Автор Тема: Фарови и осветлување  (Прочитано 372015 пати)

Отсутен fuzzjaw

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 384
  • Alfa Romeo Giulietta 1.4TB
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2235 на: 29 Октомври 2023, 02:38:45 am »
Здраво момци,имам моментално фарови без лупи на Алфа 147ка,мислев да преминувам на ЛЕД или ксенон али треба или да се вградат лупи или некој баш добар добар ЛЕД.
Отпаднаа тие опции и се одлучив да останам на халогенки,изборот ми е Philips Gt 200 Racing Vision или Osram Night Breaker Laser?
Дали некој користел од моделите и како е задоволен?

Јас користев Osram Night Breaker H7 халогенки, само да ме отепаш не се сеќавам дали беа Laser или Unlimited. Мислам дека H7-ците беа Unlimited, H1 долгите беа Laser. Презадоволен бев од самиот светлосен сноп, ама не траат. Ако немаш дневни светла и ги користиш константно, не се надевај дека ќе ти траат подолго од неколку месеци.

Отсутен NiceNaumóski2000

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 14
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2236 на: 29 Октомври 2023, 14:49:21 pm »
зарем толку кратко траат?

Отсутен fuzzjaw

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 384
  • Alfa Romeo Giulietta 1.4TB
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2237 на: 29 Октомври 2023, 19:14:24 pm »
Кај мене да. Дури и Осрам мислам дека кажуваат дека животниот век е пократок од просечно.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11727
  • Архитект
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2238 на: 30 Октомври 2023, 09:51:25 am »
Здраво момци,имам моментално фарови без лупи на Алфа 147ка,мислев да преминувам на ЛЕД или ксенон али треба или да се вградат лупи или некој баш добар добар ЛЕД.
Отпаднаа тие опции и се одлучив да останам на халогенки,изборот ми е Philips Gt 200 Racing Vision или Osram Night Breaker Laser?
Дали некој користел од моделите и како е задоволен?

147 нема некој многу добри светла. Дали имаш прашано цена кај дечково за монтирање на оптика?
https://www.instagram.com/prolight__/

Гледам дека веќе има монтирано на GT. Ова е добра варијанта.

Отсутен Daniel86

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 8
    • Лаптоп сервис
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2239 на: 02 Ноември 2023, 21:27:11 pm »
Момци, ај да ме упатите кај да идам да ми ги средат фаровите на Голф 4? Немам баш многу време да чепкам сам, а ноќе не се вози, гледам некој чепкал пред мене премостувал жици, ебавал крпел...

Cleaning & polish

Некако воопшто не ми влева дечково доверба, прво не се јавува на телефон, па на пораки одговара половично и нецелосно, не сака да ми каже ни во колку отвара, само ми пиша "до 4"... Од Карпош до Трубарево не ми се цепа за џабе. Дај предложете некој друг сервис.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4950
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2240 на: 02 Ноември 2023, 21:45:04 pm »
Момци, ај да ме упатите кај да идам да ми ги средат фаровите на Голф 4? Немам баш многу време да чепкам сам, а ноќе не се вози, гледам некој чепкал пред мене премостувал жици, ебавал крпел...

Cleaning & polish

Некако воопшто не ми влева дечково доверба, прво не се јавува на телефон, па на пораки одговара половично и нецелосно, не сака да ми каже ни во колку отвара, само ми пиша "до 4"... Од Карпош до Трубарево не ми се цепа за џабе. Дај предложете некој друг сервис.
Moe iskustvo e izbegni go. Na lagunata na tatko mi smenija proektori i nema zbor top svetna. Ama tri pati posle toa otvaraa pak zatoa sto vleguva voda vo edniot far. Na kraj ne go resija, a nas ni dojde preku takvoto da se akame do trubarevo pa ostavaj kola odi zemaj vrakjaj...

