINA DELLA EMOZIONI

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10158 на: 31 Јануари 2019, 19:00:27 pm »
Нова алфа само Giulia Quadrifoglio Verde. Ама пошто се нема пари, ќе се чека некоја Veloce Ti од втор газда ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Borce-Fiat

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 915
  • Virus-Alfa
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10159 на: 31 Јануари 2019, 19:03:52 pm »
Ovde imav procitano za dvete varijanti na 200hp Giulia




LA MACCHINA DELLA EMOZIONI

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20061
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10160 на: 31 Јануари 2019, 19:04:21 pm »
Ти си израснал во BMW друштво, затоа таква поента гледаш во заден погон.

Да зборевме за погон на 4 од пред 15 години немаше да мислам вака.

Отсутен Borce-Fiat

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 915
  • Virus-Alfa
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10161 на: 31 Јануари 2019, 19:07:14 pm »
Ти си израснал во BMW друштво, затоа таква поента гледаш во заден погон.

Да зборевме за погон на 4 од пред 15 години немаше да мислам вака.

Zosto bi mi bil q4 pogon ? Napred plus zglobovi, poloosovini, diferencijal, opteretena prednica nepotrebno.Zosto ? Za da imam 0.4s podobar start, fala nejkam, ubavinata na Giulia e vo 100% zaden pogon.
LA MACCHINA DELLA EMOZIONI

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10162 на: 31 Јануари 2019, 19:13:39 pm »
Ovde imav procitano za dvete varijanti na 200hp Giulia

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)



И јас читав на времето дека ќе се разликува, мада никој не можеше со сигурност да потврди, до тогаш беа исти двата мотори.


Ти си израснал во BMW друштво, затоа таква поента гледаш во заден погон.

Да зборевме за погон на 4 од пред 15 години немаше да мислам вака.

Ништо не му фали на погон на 4, ама не е дека RWD е „само за палење гуми“, да се разбереме.

Кога сме кај погона на 4 од пред 15 години... па и не било така лошо, само да знаеш на која страна да гледаш:




EVO 2:
216kph
0-100km/h 6.1s
0-1000m 27.0s

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6380
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10163 на: 31 Јануари 2019, 19:29:44 pm »
https://www.ss.com/msg/lv/transport/cars/alfa-romeo/giulia/lnkmo.html

2.2 дизел 180кс добра цена. Само задницава уште ме буни.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
@AUUU не се плаши можеш и да напишеш по некој збор освен да пушташ слики.

Да возев хонда цивик новава па да те разберам пошто се доживува како многу грдо или многу убаво ауто ама постираш кола што веројатно може да се карактеризира како нај-неутрално ауто по изглед. Стварно не ти ја разбирам поентава :) 

Или на пример ако возам голф плус ондак по дифолт несмеам да имам мислење дека некој друг автомобил може да е погрд? 

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20061
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10164 на: 31 Јануари 2019, 20:11:54 pm »
Ovde imav procitano za dvete varijanti na 200hp Giulia

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)



И јас читав на времето дека ќе се разликува, мада никој не можеше со сигурност да потврди, до тогаш беа исти двата мотори.


Ти си израснал во BMW друштво, затоа таква поента гледаш во заден погон.

Да зборевме за погон на 4 од пред 15 години немаше да мислам вака.

Ништо не му фали на погон на 4, ама не е дека RWD е „само за палење гуми“, да се разбереме.

Кога сме кај погона на 4 од пред 15 години... па и не било така лошо, само да знаеш на која страна да гледаш:

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


EVO 2:
216kph
0-100km/h 6.1s
0-1000m 27.0s

Не ми е мене погон на сите само за забрзувањето, новиве системи пуштаат по сите тркала посебно снага, поубаво веројатно реагираат по кривини. А и онака веројатно е 70/30 во главно заден погон така да нема ни да се примети освен во моменти кога би загинал со задниот без есп :D

За старите коли со AWD барем сите викаат дека управуваат полошо од конкурентите со заден погон.

