Автор Тема: Ова лето, каде на одмор ???  (Прочитано 1282228 пати)

Отсутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1765
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4890 на: 30 Март 2017, 17:47:38 pm »
@Bravo  колку пари е ферито до Скијатос, да речеме за кола и 2ца патници? Како што гледав на интернет, цената е околу 25 евра во правец од Волос до Скијатос што не е нешто екстремно скапо?! Но од муабети што имам слушано таму јадењето и пиењето било прилично скапо.

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4891 на: 30 Март 2017, 17:54:36 pm »
Пред две години беше 80€ за кола и околу 50€ за човек во правец.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk


Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8848
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4892 на: 30 Март 2017, 19:16:49 pm »
Колку пат има во саати?

Отсутен Bravo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1624
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4893 на: 30 Март 2017, 19:46:30 pm »
За двајца околу 250 еу повратна и околу 2 саати патување. Ако не сте со деца, немате никаква потреба да идете со кола. Рентакарот не е скап бидејќи има организиран превоз на островот. Мотор ~ 10 еу ден, кола ~ 25 еу. Инаку островот е скап ма да се наоѓаат и нормални таверни и кафичи. Сепак е 2 саати од копно и многу ствари кошта да се транспортираат.

Отсутен kalimero

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1832
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4894 на: 30 Март 2017, 22:22:40 pm »
@kalimero во кои апартмани одиш во Сивири и пиши некој контакт. Ја лани бев во Stathis а и годинава планирам, мада малце забегаваат со цени ~70€ за втора половина на јули.
Jas odam vo Castello, dva pati bev i vo Zefyros, ama mnogu e galama tamu. Za vo Juni plakjam po 45 evra.

Супер е Кастело,али ми фати око Stathis хотелот од карши.
Кога уплаќав се беше зафатено таму.
Да не си бил?

Не сум бил во Статис, во Кастело предните апартмани на приземје со поглед на море не ми се менуваат.

Отсутен smole

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3024
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4895 на: 30 Март 2017, 22:22:55 pm »
На Скијатос нема плин, нема лидл, а тие супермаркети што ги има се многу лошо снабдени и скапи. Гирото не беше скапо ама не беше ни обилно. Јбг мал и популарен остров е. На Тасос не е така.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8848
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4896 на: 30 Март 2017, 22:42:33 pm »
Абе и Крит е далеку од копно ама не е толку скап незнам шо е со Скијатос толку посебно

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4897 на: 30 Март 2017, 22:54:43 pm »
За двајца околу 250 еу повратна и околу 2 саати патување. Ако не сте со деца, немате никаква потреба да идете со кола. Рентакарот не е скап бидејќи има организиран превоз на островот. Мотор ~ 10 еу ден, кола ~ 25 еу. Инаку островот е скап ма да се наоѓаат и нормални таверни и кафичи. Сепак е 2 саати од копно и многу ствари кошта да се транспортираат.
3:30 часа возење со траект.

Sent from my Lenovo TB2-X30F using Tapatalk


Отсутен Bravo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1624
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4898 на: 30 Март 2017, 23:06:55 pm »
За двајца околу 250 еу повратна и околу 2 саати патување. Ако не сте со деца, немате никаква потреба да идете со кола. Рентакарот не е скап бидејќи има организиран превоз на островот. Мотор ~ 10 еу ден, кола ~ 25 еу. Инаку островот е скап ма да се наоѓаат и нормални таверни и кафичи. Сепак е 2 саати од копно и многу ствари кошта да се транспортираат.
3:30 часа возење со траект.

Sent from my Lenovo TB2-X30F using Tapatalk



Могуче е и да ми се видело помалку. Го преспав пола пат.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4899 на: 31 Март 2017, 09:06:48 am »
@kalimero во кои апартмани одиш во Сивири и пиши некој контакт. Ја лани бев во Stathis а и годинава планирам, мада малце забегаваат со цени ~70€ за втора половина на јули.
Jas odam vo Castello, dva pati bev i vo Zefyros, ama mnogu e galama tamu. Za vo Juni plakjam po 45 evra.

Супер е Кастело,али ми фати око Stathis хотелот од карши.
Кога уплаќав се беше зафатено таму.
Да не си бил?

Не сум бил во Статис, во Кастело предните апартмани на приземје со поглед на море не ми се менуваат.

Статис е белиот Хотел одма до Кастело.
Ако користиш лежалки, користиш нивна плажа, која е бесплатна ако си нивни гостин.
Пред Кастело има само песочна плажа, без лежалки.


Отсутен kalimero

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1832
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4900 на: 31 Март 2017, 09:33:23 am »
@kalimero во кои апартмани одиш во Сивири и пиши некој контакт. Ја лани бев во Stathis а и годинава планирам, мада малце забегаваат со цени ~70€ за втора половина на јули.
Jas odam vo Castello, dva pati bev i vo Zefyros, ama mnogu e galama tamu. Za vo Juni plakjam po 45 evra.

Супер е Кастело,али ми фати око Stathis хотелот од карши.
Кога уплаќав се беше зафатено таму.
Да не си бил?

Не сум бил во Статис, во Кастело предните апартмани на приземје со поглед на море не ми се менуваат.

Статис е белиот Хотел одма до Кастело.
Ако користиш лежалки, користиш нивна плажа, која е бесплатна ако си нивни гостин.
Пред Кастело има само песочна плажа, без лежалки.



Знам, јас и ги користам лежалките од Статис, бесплатни се за сите гости тие лежалки, ја плаќаш само пијачката.
Жена ми гледаше лани во Статис и рече дека биле тесни апартманите, инаку од тие 5-6 апарт-хотели кој нудат смештај во Сивири,, Алкиони мислам дека ти е надобар ама и најскап, тој се наоѓа помеѓу Зефирос и Сивирис хотелот.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4901 на: 31 Март 2017, 10:06:11 am »
Зафирос изгледа топ..али е во близина на оној водоводниот канал....

Отсутен AUUU

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7025
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4902 на: 04 Мај 2017, 12:43:06 pm »
Планирам да одам на Тасос, прв пат после 25 години, некоја препорака за место и за смештај?

Да напоменам дека идам со мало дете, 1 година, со сопствен превоз секако.


Овде бев прошлото лето, 2 парови. 2 балкони + голем балкон на приземје, 2 спални, купатило и WC, кујна солидно опремена, машина за алишта нова, ТВ, ок вифи. Џам смештај, мирно, безбеден паркинг. Зајдисонцата гледани од горниот балкон се епик. 9/10.


Фала Смоле, имаш пиво/две/три за препораката.

Ти пуштив ПП.

Отсутен koce1102

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1484
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4903 на: 05 Мај 2017, 15:28:35 pm »
Ако не му е тешко на Карклуб родителите да споделат некое добро место во Грција за со мало дете (5-6 месеци)

Отсутен Дибидус

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1758
  • Veritas Vos Liberabit
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4904 на: 05 Мај 2017, 16:43:07 pm »
Сарти на втор крак. Претежно млади луѓе со деца, мирно, водата одлична. Ако ви се шета има многу убави плажи на кракот.
Brains are awesome. I wish everybody had one.