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Отсутен Daniel86

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 8
    • Лаптоп сервис
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2241 на: 02 Ноември 2023, 21:47:54 pm »
Момци, ај да ме упатите кај да идам да ми ги средат фаровите на Голф 4? Немам баш многу време да чепкам сам, а ноќе не се вози, гледам некој чепкал пред мене премостувал жици, ебавал крпел...

Cleaning & polish

Некако воопшто не ми влева дечково доверба, прво не се јавува на телефон, па на пораки одговара половично и нецелосно, не сака да ми каже ни во колку отвара, само ми пиша "до 4"... Од Карпош до Трубарево не ми се цепа за џабе. Дај предложете некој друг сервис.
Moe iskustvo e izbegni go. Na lagunata na tatko mi smenija proektori i nema zbor top svetna. Ama tri pati posle toa otvaraa pak zatoa sto vleguva voda vo edniot far. Na kraj ne go resija, a nas ni dojde preku takvoto da se akame do trubarevo pa ostavaj kola odi zemaj vrakjaj...

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk



Баш таков заклучок добив после разговор со него, дека ќе се нервирам и ќе тепам џабе пат. Благодарам на одговорот.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17419
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2242 на: 02 Ноември 2023, 21:57:12 pm »
Момци, ај да ме упатите кај да идам да ми ги средат фаровите на Голф 4? Немам баш многу време да чепкам сам, а ноќе не се вози, гледам некој чепкал пред мене премостувал жици, ебавал крпел...

Cleaning & polish

Некако воопшто не ми влева дечково доверба, прво не се јавува на телефон, па на пораки одговара половично и нецелосно, не сака да ми каже ни во колку отвара, само ми пиша "до 4"... Од Карпош до Трубарево не ми се цепа за џабе. Дај предложете некој друг сервис.

Пробај збори со Стефан:

https://www.facebook.com/carpro.detailing.9?mibextid=ZbWKwL

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5405
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2243 на: 13 Ноември 2023, 16:59:06 pm »
Ми црка средно h7. Шо би земале поасолно, да има поголем домет ми е приоритет и да не е бела светлина оти не можам да ја поднесам.  Nightbreaker и тие другите од Филипс ги немам користено ама претопоставувам дека се мн бели.
Не ги горам нон стоп,имам дневни светла.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Simo - Carrier159

  • Сам свој мајстор
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43608
  • Il Moderatore
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2244 на: 13 Ноември 2023, 17:56:45 pm »
Не може да биде Incandescent и да биде „многу бело“. Може само „помалку жолто“.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5405
Фарови и осветлување
« Одговори #2245 на: 13 Ноември 2023, 18:07:01 pm »
.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5541
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2246 на: 13 Ноември 2023, 20:05:09 pm »
Osram original

Присутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7358
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2247 на: 13 Ноември 2023, 22:45:51 pm »
Ми црка средно h7. Шо би земале поасолно, да има поголем домет ми е приоритет и да не е бела светлина оти не можам да ја поднесам.  Nightbreaker и тие другите од Филипс ги немам користено ама претопоставувам дека се мн бели.
Не ги горам нон стоп,имам дневни светла.
Sent from my iPhone using Tapatalk

Другар ми ги препорача филипс екстрим +150;  не биле бели, добра светлина као, добар домет.. ама скапички, околу 1800 мислам рече ;D

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2248 на: 14 Ноември 2023, 03:02:31 am »
Ми црка средно h7. Шо би земале поасолно, да има поголем домет ми е приоритет и да не е бела светлина оти не можам да ја поднесам.  Nightbreaker и тие другите од Филипс ги немам користено ама претопоставувам дека се мн бели.
Не ги горам нон стоп,имам дневни светла.


Sent from my iPhone using Tapatalk

https://carbox.mk/product/philips-h7-racing-vision-gt200-577928/

https://autolux.mk/krushka-osram-n7-night-braker-200-64210nb200-hcb

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6323
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Фарови и осветлување
« Одговори #2249 на: 14 Ноември 2023, 08:14:50 am »
Страшни цени за дали 20% подобрување од 200ден сијалица.