Автор Тема: Фарбање  (Прочитано 198675 пати)

Отсутен зоки-златен

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7003
  • хаУс мајстор
Одг: Фарбање
« Одговори #915 на: 17 Ноември 2023, 14:47:57 pm »
Се јавив во MaxMayer имаат такво нешто ама во поголеми пакувања, што мене не ми треба толку. Така да со консултации со мајстори и луѓе што продаваат бои и лакови земав класика кит со зацврстувач и метални шпаклички си купив, старите не знам каде сум ги збутал. Покрај браникот имав уште една дешавка, ми набија лево предно крило, така да купив друго здраво кое го извадија од кола на плац, генерално здраво без поправки на него, со ситни гребаници кои ги средив со брусење.
Моментално е во филер


Да не го тупам, да завршам па ќе пишам во тема подетално и пошироко.

Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
Одг: Фарбање
« Одговори #916 на: 18 Ноември 2023, 09:25:28 am »
Препорачајте добар мајстор лимар-лакер од Скопје, да санира ситна корозија.
>>>>><<<<<

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10272
Одг: Фарбање
« Одговори #917 на: 18 Ноември 2023, 11:46:44 am »
avtoservis kiko vaka po sliki ubo rabotit. Ama sepak ti na nekoe pamucno platno klaj anti rost i klaj go na 'rgjata. Ili rust konverter. Inaku kje go proslakaat samo do slednata zima. Mada ovaj kiko mi se dopagjat kako rabotit ama ne veruva nekoj da premackuvat so zashtita pred da farbat. Vidi golfojte od Darko kako se sredeni, taka se rabotit. Ako sakas samo da ne se gledat 'rgjata zemi sprej zasmirglaj i isprskaj. ama ne e toa dobro.

Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
Одг: Фарбање
« Одговори #918 на: 18 Ноември 2023, 16:24:48 pm »
avtoservis kiko vaka po sliki ubo rabotit. Ama sepak ti na nekoe pamucno platno klaj anti rost i klaj go na 'rgjata. Ili rust konverter. Inaku kje go proslakaat samo do slednata zima. Mada ovaj kiko mi se dopagjat kako rabotit ama ne veruva nekoj da premackuvat so zashtita pred da farbat. Vidi golfojte od Darko kako se sredeni, taka se rabotit. Ako sakas samo da ne se gledat 'rgjata zemi sprej zasmirglaj i isprskaj. ama ne e toa dobro.
Од Миладиновци така? Ако е тој го исконтактирав, тенкс
>>>>><<<<<

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10272
Одг: Фарбање
« Одговори #919 на: 18 Ноември 2023, 16:55:47 pm »
da da toj. Np.

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5381
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Фарбање
« Одговори #920 на: 23 Ноември 2023, 18:04:13 pm »
Дали е добро сега да се фарба кола (сабајле во гаражата каде ја чувам колата беше 10°С) или да се почека барем пролет?

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Фарбање
« Одговори #921 на: 23 Ноември 2023, 18:06:06 pm »
Ако се фарба во комора и се суши во истата комора, надворешната температура е небитна.

Ако не се фарба во комора, треба да се смени мајсторот.

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5381
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Фарбање
« Одговори #922 на: 23 Ноември 2023, 18:08:53 pm »
Најверојатно се фарба во комора според видеата што ги има објавено мајсторот. Изнајмува комора на одредено време. Барем досега што ми има фарбано точка нема на него. Сакав да прашам дали после тоа треба бојата да се стврднува по природен пат на таа температура одредено време бидејќи за полирање ТЕ-ЕН ми рече да почекам 7 месеци да "легне" лакот.

Отсутен dame

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3155
    • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Фарбање
« Одговори #923 на: 23 Ноември 2023, 22:05:59 pm »
Vo princip za bilo sto poliranje i zastiti 15 dena e procedurata posle farbanje

Отсутен nikola102

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 13
Одг: Фарбање
« Одговори #924 на: 20 Декември 2023, 12:27:03 pm »
Некни возев меѓуградски и на повеќе наврати несовесни возачи ме тицаа со огромни брзини на не толку безбедни патишта и ај тоа ама секој пат кога ќе ме претицаа таа песокта што ја сеи македонија пат, тоа не е песок тоа се камења со опасна големина. И секој пат кога ќе ме претицаше некој и нормлано како се престројува песокта/камењата се нели како насреде од соодветната лента и како рафали од пушка врз шофершајбната и предниот дел на автомобилот. И ја гледам сега колава паркирања однапред е лом со дупчиња и тоа доста длабоко пробиена бојата... Како може да се санира ова и колку би можело да кошта, некој со искуство? И да и шовершајбната е со неколку мали дупчиња ама нека тера засега...

Отсутен andrejnaumovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 768
Одг: Фарбање
« Одговори #925 на: 20 Декември 2023, 12:34:37 pm »
Некни возев меѓуградски и на повеќе наврати несовесни возачи ме тицаа со огромни брзини на не толку безбедни патишта и ај тоа ама секој пат кога ќе ме претицаа таа песокта што ја сеи македонија пат, тоа не е песок тоа се камења со опасна големина. И секој пат кога ќе ме претицаше некој и нормлано како се престројува песокта/камењата се нели како насреде од соодветната лента и како рафали од пушка врз шофершајбната и предниот дел на автомобилот. И ја гледам сега колава паркирања однапред е лом со дупчиња и тоа доста длабоко пробиена бојата... Како може да се санира ова и колку би можело да кошта, некој со искуство? И да и шовершајбната е со неколку мали дупчиња ама нека тера засега...

Однеси ја шофершајбната нека ти ги пополнат дупчињата, 1000-1500 денари работа е. Може да направат поголем проблем и да почнат да се шират.

Отсутен nikola102

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 13
Одг: Фарбање
« Одговори #926 на: 20 Декември 2023, 12:37:46 pm »
Некни возев меѓуградски и на повеќе наврати несовесни возачи ме тицаа со огромни брзини на не толку безбедни патишта и ај тоа ама секој пат кога ќе ме претицаа таа песокта што ја сеи македонија пат, тоа не е песок тоа се камења со опасна големина. И секој пат кога ќе ме претицаше некој и нормлано како се престројува песокта/камењата се нели како насреде од соодветната лента и како рафали од пушка врз шофершајбната и предниот дел на автомобилот. И ја гледам сега колава паркирања однапред е лом со дупчиња и тоа доста длабоко пробиена бојата... Како може да се санира ова и колку би можело да кошта, некој со искуство? И да и шовершајбната е со неколку мали дупчиња ама нека тера засега...

Однеси ја шофершајбната нека ти ги пополнат дупчињата, 1000-1500 денари работа е. Може да направат поголем проблем и да почнат да се шират.

Ќе ја однесам ко така, благодарам за советот. А за бојава некој совет, дали ако се остави може да кородираат иако се мали дупчиња или нема гајле?

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6628
  • Бенве сие бенве
Одг: Фарбање
« Одговори #927 на: 20 Декември 2023, 12:44:56 pm »
Не возеле сите тие брзо, ти си возел бавно.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен nikola102

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 13
Одг: Фарбање
« Одговори #928 на: 20 Декември 2023, 12:50:06 pm »
Не возеле сите тие брзо, ти си возел бавно.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Не, и сега ми е криво што не возев побавно бидејќи немаше да има такво рафал пукање...

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6285
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Фарбање
« Одговори #929 на: 21 Декември 2023, 08:36:07 am »
Ако возеше побрзо ќе беа неколку а не повеќе возачи што те престигнале.  ;D

Нема гајле од корозија, браникот е пластичен, е сега хаубата...