Сакам да кажам Q4 веројатно и подобро ќе вози и управува од таа со заден погон. А и онака наследникот на Џулиа QV(ако има) ќе е со погон на сите како конкуренцијата веројатно.

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6942
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10165 на: 31 Јануари 2019, 20:12:16 pm »
https://www.ss.com/msg/lv/transport/cars/alfa-romeo/giulia/lnkmo.html

2.2 дизел 180кс добра цена. Само задницава уште ме буни.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
@AUUU не се плаши можеш и да напишеш по некој збор освен да пушташ слики.

Да возев хонда цивик новава па да те разберам пошто се доживува како многу грдо или многу убаво ауто ама постираш кола што веројатно може да се карактеризира како нај-неутрално ауто по изглед. Стварно не ти ја разбирам поентава :) 

Или на пример ако возам голф плус ондак по дифолт несмеам да имам мислење дека некој друг автомобил може да е погрд?
Ја и ти возиме голфови што никако не спаѓа у убава кола, неутрална како што рече е правиот збор... Али па маани да наоѓаме на дизајн на Алфа е мало превише, нема производител на светов со поубав дизајн на возила.

Отсутен Borce-Fiat

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 915
  • Virus-Alfa
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10166 на: 31 Јануари 2019, 21:06:51 pm »
Ovde imav procitano za dvete varijanti na 200hp Giulia

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)



И јас читав на времето дека ќе се разликува, мада никој не можеше со сигурност да потврди, до тогаш беа исти двата мотори.


Ти си израснал во BMW друштво, затоа таква поента гледаш во заден погон.

Да зборевме за погон на 4 од пред 15 години немаше да мислам вака.

Ништо не му фали на погон на 4, ама не е дека RWD е „само за палење гуми“, да се разбереме.

Кога сме кај погона на 4 од пред 15 години... па и не било така лошо, само да знаеш на која страна да гледаш:

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


EVO 2:
216kph
0-100km/h 6.1s
0-1000m 27.0s

Не ми е мене погон на сите само за забрзувањето, новиве системи пуштаат по сите тркала посебно снага, поубаво веројатно реагираат по кривини. А и онака веројатно е 70/30 во главно заден погон така да нема ни да се примети освен во моменти кога би загинал со задниот без есп :D

За старите коли со AWD барем сите викаат дека управуваат полошо од конкурентите со заден погон.

Сакам да кажам Q4 веројатно и подобро ќе вози и управува од таа со заден погон. А и онака наследникот на Џулиа QV(ако има) ќе е со погон на сите како конкуренцијата веројатно.


Koj od konkurencijata na Giulia QV, ima pogon na sote trkala ? M3 ? C63Amg ?
LA MACCHINA DELLA EMOZIONI

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10167 на: 31 Јануари 2019, 21:33:41 pm »
Ако delta hf integrale evo2 ја виде како кола само за забрзување, свака част :)

Погонот Q4 во најдобар случај ќе биде опција, иако не верувам дека ќе одат по тој пат. Имаат Стелвио, ќе имаат уште по некој Xhip за тие што не ги интересира како вози, туку сакаат бројки за qрчење.  Q4 сигурно подобро ќе вози снег на планина, ама на стаза - само успорува крајна брзина, затапува филинг на волан, додава екстра тежина на колата... Не е тоа патот кој што би требало Алфа да го тера, ако сака вистински да се врати на своите тркачки корени.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20061
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10168 на: 31 Јануари 2019, 21:44:42 pm »
Не ја гледам како кола за забрзување само ама ти тие бројки ги имаше пишано, а не времиња на стази. Алфа треба да мисли коли да продава, а не да се враќа на тркачките корени :/

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #10169 на: 31 Јануари 2019, 21:51:36 pm »
Ете ги xhиповите за продажба билдање. Нека си фураат сувои цувои, супер ќе им иде... „убаво џипче“.
За Delta Integrale глупо е барам сеа времиња по стази, демит,толку е легендарна, што е глупо да се мучи чоек.
https://en.wikipedia.org/wiki/Lancia_Delta_Group_A#WRC_victories

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.